PUTINOVI SA NEPOZDÁVA ÚČASŤ RUSKÝCH ŠPORTOVCOV POD NEUTRÁLNOU VLAJKOU NA OLYMPIÁDE

Ruský prezident vyjadril obavu, že politicky motivované umelé podmienky by mohli byť zneužité na vylúčenie špičkových ruských športovcov, ktorí sú konkurenciou pre iné krajiny.

Foto SITA/AP
Dátum 14.12.2023

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) minulotýždňovým rozhodnutím pustiť športovcov z Ruska a Bieloruska na budúcoročné OH do Paríža urobil veľký ústretový krok voči agresorom vojny na území Ukrajiny, ruský vodca Vladimir Putin však napadol podmienku neutrality, ktorú výbor žiada. Naznačil dokonca, že Rusko ešte neprijalo definitívne rozhodnutie, či svojich športovcov pustí na OH 2024.

MOV počas minulého týždňa odmietol plošný zákaz pre Rusov a Bielorusov, ktorý žiadali viaceré krajiny či partnerovi výboru. Na základe rozhodnutia sa smú pod piatimi kruhmi predstaviť športovci z oboch krajín s neutrálnym statusom, teda bez vlajky, hymny a ďalších národných symbolov. Šancu nedostanú kolektívy a jednotlivci nesmú byť napojení na silové zložky krajiny - políciu či armádu. Do Paríža tiež nesmú ísť osoby ktoré od februára 2022 akoukoľvek formou vyjadrili podporu ruskej vojne na ukrajinskom území.

"Vždy som hovoril, že športovci trénujú roky a je potrebné dať im príležitosť súťažiť na najväčších podujatiach vrátane olympijských hier. Každý vie, či je to naša vlajka, alebo nie, každý vie, že je to náš športovec. Je to samozrejmá vec. A preto som v zásade podporoval našich športovcov, aby na takéto súťaže chodili, ale teraz treba dôkladne analyzovať, aké sú podmienky MOV," uviedol Putin. Vyjadril tiež obavu, že "politicky motivované umelé podmienky" by mohli byť zneužité na vylúčenie špičkových ruských športovcov, ktorí sú konkurenciou pre iné krajiny.

"Ak je cieľom tohto eliminovať našich lídrov a ukázať, že ruský šport sa nerozvíja, al chradne, potom je potrebné, aby ministerstvo športu a Ruský olympijský výbor analyzovali a prijali vyvážené rozhodnutie,“ dodal Putin. Ruskí športovci v minulosti súťažili bez národných symbolov na ZOH v rokoch 2018 a 2022 aj na OH v Tokiu v lete 2021. V uvedených prípadoch šlo o dôsledok dlhoročných sporov o štátom organizovanom dopingu v Rusku.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.