PUTIN SPOCHYBNIL LEGITIMITU ZELENSKÉHO AKO PREZIDENTA UKRAJINY

Ruský prezident Vladimir Putin pred odchodom z Uzbekistanu, kde bol od nedele na návšteve, v rozhovore s novinármi vyhlásil, že "jedinou legitímnou autoritou na Ukrajine je parlament a predseda Najvyššej rady". 

Foto sita/ap
Dátum 29.05.2024

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok - už druhýkrát za posledných desať dní - spochybnil legitimitu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ukrajinské vedenie označuje takéto vyhlásenia za špeciálnu dezinformačnú operáciu zameranú proti legitímnym vodcom štátu, ktorí vzdorujú ruskej agresii, informovala britská stanica BBC.

Putin pred odchodom z Uzbekistanu, kde bol od nedele na návšteve, v rozhovore s novinármi vyhlásil, že "jedinou legitímnou autoritou na Ukrajine je parlament a predseda Najvyššej rady". Ruský prezident, ako aj ďalší ruskí predstavitelia tvrdia, že Zelenského právomoci sa skončili 20. mája - po piatich rokoch od jeho nástupu do úradu, pripomína TASR.

Ukrajinský zákon však výslovne zakazuje konanie volieb počas stanného práva. Ukrajinská ústava obsahuje aj ustanovenie, že súčasný prezident si ponecháva svoje právomoci až do nástupu ďalšej hlavy štátu. Ukrajinské úrady uviedli, že Rusko sa všetkými možnými spôsobmi snaží "spochybniť legitímnosť vládnych rozhodnutí prijatých na Ukrajine po 20. máji, šíriť paniku", ako aj najrôznejšie konšpiračné teórie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.