PUTINOVI LÍDRI FRANCÚZSKA A ČESKA POTVRDILI ÚČASŤ NA VOJENSKEJ PREHLIADKE V MOSKVE

Deviaty máj je posvätným dátumom pre milióny Rusov a obyvateľov krajín Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) 

Foto TASR/AP
Dátum 06.04.2020

MOSKVA 6. apríla (TASR/extraplus.sk) - Okolo 15.000 vojakov sa zúčastnilo nácviku vojenskej prehliadky pri príležitosti 75. výročia Dňa víťazstva, ktorá by sa mala konať 9. mája. Rusko pokračuje s prípravami aj napriek pandémii koronavírusu. Správu priniesol v pondelok britský denník The Guardian. 

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že nácviky sa konajú na armádnom stanovišti pri meste Alabino v blízkosti Moskvy. Posledný sa uskutočnil 1. apríla. Podľa videa, ktoré uniklo na sociálne siete, sa na ňom zúčastnilo okolo 15.000 vojakov.

 

V Moskve platia v súvislosti s pandémiou koronavírusu prísne bezpečnostné opatrenia. Vláda vyzvala ľudí, aby zostali doma, a zakázala všetky verejné zhromaždenia s účasťou nad 50 ľudí. Prezident Vladimir Putin nedávno predĺžil pracovné voľno v celej krajine až do konca apríla. Denník The Moscow Times upozorňuje, že za porušenie nariadení hrozí ľuďom až päť rokov odňatia slobody.  

"Deviaty máj je posvätným dátumom pre milióny Rusov a obyvateľov krajín Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). Vojenská prehliadka je naplánovaná za prísnych hygienických opatrení a bude sa konať na Červenom námestí," napísalo ministerstvo zahraničných vecí na sociálnej sieti Twitter. Opozičný líder Alexander Navaľnyj nazval pokračujúce prípravy "idiotstvom". Nácviky vojenskej prehliadky sú podľa neho "živnou pôdou" pre šírenie koronavírusu. 

Deň víťazstva nad fašizmom 9. mája je dôležitým ruským sviatkom. Tradične je spojený s vojenskou prehliadkou na Červenom námestí v Moskve. 

Tento rok boli pozvané delegácie zo Spojených štátov, Británie, EÚ, Severnej Kórey, ako aj z členských štátov SNŠ a Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS). Svoju účasť potvrdili lídri Indie, Kuby, Francúzska, Česka, Venezuely, Bieloruska, Arménska či Bulharska.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.