REFERENDOVÉ REFERENDUM

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Trnavský Borat aj Eduard Heger urobia čokoľvek, aby neprišli o hlasy v osadách. Čím viac sa podarí odďaľovať plebiscit, tým väčšmi prospeje Matovičovmu OĽaNO s prenajatými hlasovacími figúrkami v parlamente.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 20.06.2021

Politológov teraz asi najviac zaujíma, či referendum 2021 v Slovenskej republike prispeje k evolučnému posunu slovenskej demokracie, alebo k jej degradácii. Ak niekto z jeho iniciátorov veril či dúfal v revolučný význam, možno ho priradiť k nepolepšiteľným námesačníkom alebo považovať za insitného politika... Za referendum najviac bojovali strany Smer Roberta Fica a Hlas Petra Pellegriniho. Jeho strana sama vyzbierala vyše 302-tisíc podpisov. Predseda petičného výboru Ervín Erdélyi prezradil, že 3. mája 2021 do Grasalkovičovho paláca odovzdali celkovo až 585 816 podpisov občanov. Na vyhlásenie referenda ich pritom stačí len 350-tisíc.

CUPER: VERÍM V ÚSPECH REFERENDA

 

Prezidentka Zuzana Čaputová sa po prepočítaní podpisov občanov za vypísanie referenda o skrátení volebného obdobia obrátila na Ústavný súd SR so žiadosťou o prekontrolovanie obsahovej stránky s tým, aby sa vyhla možnosti, že bude referendum napadnuté a neplatné. Na jej rozhodnutie zareagoval odborník na ústavné právo Ján Cuper, ktorý uviedol, že prezidentka Zuzana Čaputovákonala tak, ako jej povedali jej chlebodarcovia spoza oceánu alebo z iných organizácií, ktoré zastupuje: „Ona už dávno nezastupuje občanov Slovenskej republiky. Už tu bolo jedno referendum, pri ktorom sa manipulovalo s podpismi občanov. Ladislav Orosz, ktorý vrokoch 1993 – 1998 pôsobil aj v kancelárii prezidenta SR, znižoval uznanie počtu podpisov občanov do takej miery, že prezident Michal Kováč nakoniec referendum ani nevyhlásil. A práve z tohto som mal najväčšiu obavu aj v tomto prípade. Keď však už bolo viac ako pol milióna podpisov, bolo mi jasné, že prezidentská kancelária nedokáže zlikvidovať také veľké množstvo podpisov. Vymysleli si však inú špinavosť a obrátili sa s otázkou na Ústavný súd SR. Je to jej ústavné právo, ale v danom prípade je to zbytočné. Referendová otázka má znieť tak, aby sa na ňu dalo odpovedať áno alebo nie, a otázka znie: Ste za to, aby boli na Slovensku predčasné voľby? Odpoveď je áno alebo nie, preto hlava štátu nemala dôvod obracať sa na Ústavný súd SR. Bolo by iné, keby otázka znela ináč: Ste za to, aby poslanci skrátili svoje volebné obdobie? Taká otázka by bola nelegitímna, pretože poslancom sa príkazy dávať nemôžu. Takto ako zástupcovia sú povinní rešpektovať vôľu voličov. V prípade, že príde k referendovým urnám päťdesiat percent plus jeden hlas a z toho bude päťdesiat percent plus jeden hlas za, je povinnosťou NR SR hlasovať za zákon o skrátení volebného obdobia parlamentu. Myslím si, že táto vláda väčšinu národa tak ožobráčila a morálne zdehonestovala, fyzicky aj psychicky utýrala, že nadpolovičná väčšina by k urnám prišla. Chodím medzi ľudí a počúvam väčšinou negatívne ohlasy na túto vládu, takže verím v úspech referenda.Hrozí však aj to, že nebude rešpektovaný výsledok referenda. Nebolo by to legitímne. Ale môže sa stať aj to, že poslanci nezahlasujú za skrátenie volebného obdobia, ale to by im potom nakoniec voliči zrátali v riadnych voľbách. Obávam sa však, že v prípade predčasných volieb nie je na Slovensku mnoho alternatív k tejto vláde, ale všetko iné bude lepšie ako táto nekompetentná vláda. Musím povedať, že aj Sulíkova alternatíva by bola lepšia, a to už len preto, že by bola proti zvyšovaniu daní a neožobračovala by tento národ ešte viac ako OĽaNO. A tou najlepšou alternatívou, aj keď mám výhrady, by bol návrat Roberta Fica.“

Kolíkovej právne bezvedomie 

Subjekty opozície, no aj členovia Matovičovej štvorkoalície majú naň (pochopiteľne) rôzne náhľady. Aj očakávania. Nie však nutne odlišné. Pre stranu padlého anjela Andreja Kisku Za ľudí – s pohrobkovou bábkou Veronikou Remišovou na jej čele – by boli predčasné voľby kropiacim vozidlom, ktoré ju definitívne spláchne z politickej ulice. Trafená hus preto zagágala. Tentoraz ústami ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, ktorá sa vyjadrila, že „referendum o predčasných voľbách je protiústavné“. Svoj problematický právny názor pritom vydávala za realitu.

Tým však naplno odhalila len svoje právne bezvedomie. Je to nielen jeden z najkontroverznejších výrokov tejto bazárovej ministerky. Slovenskú spravodlivosť totiž meria vyvažovaním pravdy a verejným záujmom na jednej miske váh, zlatými dukátmi zarobenými podvodmi a kšeftami svojej rodinnej firmy na tej druhej...

Keďže aj v politike platí pravidlo „prílivu a odlivu“, na mieste je otázka: cui bono? Rovnako ako fázy pomaranča na nočnej oblohe, aj v konaní referenda hrá rozhodujúcu rolu čas. Čím bude skôr, tým viac prospeje opozícii a mimoparlamentným stranám, čupiacim pred dverami NR SR. Najmä v Pellegriniho Hlase a v Bihariovej Progresívnom Slovensku najviac natŕčajú klobúky. Spolu s nimi v tichej radosti pod tieňom koaličného slnečníka podriemkava Richard Sulík (SaS), spolu s utopickým staviteľom nájomných bytov Borisom Kollárom (Sme rodina). Oni však majú svoje klobúky pohodovo posunuté do čela... Ich optimizmus a sladké vyčkávanie podporila nezvyčajná aktivita pracovníkov prezidentskej kancelárie, ktorí 84 136 hárkov s podpismi občanov zrátali a skontrolovali kozmickou rýchlosťou.

Iba do počtu

Veľavravným bonusom bolo tiež prijatie Rómov a Rómiek z prvej línie boja proti pandémii prezidentkou Zuzanou Čaputovou pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov 8. apríla 2021 v Prezidentskom paláci v Bratislave. Tento „šrumec“ znepokojil nového ministra financií Igora Matoviča, ktorý sa snaží kupovať voličov do roztrhania tela a zahltenia sociálnych sietí. Najprv prečudesným a dosiaľ neobjasneným nákupom ruskej vakcíny Sputnik V a najnovšie štedrou 333-eurovou korupciou na každé dieťa. Pre rodiny s početným potomstvom priam komunistický zázrak!

Čím viac sa podarí referendum odďaľovať či zdržiavať, tým väčšmi prospeje Matovičovmu OĽaNO s prenajatými hlasovacími figúrkami v parlamente. Lebo tak trnavský Borat, ako aj Eduard Heger vymyslia a urobia čokoľvek, aby o hlasy v osadách neprišli. Lebo inak ostanú spolu s víťazom referendovej kampane Robertom Ficom (Smer-SD) v parlamentnej demokracii Slovenska len ako snaha ministerstva školstva o inklúziu. Po slovensky povedané: iba na okrasu a do počtu... Prezidentka Zuzana Čaputová sa pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, ktorý musí rozhodnúť do 60 dní. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia. Pandemické opatrenia sa uvoľňujú, tešíme sa na voľnosť, slobodu, pohyb aj na cestovanie počas leta. Klíma sa však zásadne mení. Po prázdninách nás preto nečaká ochladenie, ale horúcejšia, asi aj problematická jeseň. Som zvedavý, na ktorú stranu politického spektra sa budeme pozerať dlhšie spolu s aforistom Petrom Gossányim: „Je tu jeseň – tváre niektorých našich politikov začínajú žltnúť žlčou.“

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.