PUTIN: MIEROVÉ ROKOVANIA ZAČNEME, AK SA UKRAJINCI VZDAJÚ VSTUPU DO NATO

Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Rusko zastaví paľbu a začne mierové rokovania v prípade, ak sa Ukrajina vzdá svojich ambícií vstúpiť do NATO a stiahne svojich vojakov zo štyroch oblastí, na ktoré si Moskva nárokuje. Kyjev však tieto požiadavky odmietol a uviedol, že ich prijatie by znamenalo kapituláciu.

Foto SITA/AP
Dátum 05.07.2024

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok povedal, že Rusko nevyhlási na Ukrajine prímerie, kým Kyjev nepodnikne kroky, ktoré sú „nezvratné“ a prijateľné pre Moskvu. Na samite hláv štátov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v kazašskej Astane takisto vyjadril pripravenosť vyrábať nové rakety. Ruský prezident v júni povedal, že Rusko zastaví paľbu a začne mierové rokovania v prípade, ak sa Ukrajina vzdá svojich ambícií vstúpiť do NATO a stiahne svojich vojakov zo štyroch oblastí, na ktoré si Moskva nárokuje. Kyjev však tieto požiadavky odmietol a uviedol, že ich prijatie by znamenalo kapituláciu.

Putin v Astane tiež uviedol, že Rusko začalo s výskumom a vývojom nových rakiet krátkeho a stredného doletu a je pripravené začať s ich výrobou. Nasadiť ich však mieni len v prípade, ak tak urobia i USA. Konštruktívny dialóg medzi Moskvou a Washingtonom podľa Putina nie je aktuálne možný z dôvodu ostrej predvolebnej kampane pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA.

Šéf Kremľa okrem toho označil afganské militantné hnutie Taliban za spojencov Moskvy v boji proti terorizmu, pretože táto organizácia má v súčasnosti Afganistan pod kontrolou. Taliban je v Rusku od roku 2003 označovaný za teroristickú organizáciu. Ruský prezident však začiatkom júna vyzval na budovanie vzťahov s vládou Talibanu, ktorého delegácia krátko predtým navštívila Rusko.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.