RAKÚŠANIA AKO JEDINÍ NA SVETE SCHVÁLILI POVINNÉ OČKOVANIE PROTI COVIDU

Pokuty za nesplnenie očkovacej povinnosti dosahujú v rýchlom konaní 600 eur a v správnom konaní sa šplhajú až k 3600 eurám.

Foto SITA/AP
Dátum 05.02.2022

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen podpísal v piatok zákon o povinnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Keď ho podpíše aj kancelár Karl Nehammer, zákon vstúpi do platnosti, informuje TASR na základe správ rakúskej televízie ORF. Dolná komora parlamentu (Národná rada) zákon schválila ešte 20. januára. Vo štvrtok ho podporila aj horná komora – Spolková rada.

Povinné očkovanie proti covidu sa bude týkať všetkých osôb starších ako 18 rokov s trvalým pobytom v Rakúsku. Výnimky budú mať tehotné ženy, ľudia, ktorým v očkovaní bráni ich zdravotný stav, a podmienene aj tí, čo covid prekonali. Podrobnosti ohľadne výnimiek a schválených vakcín má upraviť vyhláška ministerstva zdravotníctva.

Pokuty za nesplnenie očkovacej povinnosti dosahujú v rýchlom konaní 600 eur a v správnom konaní sa šplhajú až k 3600 eurám. Do polovice marca platí prechodné obdobie, počas ktorého sa nebudú udeľovať pokuty.Nezaočkované osoby majú dostať upomienku s výzvou na očkovanie. V prípade zhoršenia epidemickej situácie bude každému, kto sa nebude môcť preukázať platným očkovacím preukazom, vydaný automatický trestný príkaz na očkovanie.

V Rakúsku plánovali aj očkovaciu lotériu, avšak vláda nenašla partnera, prostredníctvom ktorého by ju mohla realizovať. Verejnoprávna televízia ORF sa podľa denníka Heute bráni, že by na to bola potrebná zmena zákona o jej fungovaní. Do úvahy by prichádzala zmluva so súkromnou spoločnosťou, avšak na to by bolo potrebné zorganizovať zdĺhavé verejné obstarávanie v celej EÚ.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.