RAŠI: REFORMA NEMOCNÍC SA ROBÍ OD ZELENÉHO STOLA

Podstatou reformy nemocníc je podľa Jany Bittó Cigánikovej to, že pacient možno pôjde z miesta svojho bydliska na plánovanú operáciu ďalej, kde ju však uskutoční špičkový tím ľudí, ktorý má k dispozícii kvalitné vybavenie.

Foto sita/branislav bibel
Dátum 17.10.2021

Reforma nemocníc nie je založená na rušení nemocníc, ale na stanovovaní kvalitatívnych štandardoch na jednotlivých nemocničných oddeleniach. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedala predsedníčka Výboru Národnej rady SR (NR SR) pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS). Reforma podľa nej nezruší ani jednu nemocnicu.

„Je na mieste, aby zákon povedal, že keď je nejaká úroveň nemocnice, tak má spĺňať takéto kritériá a má mať takéto vybavenie. Úplne otvorene hovorím, že sa nezruší ani jedna nemocnica. Je pravdepodobne isté, že niektoré oddelenia sa zmenia na oddelenia následnej dlhodobej starostlivosti,“ povedala Cigániková.

Podstatou reformy nemocníc podľa nej je, že pacient možno pôjde z miesta svojho bydliska na plánovanú operáciu ďalej, kde ju však uskutoční špičkový tím ľudí, ktorý má k dispozícii kvalitné vybavenie. Následne bude v rámci rehabilitácie umiestnený na oddelenie opäť bližšie k svojmu domovu. Dodala, že Slovensko má síce jednu z najhustejších nemocničných sietí v Európskej únii, zároveň ju však nedokáže zásobiť investíciami, vybavením ani personálom, v dôsledku čoho napokon na výkon operácii pacienti čakajú dlho.

Podpredseda strany Hlas-sociálna demokracia Richard Raši reagoval, že reformu nemocníc nepodporí, pretože bola naplánovaná od „zeleného stola“ a nezohľadňuje špecifiká jednotlivých regiónov. Plánované zmeny podľa neho síce nepočítajú s rušením nemocníc ako takých, ale s rušením 38 percent akútnych lôžok a rušením oddelení, ako sú napríklad chirurgia či pôrodnica.

„Keď máme oddelenie, ktoré za rok vykoná tisíc operácií ročne a oddelenie, kde je dvetisíc operácií ročne, logicky nám vyplýva, že je lepšie oddelenie to, kde ich je dvetisíc. Ale kde je v analýze napísaný počet operácií na chirurga? Keď máme oddelenie s tisíc operáciami, kde je päť chirurgov a oddelenie s dvetisíc operáciami, kde je 15 chirurgov, tak tá vyoperovanosť chirurgov je na prvom oddelení lepšia,“ povedal Raši.

Podľa podpredsedu Hlasu-SD reforma nemocníc počíta s tým, že v oblastiach, v ktorých sa niektoré oddelenia zrušia, bude väčšia dostupnosť leteckej záchrannej služby a sanitiek. Raši však upozorňuje, že napríklad iba v okrese Svidník by sanitka mohla po cestách lemovaných zákrutami veľmi ťažko predbiehať kamióny a z 365 dní v roku má letecká záchranná služba iba 60 dní vhodné podmienky na lietanie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.