PROTEST PENDLEROV NA HRANICIACH BRATISLAVA - BERG

Minister vnútra SR Roman Mikulec: Rešpektujeme právo ľudí na slobodné vyjadrenie ich názoru, je mi však ľúto, že v aktuálnej situácii sa sami vystavujú riziku nákazy, keď organizujú hromadné podujatia

Foto PIXABAY
Dátum 26.04.2020

BRATISLAVA 26. apríla (TASR/extrtaplus.sk) - "Rešpektujeme právo ľudí na slobodné vyjadrenie ich názoru, je mi však ľúto, že v aktuálnej situácii sa sami vystavujú riziku nákazy, keď organizujú hromadné podujatia. Zároveň toto podujatie považujem za neopodstatnené, vzhľadom na to, že prebieha neustála komunikácia s Úradom verejného zdravotníctva a hlavným hygienikom, ktorí posudzujú aktuálny vývoj epidemiologickej situácie." 

Ústredný krízový štáb bude na najbližšom zasadnutí rokovať o ďalších možnostiach postupného zmierňovania opatrení, aj vo vzťahu k pendlerom a repatriantom. "Dovoľujem si upozorniť a pripomenúť, že ministerstvo vnútra SR nemá kompetenciu samo rozhodovať o takýchto krokoch. Zároveň chcem zdôrazniť, že vláda nikdy nesmie konať v záujme konkrétnej skupiny obyvateľstva, ale vždy na základe komplexných analýz podporujúcich záujmy Slovenskej republiky a jej občanov," uvádza minister vnútra vo svojom stanovisku. 

Tisíce ľudí podpísali petíciu

Petíciu za zrušenie povinnosti pendlerov disponovať testom na koronavírus podpísalo takmer 12-tisíc ľudí. Podľa nariadenia ústredného krízového štábu mali pendleri pri prekročení hranice od 1. mája disponovať negatívnym testom na koronavírus. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) im odkázal, nech s testovaním počkajú do pondelka 27. apríla.

„Sme si vedomí toho, že robíte, čo sa dá, že máte len tie najlepšie úmysly. Nariadenie o povinnom testovaní pre všetkých pendlerov je v európskom priestore raritou a má to svoje dôvody,“ píše sa v petícii.

Premiér Matovič pendlerom odkázal, že v pondelok po zasadnutí ústredného krízového štábu sa toto nariadenie môže zmeniť. V čase, keď ho štáb prijímal, bola totiž situácia v susedných krajinách horšia ako na Slovensku. Počet úmrtí a infikovaných však začal klesať.

Minister vnútra SR Roman Mikulec ďalej pripomína, že výsledky, ktoré doteraz na Slovensku máme, hovoria jasnou rečou. Počet nakazených a počet úmrtí je výrazne nižší ako predikoval najoptimistickejší odhad vývoja pandémie spred niekoľkých týždňov. V prepočte na počet obyvateľov patrí Slovensko vo svetovom meradle na prvé priečky v najnižšom počte nakazených a úmrtí. "Sú to čísla a fakty, ktoré nepustia a ktoré sú zároveň jasným dôkazom toho, že kroky, ktoré robíme, majú zmysel a fungujú," zdôraznil Mikulec.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.