REKORDNÉ VÍŤAZSTVO STRANY PRÁCE

"Nový Zéland v sobotu vyjadril Strane práce najväčšiu podporu za ostatných 50 rokov," reagovala na výsledky Ardernová počas príhovoru k svojim podporovateľom. Sľúbila, že jej strana bude slúžiť všetkým obyvateľom Nového Zélandu.

Foto TASR/AP
Dátum 18.10.2020

WELLINGTON 18. októbra (TASR/extraplus.sk) - Po sčítaní všetkých hlasov v novozélandských parlamentných voľbách získala Strana práce premiérky Jacindy Ardernovej podporu 49,1 percenta voličov, a teda 64 zo 120 parlamentných kresiel. Stala sa tak od roku 1996 prvou stranou v krajine, ktorá môže vládnuť sama. Informoval o tom britský denník The Guardian a novozélandská volebná komisia. "Nový Zéland v sobotu vyjadril Strane práce najväčšiu podporu za ostatných 50 rokov," reagovala na výsledky Ardernová počas príhovoru k svojim podporovateľom. Sľúbila, že jej strana bude slúžiť všetkým obyvateľom Nového Zélandu.

Roman Stopka, predseda PSN

 

„Na Slovensku médiá často poctivú prácu a jej oslavu dehonestujú. Jednoznačné víťazstvo Strany práce na Novom Zélande však potvrdzuje význam slova práca, ktorou sa zatiaľ stále živí väčšina obyvateľov tejto planéty. Na Slovensku pôsobí politická strana s názvom Práca slovenského národa (PSN), ktorá má vo svojom programe pevne zakotvené hodnoty spájajúce sa práve s poctivo pracujúcimi ľuďmi. A práve pri tejto príležitosti možno len zablahoželať predstaviteľom Strany práce na Novom Zélande k ich rekordnému víťazstvu“, uviedol predseda PSN Roman Stopka.

 

Zdroj: www.psn.sk

"Gratulujem k výsledku, ktorý je, podľa mňa, pre Stranu práce výborný. Bola to ťažká kampaň," povedala šéfka Národnej strany Nového Zélandu Judith Collinsová, ktorej strana získala 26,8 percenta hlasov, teda 35 kresiel, čo je jej najhorší výsledok za ostatných skoro 20 rokov. Do parlamentu sa dostanú aj strana ACT New Zealand so ziskom ôsmich percent a Strana zelených so 7,6 percentami hlasov. Protiprisťahovalecké zoskupenie Nový Zéland na prvom mieste (NZF) volilo len 2,7 percenta voličov, takže stratilo všetkých deväť kresiel, ktoré si vybojovalo v predchádzajúcich voľbách a zostane mimo parlamentu.

Jacinde Ardernovej k víťazstvu gratulovali okrem iných aj tibetský dalajláma, britský premiér Boris Johnson, britská tieňová ministerka vnútra Lisa Nandyová, šéf britských labouristov Keir Starmer a londýnsky starosta Sadiq Khan. Strana práce dosiahla najlepší výsledok hocijakej strany v krajine od roku 1996, keď Nový Zéland zmenil svoj volebný systém zo systému relatívnej väčšiny na zmiešaný. Ardernová (40) vo svojej kampani vyzdvihovala najmä úspešný boj svojej vlády s pandémiou vyvolanou novým koronavírusom. Pandémia je však len jednou z kríz, ktoré vypukli počas premiérkinho prvého funkčného obdobia. Ďalšou krízou boli napr. masakry v mešitách v meste Christchurch, v ktorých prišlo o život 51 ľudí - Ardernová aj v tejto situácii konala rozhodne a empaticky, komentuje AFP.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.