PRVÉ KROKY SR (8)

Druhého augusta 1993, teda počas uhorkovej sezóny, osadili v chotári obce Klátov, v Senickom okrese, prvý hraničný kameň na slovensko-českej hranici. Za spomienku stoja niektoré augustové udalosti, v ktorých sa zrkadlia tamtie dni. Dni rušné tak na strane tých, ktorí „dávali dokopy“ slovenskú štátnosť, ale aj tých, ktorým sa to, zjednodušene povedané, neľúbilo a sťažovali sa v zahraničí. A tak sa 15. augusta dostala do obehu prvá bankovka Slovenskej republiky v hodnote 50 korún.

Foto ARCHÍV EXTRA PLUS
Dátum 19.08.2023

Druhého augusta 1993, teda počas uhorkovej sezóny, osadili v chotári obce Klátov, v Senickom okrese, prvý hraničný kameň na slovensko-českej hranici.

Piateho augusta zomrel významný hudobný skladateľ Eugen Suchoň, autor opery Krútňava a Svätopluk, a 8. augusta, počas osláv 130. výročia Matice slovenskej, pochovali na Národnom cintoríne v Martine jej niekdajšieho správcu, spisovateľa Jozefa Cígera-Hronského a jeho manželku. Ako vieme, Cíger-Hronský emigroval po tom, ako ho neodôvodnene prenasledovali partizáni. Ich ostatky previezli do vlasti z ďalekej Argentíny.

 

Tento článok je obsahom pre predplatiteľov.

 

Pridajte sa k predplatiteľom

Ste predplatiteľom?

Prihláste sa

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.