PROGRESÍVCI A SAS CHYSTAJÚ 17. NOVEMBRA SPOLOČNÉ PODUJATIE NA NÁMESTÍ SNP

Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR Michal Šimečka pripomenul, že november ’89 priniesol Slovensku slobodu, nezávislosť aj znovuzačlenenie do Európy a západného civilizačného okruhu. 

Foto SITA/PETR DAVID JOSEK
Dátum 13.11.2023

Hnutie Progresívne Slovensko a strana Sloboda a Solidarita pripravujú spoločné podujatie, na ktorom si pripomenú udalosti 17. novembra 1989. V piatok na Deň boja za slobodu a demokraciu o 18:00 pozývajú ľudí na Námestie SNP v Bratislave. „Slobodu a nové možnosti vybojovala občianska spoločnosť, ale práve tá dnes čelí útokom novej vlády,“ vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka.

Pripomenul, že november ’89 priniesol Slovensku slobodu, nezávislosť aj znovuzačlenenie do Európy a západného civilizačného okruhu. Dnes je však naša príslušnosť k západu podľa jeho slov znovu spochybňovaná. „Ako inak nazvať relativizovanie ruskej okupácie časti Ukrajiny alebo verbálne útoky na našich spojencov z EÚ a NATO, či zvešiavanie vlajky EÚ podpredsedom Národnej rady SR?“ spýtal sa Šimečka s tým, že o to dôležitejšie je pripomínať si význam novembra ’89 aj týmito symbolickými podujatiami.

Podpredsedníčka hnutia Lucia Plaváková dodala, že november 1989 bol aj o dlho potláčaných ľudských právach a slobode, no súčasná vláda ponúka cestu spiatočníctva. „Predseda vlády sa otvorene vyhráža slobodným médiám finančnou likvidáciou, minister vnútra hrozí sudcom šikanou. Toto nie je svet, ktorý sme si v roku 1989 vybojovali,“ povedala. Plaváková apeluje zvlášť na generáciu mladých ľudí, aby nepovažovali slobodu za samozrejmosť, aby bojovali proti neprávostiam a nezanevreli na svoju krajinu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.