REFERENDUM O PALESTÍNSKOM ŠTÁTE?

Snahy o mier zlyhávajú už niekoľko desaťročí

Foto TASR/AP
Dátum 07.09.2016

JERUZALEM 6. septembra (TASR/Extra plus) - Skupina bývalých izraelských politikov, predstaviteľov bezpečnosti, umelcov a spoločenských aktivistov v pondelok 5. septembra vyzvala vládu, aby usporiadala celoštátne referendum o budúcnosti palestínskych území. Skupina, ktorá si hovorí Decision at 50 (Rozhodnutie v päťdesiatke), otvorila svoju kampaň pred budúcoročným 50. výročím blízkovýchodnej vojny z roku 1967, v ktorej Izrael obsadil západný breh Jordánu (Predjordánsko), východný Jeruzalem a pásmo Gazy. 

Palestínčania si chcú na svojich územiach zriadiť nezávislý štát. A hoci odvtedy uplynuli už dve desaťročia, mierové snahy opakovane zlyhali.

Izraelskú skupinu vedú prominentné osobnosti tzv. mierového tábora v Izraeli, ktorý verí, že zásadným faktorom pre prežitie krajiny je stiahnuť sa z okupovaných území. Členovia skupiny sú presvedčení, že zriadenie palestínskeho štátu zabezpečí budúcnosť Izraela ako demokracie s pevnou židovskou väčšinou. Alternatíva v podobe štátu dvoch národov by podľa nich znamenala, že Izrael by buď riskoval stratu svojej židovskej väčšiny, alebo vládol miliónom palestínskych Arabov, zbaveným hlasovacieho práva v situácii pripomínajúcej apartheid.

Medzi zakladateľmi skupiny sú napríklad Ami Ajalon, izraelský politik, ktorý bol v rokoch 1995-2000 riaditeľom vnútornej spravodajskej služby Šin Bet, generál vo výslužbe Amram Micna či Gilead Šer, ktorý bol mierovým vyjednávačom vo vláde bývalého premiéra Ehuda Baraka. Skupina uviedla, že vyzvala listom premiéra Benjamina Netanjahua, aby vypísal zmienené referendum. Netanjahu osobne podporil návrh na vytvorenie palestínskeho štátu. Mierové snahy prerušované dlhými obdobiami prestávok sa však počas jeho sedemročnej vlády nepohli vpred v dôsledku nezhôd vo všetkých zásadných záležitostiach.

"Každý deň, čo pretrváva naša kontrola nad palestínskymi územiami, nás privádza bližšie ku koncu Izraela ako demokratického štátu židovského národa," citovala agentúra AP Ajalona. "Netanjahu vidí pred nami katastrofu, ale nie je dostatočne odvážny, aby konal," dodal.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.