PUTINOVE VÍŤAZSTVO

Konflikt okolo komplexov S-400 môže skončiť odchodom Turecka z NATO a veľkou výhodou pre Rusko

Foto ARCHÍV
Dátum 15.07.2019

MOSKVA/ANKARA 15. júla (cz.sputniknews.com/Extra plus) - Konflikt okolo ruských komplexov S-400 môže skončiť odchodom Turecka z NATO, čo by bolo obrovským víťazstvom Vladimira Putina, tvrdí nemecký profesor politológie Thomas Jäger vo svojom článku pre časopis Forus Online. Domnieva sa, že transakcia medzi Moskvou a Ankarou podstatne zhorší aj tak napäté vzťahy medzi Tureckom a USA, pričom Washington bude nútený zaviesť sankcie proti Turecku za nákup ruskej vojenskej techniky. Donald Trump sa ich podľa odborníkovho názoru pravdepodobne pokúsi odložiť, ale právne sa ich úplne vzdať nemôže.

Jäger dodáva, že ak sa „Turecko rozhodne opustiť NATO, pre alianciu to bude obrovská geostrategická strata". Podľa neho nemožno taký variant vylúčiť a výsledok tohto konfliktu bude závisieť na tom, v kom turecký prezident Recep Erdogan uvidí záruku svojej politickej budúcnosti. Podľa experta je však už samotný vznik tohto konfliktu medzi Ankarou a Washingtonom obrovským víťazstvom Vladimira Putina. Uvádza, že aj keď Turecko zostane v NATO, ostatné členské krajiny aliancie si už nebudú vzájomne dôverovať. „Klin do NATO je už zatlčený a bude pôsobiť aj vtedy, ak aliancia zostane v súčasnom zložení," zdôrazňuje Jäger. Dodáva tiež, že vďaka dohode s Tureckom sa bude reputácia Ruska vo svete naďalej rýchlo zvyšovať, ruská armáda získa prístup k tajným údajom, čo bude pre jej špeciálne služby obrovskou výhodou. Politický analytik zároveň nazýva posilnenie väzieb medzi Moskvou a Ankarou "medzinárodnou senzáciou".

Odborník však zároveň uvádza, že oslabenie väzieb s USA a zlepšenie vzťahov s Ruskom spôsobí Turecku veľké politické a ekonomické straty a táto cena môže byť taká vysoká, že Erdogan bude potrebovať pomoc Moskvy, aby si zachoval svoju moc.

Jäger pritom uvádza, že v celej tejto situácii sa najviac bezmocnou stranou javí Európa, lebo aj keď sa tento konflikt dotýka jej životných záujmov, európske štáty nedokážu ovplyvniť riešenie tejto otázky.