REMAKE VOJNOVÉHO EPOSU

Nový počin Netflixu Na západe nič nové má našliapnuté na červený hollywoodsky koberec.

Foto netflix
Dátum 18.12.2022

Prvá svetová vojna nie je pre nehistorikov taká zaujímavá ako napríklad tá druhá. Nedá sa to však povedať o jednom realistickom literárnom diele, ktoré ju opisuje až príliš naturalisticky. V roku 1928 vyšla útla knižka, ktorá sa stala bestsellerom. Spisovateľ Erich Maria Remarque v hlavnej postave opísal sám seba, keďže sa pod vplyvom propagandy nechal naverbovať. Podobnosť s filmom Čata a Oliverom Stoneom vo Vietname spočíva v tom, že obaja muži nielenže reálne existovali, ale zároveň po prvom dni na frontovej línii trpko oľutovali svoje rozhodnutie. Paul Bäumer v diele Na západe nič nové však absurdne umiera po podpise prímeria. Film Čata priniesol Stoneovi štyri zlaté sošky Oscara. Nový počin Netflixu má rovnako smelo našliapnuté na červený hollywoodsky koberec.

Na vlnách času

Prvý film podľa Remarquovho diela vznikol už v roku 1930. O tri roky neskôr sa nacisti rozhodli knihu spáliť. Nepomohlo. Dielo bolo v zahraničí úspešné, keďže išlo o vrchol medzivojnovej prózy. Film z roku 1930 bol síce na svoju dobu populárny, no príchod farieb na obrazovku mení aj samotný zážitok z pozerania. V roku 1979 vznikol ďalší film. Bol opäť nakrútený pod americkou taktovkou, keďže nemecká kinematografia sa tejto téme akosi stále vyhýbala. Netflix koncom októbra 2022 ponúkol konečne prvé nemecké filmové spracovanie príbehu. Tvorcovia z roku 1930 a ani z roku 1979 nemali k dispozícii také skvelé technické prostriedky ako dnes. Čo sa nedá vytvoriť naživo, dokončíte počítačovými efektmi a zeleným plátnom.

Drsná realita

Dejiny kinematografie sú bohatšie o ďalší vojnový epos. Inak sa ani nedá nazvať drsné zobrazenie reality nezmyselnej zákopovej vojny po narukovaní Paula Bäumera s kamarátmi. Ich nadšenie pre boj v škole sprevádzané fantastickými heslami je nefalšované. Profesor s menom Kantorek ich ako „železnú mládež“ ženie na francúzske bodáky. Chlapci sú vo vytržení. No guľky, smrad, špina, potkany a zákopy im ukazujú, kam sa to dali zlákať. Vnútorný svet hlavného hrdinu je totožný s jeho druhmi, takže v tejto rovine sa dá hovoriť aj o kolektívnom hrdinovi. Divák je v napätí, smrť číha na každom kroku. No Paul prežije. Film však ukazuje aj politickú rovinu, ktorá v knihe prítomná nie je. Vyjednávanie v Compiegne s tvrdým maršalom Fochom ukazuje nemecké poníženie so skvelým zmyslom pre detail. Prímerie je dohodnuté na 11. 11. 1918 od 11.00. Nadutý nemecký oficier, ktorého hrá Devid Striesow, však nepripúšťa kapituláciu. Tento herec sa zaskvel na obrazovkách RTVS na výročie reformácie ako Luther, známy je aj z Diablovej dielne. Využije teda posledné minúty do prímeria a chce nezmyselne vyhrať aspoň bitku o jeden zákop. Vojakov pošle na istú smrť. Tých, ktorí už boli mysľou pri rodine, čakajú francúzske guľky. Bodák si našiel aj Paula Bäumera... Noviny prinášajú len suchú správu: Im Westen nichts neues...

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.