PRVÉ KROKY SR (1)

Slovenskú republiku hneď uznalo 91 štátov sveta, prví tuším boli Rumuni, „o prsia“ predstihli Maďarov. Devätnásteho januára stali sme sa členom OSN ako jej 180. členský štát. Prijali nás aj do najdôležitejších medzinárodných finančných inštitúcií. V zastúpení NBS sa stalo Slovensko členom Medzinárodného menového fondu od 1. januára 1993. Svet nás uznal.

Foto DRAHOTÍN ŠULLA/TASR
Dátum 01.01.2023

Angličania so svojím hlavným mestom Londýnom, semeniskom svetovej politiky už stáročia, kde zrejme dostal „imprimatur“ aj vznik samostatnej Slovenskej (i Českej) republiky k 1. januáru 1993, sa asi nemýlia, keď hovorievajú „Tell the truth and shame the devil“ (Povedz pravdu a zahanbíš diabla). My ho „budeme zahanbovať“ v našom seriáli o prvých krokoch Slovenskej republiky pred tridsiatimi rokmi. Poznanie pravdy očami „svedkov“ udalostí by nám mohlo dať šancu odpovedať aj na vždy aktuálnu otázku – ako ďalej. A keďže peniaze zaiste majú vplyv na charakter štátu, a aj vzhľadom na autorov podiel na ich slovenskom osude, bude náš pohľad na prvý rok druhej Slovenskej republiky najmä cez prizmu osudu slovenskej koruny.

Silvester 1992 pripadol na štvrtok, podvečer organizovala vláda recepciu na Bratislavskom hrade a o polnoci celé Slovensko oslavovalo. Nadšeným občanom, zhromaždeným na námestí v Bratislave, ako aj televíznym divákom sa prihovoril predseda vlády Vladimír Mečiar. Za nový štát sa modlil kňaz Anton Hlinka: „Daj vládcom tejto krajiny Ducha múdrosti a prezieravosti, spravodlivosti a nezištnosti, obetavosti a pevnosti, daj občanom tejto krajiny Ducha bratstva a znášanlivosti, vzájomnej úcty a pomoci, svornosti a tolerancie. Buď naším Bohom a my budeme Tvojím ľudom.“ Po tridsiatich rokoch sa tlačí do pera otázka: ostali Slováci Božím ľudom a dáva Boh všetky tie požadované pozitívne vlastnosti „vládcom tejto krajiny“?

 

Tento článok je obsahom pre predplatiteľov.

 

Pridajte sa k predplatiteľom

Ste predplatiteľom?

Prihláste sa

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.