PROGRESÍVEC VALÁŠEK: TO POSLEDNÉ, PO ČOM AMERIČANIA TÚŽIA, JE VIAC ZÁKLADNÍ V EURÓPE

Tomáš Valášek z PS: Obrannú zmluvu chceme my, nie Američania. Vláda tento fakt málo vysvetľuje, čo umožňuje Ficovi a spol. argumentovat, že nás do zmluvy tlačia Američania, lebo tu chcú mať základne. To je nezmysel.

Foto Facebook/Tomáš Valášek
Dátum 12.01.2022

Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska na svojom Facebooku 12. decembra 2022 uverejnil status: 

Dnes sa na rokovaní vlády bude hlasovať o obrannej zmluve s USA. Vyvolala už mnoho povyku, ale málo počuť, že o tejto zmluve sa bavíme nie preto, lebo Spojené štáty chcú niečo po nás, ale preto, lebo my chceme niečo po nich: zhruba 100 miliónov na opravu vojenských letísk a pravidelné cvičenia, aby sme dostali slovenské ozbrojené sily do lepšej kondície. A zmluva predstavuje niečo ako obchodné podmienky, za ktorých sú Spojené štáty pripravené poskytnúť túto pomoc. Ale ten prvotný impulz vyšiel od nás, a vyšiel dobrovoľne.

Vláda tento fakt málo vysvetľuje, čo umožňuje Ficovi a spol. argumentovat, že nás do zmluvy tlačia Američania, lebo tu chcú mať základne. To je nezmysel. Američania pôvodne nechceli vyslať ani tých viac-menej symbolických niekoľko tisíc vojakov, ktorých pred pár rokmi rozdelili medzi Poľsko, Litvu, Lotyšsko a Estónsko. Trump chcel (ale nestihol) stiahnuť 30 tisíc vojakov z Európy; Biden naznačil, že ich chce stiahnuť 10 tisíc. To posledné, po čom USA túžia, je viac základní v Európe. Skôr by sme sa mali obávať opaku.

Podmienky zmluvy sú viac-menej rovnaké pre tých 23 krajín, ktoré ju s USA podpísali. V mnohom mohli byť lepšie, no tie podmienky vychádzajú z reálnych skúseností fungovania v aliancii. Napríklad požiadavka, že vstup do vojenských objektov USA na slovenskom území si vyžaduje súhlas Američanov, vychádza z toho, že Američania nie úplne dôverujú bezpečnostným previerkam vykonanými úradmi cudzích krajín. Špeciálne na Slovensku máme so SIS a NBÚ svoje vlastné skúsenosti. Dokonca ani bezpečnostné služby spojeneckých krajín nie sú 100 % spoľahlivé, v Bulharsku a Estónsku sa Rusku podarilo dostať špiónov priamo do spravodajských služieb.

To neznamená, že tá zmluva je dokonalá. Mne osobne napr. nie je z nej jasné, že ako vieme monitorovať a kontrolovať, čo všetko je v amerických skladoch na našom území. Na druhej strane z preambuly jasne vyplýva povinnosť dodržiavať všetky slovenské zákony a medzinárodné záväzky.

To podstatné je, že zmluva je nástrojom na odomknutie spolupráce, pre ktorú sme sa rozhodli zo slobodnej vôle. A mne pripadá trochu zvláštne sa teraz čertiť na Američanov, že si kladú podmienky. Ak je spolupráca s nimi v našom záujme a dobrá pre našu bezpečnost, mali by sme ju podporiť.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.