PUTIN: ĎAKUJEM VOLIČOM ZA DÔVERU A AKTÍVNY OBČIANSKY POSTOJ

Vladimir Putin vyjadril nádej, že zvolení poslanci urobia všetko pre to, aby si zaslúžili dôveru voličov. Poznamenal, že od práce Štátnej dumy závisí "stabilita, rozkvet Ruska i jeho napredovanie". 

Foto SITA/AP
Dátum 20.09.2021

Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok poďakoval občanom za dôveru a za aktívny občiansky postoj, ktorý podľa neho preukázali v uplynulých dňoch počas hlasovania vo voľbách.
      
Podľa agentúry TASS Putin vyzdvihol najmä 51-percentnú účasť voličov, pričom pripomenul, že v roku 2016 využilo svoje volebné právo 47 percent občanov. Putin vyslovil predpoklad, že vysoká účasť na posledných voľbách svedčí o tom, že občania "pristupujú k formovaniu najvyššieho zákonodarného orgánu v krajine zodpovedne". Vyjadril nádej, že zvolení poslanci urobia všetko pre to, aby si zaslúžili dôveru voličov. Poznamenal, že od práce Štátnej dumy závisí "stabilita, rozkvet Ruska i jeho napredovanie". Vo svojom hodnotení volieb Putin vyzdvihol i prácu členov volebných komisií na všetkých úrovniach. Predsedníčka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Ella Pamfilovová počas videokonferenčného rozhovoru s Putinom uviedla, že prípravu a priebeh ostatných volieb považuje za najnáročnejšie a najzložitejšie počas svojho pôsobenia v ÚVK.

      
Pripomenula tiež, že počas volieb zomrela jedna členka volebnej komisie a niekoľko ďalších ľudí z volebných miestností odviezli sanitky do nemocníc pre podozrenie na infarkt. Voľby do Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, sa konali tri dni - 17., 18. a 19. septembra. Súčasne s nimi sa uskutočnili aj priame voľby najvyšších predstaviteľov deviatich zakladajúcich subjektov Ruskej federácie a poslancov 39 regionálnych parlamentov. Podľa opozície a aktivistov došlo počas hlasovania k mnohým nezrovnalostiam a narušeniam, čo vyvoláva podozrenia z netransparentnosti volieb a spochybňovanie ich výsledkov. Z účasti na parlamentných voľbách bola vylúčená väčšina politikov mimoparlamentnej opozície a aktivistov, keďže ruské úrady vynaložili obrovské úsilie na potlačenie protestov a aj prejavov nesúhlasu s vládnou politikou, pripomínala počas víkendu agentúra AFP.
      
V snahe obmedziť vplyv Kremľa v Dume tím okolo  väzneného opozičného politika Alexeja Navaľného v rámci projektu Chytré hlasovanie vypracoval pre voličov zoznamy kandidátov iných strán, ktorých podpora mala odstaviť tých prokremeľských. AFP dodala, že väčšina z týchto odporúčaných kandidátov bola z Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF). Podľa predbežných výsledkov KPRF skončila vo voľbách na druhom mieste. Víťazom volieb sa podľa očakávania stala prokremeľská strana Jednotné Rusko.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.