PUTIN: VOJENSKÉ CVIČENIE USA A NATO V ČIERNOM MORI JE PRE NÁS VÁŽNA VÝZVA

Spojené štáty a ich spojenci vykonávajú v Čiernom mori neplánované manévre. Na tomto cvičení sa zúčastňuje nielen dosť početná lodná flotila, ale je tam aj letectvo vrátane bojových strategických lietadiel.

Foto sita/ap
Dátum 13.11.2021

Za vážnu výzvu považuje Moskva v súčasnosti prebiehajúce vojenské manévre lodí Spojených štátov i ďalších krajín Severoatlantickej aliancie v Čiernom mori, povedal ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore vysielanom na vlnách štátneho rozhlasu Vesti. Píše o tom agentúra AFP.

"Spojené štáty a ich spojenci vykonávajú v Čiernom mori neplánované manévre. Na tomto cvičení sa zúčastňuje nielen dosť početná lodná flotila, ale je tam aj letectvo vrátane bojových lietadiel strategických. Je to pre nás vážna výzva," uviedol najvyšší ruský predstaviteľ.

Šéf Kremľa sa takto vyjadril len krátko po tom, čo Washington tento týždeň upozornil spojencov v Európskej únii, že Rusko môže zvažovať potenciálnu inváziu na Ukrajinu.

Rusko však tvrdí, že presuny vojakov a vojenskej techniky na jeho území sú jeho internou záležitosťou a popiera akékoľvek agresívne úmysly. Moskva zároveň obvinila Spojené štáty z provokácie, keď sa americké vojnové lode v Čiernom mori plavili tento týždeň v blízkosti ruského územia.

Podobné napätie vypuklo aj na jar tohto roka, keď USA a NATO obvinili Rusko z toho, že k hraniciam s Ukrajinou presunulo až 100-tisíc vojakov, tankov a bojových lietadiel. Táto kríza sa zmiernila až po tom, čo americký prezident Joe Biden zavolal Putinovi a navrhol usporiadať ich spoločné stretnutie, ktoré sa konalo v júni v Ženeve.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.