RAKÚSKA VLÁDA ZLOŽILA SĽUB

Je koalíciou konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ)

Foto TASR/AP
Dátum 18.12.2017

VIEDEŇ 18. decembra (TASR/Extra plus) - Nová rakúska koaličná vláda dezignovaného kancelára Sebastiana Kurza zložila v pondelok slávnostný sľub do rúk prezidenta Alexandra Van der Bellena. Vláda je koalíciou konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Predseda ľudovcov Sebastian Kurz sa stal vo svojich 31 rokoch najmladším šéfom vlády v Európe. Populistický líder Heinz-Christian Strache sa ujal postu vicekancelára a ďalší zástupcovia slobodných povedú medziiným aj rezorty vnútra, obrany a zahraničných vecí. Prezident Van der Bellen, bývalý predseda strany Zelených, vyzval nový kabinet na rešpektovanie práv menšín.

V centre Viedne sa na protest voči novej pravicovej koaličnej vláde zišlo v pondelok dopoludnia približne 6-tisíc ľudí. Zhromaždenie bolo prevažne pokojné, aj keď malá skupina demonštrantov hádzala paradajky a vajcia na poriadkovú políciu. Protestujúci niesli transparenty s nápismi "Nenechajme nacistov vládnuť" a "Nechceme nacistické svine" s odkazom na účasť populistickej pravicovej FPÖ vo vláde. Demonštráciu organizovalo niekoľko krajne ľavicových, protifašistických a študentských skupín.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.