PUTIN VÍTA KONTAKTY EÚ A BIELORUSKA O MIGRAČNEJ KRÍZE

Ruský prezident Vladimir Putin predtým vyzval Západ, aby hovoril priamo s bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenkom, izolovaným po vlaňajšom násilnom potlačení opozičných protestov. Varšava však pokusy o sprostredkovanie zo strany nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona kritizovala.

Foto SITA/AP
Dátum 18.11.2021

Rusko v stredu privítalo prvé rozhovory medzi predstaviteľmi Európskej únie a Bieloruska o migračnej kríze na poľskej hranici. Varšava však pokusy o sprostredkovanie zo strany nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona kritizovala. Informácie priniesli agentúry AFP a DPA.
      
"Je veľmi dôležité, že boli podniknuté kontakty medzi zástupcami EÚ a vedením Bieloruska," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Ruský prezident Vladimir Putin predtým vyzval Západ, aby hovoril priamo s bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenkom, izolovaným po vlaňajšom násilnom potlačení opozičných protestov. Merkelová v pondelok večer telefonovala s Lukašenkom o situácii migrantov na poľsko-bieloruskej hranici. Išlo o prvý rozhovor Lukašenka so západným lídrom od kontroverzných prezidentských volieb v Bielorusku z augusta minulého roka, ktoré boli podľa opozície zmanipulované.
      
Macron následne absolvoval dlhý telefonát s Putinom o úlohe, ktorú by mohlo Rusko zohrať pri riešení krízy. V utorok podľa Kremľa Putin diskutoval s Lukašenkom o "možných riešeniach". Varšava bola o týchto telefonátoch Merkelovej a Macrona vopred informovaná, uviedol v stredu pre verejnoprávnu televíziu TVP hovorca poľskej vlády Piotr Müller. Podľa vlastných slov ho rozhovor s Lukašenkom prekvapil, keďže išlo o "istým spôsobom akceptovanie jeho zvolenia". "Chápem situáciu, no myslím si, že to nie je vôbec dobrý krok," dodal. Merkelovej krok kritizoval aj šéf poslaneckého klubu poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť Ryszard Terlecki. "Takto sa rozbila európska solidarita," vyhlásil pre stanicu Radio Plus. "Netreba sa však čudovať, že najväčšia krajina v Európe realizuje vlastné štátne ciele," doplnil podľa DPA s tvrdením, že Nemecku ide o jeho hospodárske záujmy.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.