RATKO MLADIČ DOSTAL DOŽIVOTIE

Bývalý hlavný veliteľ ozbrojených síl bosnianskych Srbov počas občianskej vojny v Bosne v rokoch 1992-1995 bol tribunálom ICTY obvinený v 11 bodoch z vojnových zločinov a genocídy

Foto archív
Dátum 22.11.2017

HAAG 22. novembra (TASR/Extra plus) - Niekdajší bosnianskosrbský vojenský veliteľ Ratko Mladič je zodpovedný za zločiny spáchané počas vojny v Bosne a Hercegovine vrátane prenasledovania, vyhladzovania a vraždenia v tamojších mestách. V stredu 22. novembra to oznámil sudca Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Mladiča uznal vinným aj v prípade smrtiaceho ostreľovania bosnianskeho hlavného mesta Sarajevo. Dostal doživotný trest odňatia slobody.

Mladič - bývalý hlavný veliteľ ozbrojených síl bosnianskych Srbov počas občianskej vojny v Bosne v rokoch 1992-1995 - bol tribunálom ICTY obvinený v 11 bodoch z vojnových zločinov a genocídy vrátane masakrov v Sarajeve a Srebrenici. Obvinený z nich bol ešte v roku 1996 spolu s ďalšími vodcami a veliteľmi bosnianskych Srbov. Skrýval sa do 26. mája 2011, keď ho zadržali. Súdny proces s ním prebiehal od mája 2012 do decembra 2016. Odvtedy čakal na vynesenie rozsudku. Žalobcovia požadovali jeho odsúdenie na doživotie, zatiaľ čo obhajcovia vyhlasovali, že by mal byť zbavený obvinení. Jeho prípad je posledným otvoreným procesom v agende tohto tribunálu, ktorý doposiaľ usvedčil a odsúdil 83 podozrivých.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.