PRÍSPEVOK SLOVENSKA DO FONDU V4 SA ZVÝŠI O POL MILIÓNA EUR

Doposiaľ bol príspevok do fondu krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vo výške dvoch miliónov eur ročne, po zvýšení to bude 2,5 milióna eur.

Foto sita/uv sr
Dátum 14.10.2021

Príspevok Slovenskej republiky do Medzinárodného vyšehradského fondu (MVF) sa zvýši o pol milióna eur. Vyplýva to z Návrhu na zvýšenie pravidelného ročného príspevku SR do Medzinárodného vyšehradského fondu. O jeho zvýšení od 1. januára 2022 rozhodla vláda na svojom dnešnom stretnutí.

Doposiaľ bol príspevok do fondu krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vo výške dvoch miliónov eur ročne, po zvýšení to bude 2,5 milióna eur. Zabezpečiť tieto financie má minister zahraničných vecí a európskych záležitostí z kapitoly Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na príslušný rozpočtový rok. Ročný rozpočet MVF je v súčasnosti osem miliónov eur, každá z krajín V4 sa na ňom podieľa rovným dielom.

„Prostriedky MVF slúžia na podporu grantov, štipendií a rezidenčných programov v oblasti kultúry, vedy, výskumu, vzdelávania, výmeny umelcov a mladých ľudí, či projekty na podporu cezhraničnej spolupráce a podporu cestovného ruchu,“ uvádza sa v návrhu. Okrem príspevkov zakladajúcich krajín sú v ňom aj peniaze od externých donorov, napríklad z Holandska, Švajčiarska, Švédska, USA či Kanady. Každá z krajín V4 si každoročne vezme asi 20 percent fondu, zvyšná pätina smeruje do krajín Východného partnerstva, predovšetkým na Ukrajinu, do Bieloruska, Gruzínska a do krajín západného Balkánu.

Za 21 rokov pôsobenia MVF posúdil viac ako 6 000 grantových projektov a udelil takmer 3000 štipendií v celkovej hodnote presahujúcej 96 miliónov eur. S cieľom posilniť vnútornú kohéziu regiónu podporil vyše 3 400 subjektov realizujúcich svoje projekty vo viac ako 600 mestách krajín V4.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.