RÁDIO SLOVENSKO BUDE PRE NERÓMOV VYSIELAŤ RELÁCIU O ŽIVOTE S RÓMAMI

RTVS chce upozorňovať na problémy národnostných menšín na Slovensku.

Foto tasr/františek iván
Dátum 18.09.2020

BRATISLAVA 18. septembra (SITA/extraplus.sk) - Rádio Slovensko sa od pondelka 21. septembra v publicistickej relácii Kontakty bude v dvojtýždňovej periodicite venovať otázkam života rómskej národnostnej menšiny. Na rozdiel od relácií pre túto komunitu, ktoré pripravuje redakcia národnostného vysielania Rádia Patria, cieľovou skupinou je v tomto prípade väčšinový poslucháč.

„V diskusiách sa chceme venovať témam bývania, zdravia, vzdelávania a kultúry, či sociálnej oblasti. Ponúkneme aj aktuálne informácie zo života Rómov, s etnológom vysvetlíme rôzne kultúrne alebo spoločenské tradície komunity,“ priblížil riaditeľ Sekcie rozhlasových programových služieb RTVS Michal Dzurjanin. Cieľom špeciálnych Kontaktov je priniesť nové pohľady a témy do diskusie o spolužití s Rómami, ktorá je často zredukovaná len na problémy v sociálnej či zdravotnej oblasti, bez snahy o hlbšie pochopenie ich príčin.

„RTVS si ako verejnoprávne médium plne uvedomuje svoju spoločenskú funkciu a dôležitosť upozorňovania aj na problémy národnostných menšín. Som rád, že v rozhlasovom vysielaní RTVS si svoje pravidelné miesto v rámci okruhu Rádia Slovensko našla aj téma spolužitia s rómskou menšinou,” vyjadril sa generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Pri sčítaní obyvateľov v roku 2011 sa k rómskej národnosti prihlásilo 105-tisíc osôb. V skutočnosti však môžeme hovoriť o počte 350 až 400-tisíc Rómov. Je to najviac vnútorne diferencovaná skupina obyvateľstva, od ľudí v extrémnej chudobe, nevzdelanosti, nezamestnanosti, zlého zdravia, až po elitu, ktorá je vzdelaná, bohatá, vytvára hodnoty a podieľa sa na spoločenskom živote. Moderátorka Petra Strižková v prvej relácii už tento pondelok po 20.00 h privíta bývalú vládnu splnomocnenkyňu Kláru Orgovánovú a sociológa Michala Vašečku.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.