PUTIN ZABLAHOŽELAL BIDENOVI

"Za seba môžem povedať, že som pripravený spolupracovať a udržiavať s vami kontakty," uviedol Putin v odkaze.Putin zároveň vyjadril nádej, že ich krajiny dokážu dať bokom názorové rozdiely, aby mohli spoločne podporovať bezpečnosť vo svete.

Foto TASR/AP
Dátum 15.12.2020

MOSKVA 15. decembra (TASR/extraplus.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal Joeovi Bidenovi k víťazstvu v amerických novembrových prezidentských voľbách a uviedol, že je pripravený "spolupracovať". Putin zároveň vyjadril nádej, že ich krajiny dokážu dať bokom názorové rozdiely, aby mohli spoločne podporovať bezpečnosť vo svete. V utorok o tom informoval tlačový úrad Kremľa, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra AFP a ruská štátna tlačová agentúra TASS. Putin v telegrame zaželal Bidenovi počas nadchádzajúceho úradovania v Bielom dome veľa úspechov, uviedol Kremeľ. "Za seba môžem povedať, že som pripravený spolupracovať a udržiavať s vami kontakty," uviedol Putin v odkaze.

Zbor voliteľov v Spojených štátoch, ktorý formálne volí prezidenta USA na základe výsledkov novembrových volieb, sa zišiel v jednotlivých štátoch USA 14. decembra v pondelok - večer miestneho času ukončil hlasovanie a za víťaza prezidentských volieb v pomere 306 ku 232 hlasov potvrdil Bidena. Ten potreboval na víťazstvo najmenej 270 hlasov voliteľov. Zbor voliteľov má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty Únie. Jeho hlasovanie predstavuje väčšinou procesný krok, avšak tento rok sa mu väčšia dôležitosť prikladá aj preto, že dosluhujúci prezident Donald Trump odmieta uznať prehru a on a jeho spojenci podali v súvislosti s voľbami zhruba 50 žalôb. Väčšina z nich však bola stiahnutá alebo ich zamietli sudcovia, pričom dva razy tak spravil aj Najvyšší súd USA. Výsledky hlasovania Zboru voliteľov v jednotlivých štátoch americkej Únie budú odoslané do Washingtonu a 6. januára ich na spoločnom zasadaní potvrdia členovia oboch komôr amerického Kongresu. Bývalý viceprezident USA Biden (2009-17), ktorý kandidoval v tandeme s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, sa stane v poradím 46. americkým prezidentom. Jeho slávnostná inaugurácia sa uskutoční 20. januára 2021.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.