PROGRESÍVCI VOLAJÚ PO UZNANÍ DÚHOVÝCH RODÍN

Aliancia liberálov a demokratov pre Európu (ALDE) na konferencii v Bratislave prijala Rezolúciu o zaručení rovných práv pre LGBTIQ+ ľudí po celej Európe.

Foto tasr/jakub KOTIAN
Dátum 03.12.2022

Aliancia liberálov a demokratov pre Európu (ALDE) na konferencii v Bratislave prijala Rezolúciu o zaručení rovných práv pre LGBTIQ+ ľudí po celej Európe. Upozorňuje na nerovnosť právneho postavenia LGBTIQ+ ľudí v Európe a vyzýva konať aj inštitúcie Európskej únie. Navrhovateľom rezolúcie bolo hnutie Progresívne Slovensko (PS). Je reakciou na nedávny teroristický útok a vraždu Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha v Bratislave. Účastníci a účastníčky konferencie si spoločne uctili ich pamiatku aj pred barom Tepláreň na Zámockej ulici, kde sa tragédia odohrala.

„Voláme po uznaní existencie párov rovnakého pohlavia a dúhových rodín a po zabezpečení ich slobody, bezpečia a rovnosti. Je potrebné odsúdiť všetky formy anti-LGBTIQ+ rétoriky a nenávistné prejavy, ktoré rozširujú politické a iné osobnosti verejného života,” vyzvali podpredsedníčka PS Lucia Plaváková a zahraničná tajomníčka PS Beáta Jurík. Podľa rezolúcie je potrebné predchádzať aj násiliu namierenému proti LGBTIQ+ ľuďom, akým je nútená sterilizácia či zločiny z nenávisti. Plaváková a šéf PS Michal Šimečka si na konferencii prevzali ocenenie za podporu rozmanitosti v politike od Rainbow Platform a Alliance of Her.

Progresívne Slovensko navrhlo aj Rezolúciu o konaní v oblasti inflácie, ktorej obsah prerokujú na najbližšej konferencii ALDE. Rezolúcia poukazuje na súčasnú infláciu a problémy, ktorým Európa v poslednej dobe čelí – pandémia COVIDU-19, ruská agresia na Ukrajine či energetická kríza. Zároveň volá po vyššom využití eurofondov a špeciálnej pozornosti na najohrozenejšie domácnosti. „Bezodkladne musia byť prijaté cielené opatrenia na pomoc občanom Európskej únie, zároveň je potrebné zamerať sa na dlhodobé riešenia a investície do energetických zásob,” zdôraznil ekonomický expert PS Štefan Kišš.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.