PRVÉ KROKY SR (6)

Na jar pred 30 rokmi začali obiehať slovenské mince a neskôr aj bankovky, ktoré pripomínali najvýznamnejšie osobnosti a artefakty slovenských dejín. No šokom pre bežných občanov bola privatizácia štátneho majetku, ktorá sa spustila ešte pred zánikom Česko-Slovenska.

Foto ARCHÍV EXTRA PLUS
Dátum 16.07.2023

Na jar pred 30 rokmi začali obiehať slovenské mince a neskôr aj bankovky, ktoré pripomínali najvýznamnejšie osobnosti a artefakty slovenských dejín. No šokom pre bežných občanov bola privatizácia štátneho majetku, ktorá sa spustila ešte pred zánikom Česko-Slovenska. Zákon, ktorý umožnil „prechod od socializmu ku kapitalizmu“, transformáciu ekonomiky pod č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, vstúpil do platnosti – symbolicky? – prvého apríla 1991. Pokračovalo neprehľadné rozdeľovanie štátneho majetku, ktoré neskôr poniektorí označia za najväčšiu lúpež storočia.

Možno fakt, že sa česko-slovenský štát delil uprostred privatizačných aktivít, viedol niektorých odporcov zániku ČSFR k vyhláseniam – a doteraz sú o tom presvedčení – že „takto sa bude ľahšie kradnúť“. Pravda je taká, že do privatizácie nás tlačil liberálny svet, aby sa zmocnil nášho majetku. Ale, iste, pôsobila aj domáca „chuť“ po majetku, ktorá nepozná stranícke ani štátne hranice.

 

Tento článok je obsahom pre predplatiteľov.

 

Pridajte sa k predplatiteľom

Ste predplatiteľom?

Prihláste sa

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.