REMIŠOVÁ: BÝVALÉ VLÁDY MALI PROBLÉMY VYČERPAŤ EUROFONDY, TO SA VIAC NESTANE

Zásadné zjednodušenie čerpania eurofondov je na stole. Cieľom novely zákona o eurofondoch je zjednodušiť procesy, hlavne v oblasti verejného obstarávania a hodnotenia projektov, znížiť administratívnu záťaž, ako aj zvýšiť transparentnosť.

Foto TASR
Dátum 13.01.2021

Zásadné zjednodušenie čerpania eurofondov je na stole. Vicepremiérka Veronika Remišová predložila novelu zákona o eurofondoch, ktorú dnes schválila vláda. Ide už o tretí balík opatrení, ktorý má urýchliť a zlepšiť čerpanie eurofondov.

„S čerpaním eurofondov malo Slovensko za bývalých vlád veľké problémy. Nedokázali vyčerpať peniaze, ktoré sme dostali na skvalitnenie života ľudí a o tieto peniaze potom Slovensko definitívne prišlo. Od roku 2007 sme takto stratili vyše pol miliardy eur,“ informovala podpredsedníčka vlády Remišová s tým, že ďalšie stovky miliónov eur Slovensko stratilo v dôsledku tzv. korekcií, teda chýb, škandálov a podvodov pri čerpaní eurofondov. „Nemôžeme si dovoliť takto zbytočne prichádzať o stámilióny eur. Preto navrhujem opatrenia na zjednodušenie a zrýchlenie čerpania eurofondov v podobe novely Zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov,“ uviedla. Ide už o tretí balík eurofondových opatrení, ktoré iniciovala vicepremiérka Remišová. Prvým bol tzv. lex corona , ktorý nadobudol účinnosť 21. mája 2020 a umožnil zjednodušenie procesov pri poskytovaní príspevkov z EŠIF pre poskytovateľov ako aj pre prijímateľov. Druhým balíkom zjednodušení bolo 40 opatrení v regionálnom operačnom programe IROP z jesene minulého roka.

Cieľom novely zákona o eurofondoch je zjednodušiť procesy, hlavne v oblasti verejného obstarávania a hodnotenia projektov, znížiť administratívnu záťaž, ako aj zvýšiť transparentnosť. „Jednou zo zásadných zmien, s ktorými prichádzame, je povinnosť zverejňovať fyzické aj právnické osoby, ktoré sa podieľali na tvorbe projektov. V doterajšej praxi sme totiž boli svedkami káuz, že firmy, ktoré pomáhali ministerstvám nastavovať podmienky výziev, využívali takto nadobudnuté informácie a neoprávnene poskytovali svoje služby aj pri príprave projektov pre žiadateľov, ktorí sa do daných výziev chceli prihlásiť. Išlo o zjavný konflikt záujmov, ale riadiace orgány neboli schopné takýto konflikt odhaliť.“ Novela zákona určuje povinnosť pre všetkých žiadateľov, aby uvádzali tento typ informácie priamo do žiadosti. Ďalším opatrením novely je zverejňovanie výsledkov auditov. „V objeme korekcií pri čerpaní eurofondov má Slovensko desaťkrát horšie výsledky ako je priemer EÚ. Jedným z dôvodov vzniku chýb a nezrovnalostí, pre ktoré Slovensko prichádza o peniaze je aj skutočnosť, že riadiace orgány ani žiadatelia neboli informovaní o tom, k akým pochybeniam dochádzalo naprieč operačnými programami. Naša novela zákona zavádza povinnosť zverejňovať tieto zistenia auditov, aby sa poskytovatelia i žiadatelia mohli vyvarovať najčastejších chýb, ktoré audity odhalili,“ vysvetlila ministerka investícií a dodala že, týmto opatrením by sa mali šetriť peniaze štátu aj žiadateľov, o ktoré prichádzajú v dôsledku zbytočných chýb.

Novela tiež zavádza možnosť flexibilne reagovať na nečakané situácie, ktoré v čase vyhlásenia výziev nie je možné predvídať, ako napríklad pandémia koronavírusu. Ide napríklad o možnosť zmeny v oprávnenosti výdavkov, či možnosť zmeniť územnú oprávnenosť. Navrhovaná novela umožňuje väčšiu flexibilitu riadiacich orgánov meniť podmienky výzvy na rozdiel od existujúcej úpravy, ktorá by v prípade zmien v týchto podmienkach nútila riadiaci orgán existujúcu výzvu zrušiť a vyhlásiť novú, čo je veľmi zdĺhavý proces a trvá zvyčajne mesiace. Novela zjednoduší tiež poskytovanie príspevkov napr. pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Poskytovateľ už nebude musieť uzatvoriť zmluvu zvlášť s každou jednou z 11 000 ambulancií, ale prostriedky sa uvoľnia napr. prostredníctvom výmerov či rozhodnutí.

Novela, ktorú predložila ministerka Remišová, takisto zvyšuje ochranu žiadateľov a dáva im možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu riadiaceho orgánu. Zároveň dáva žiadateľom garanciu, že takýmto podnetom sa riadiaci orgán bude musieť povinne zaoberať. „Zjednodušenia, ktoré touto novelou prinášame, znamenajú menej byrokracie, menej byrokracie znamená menej korupcie. Eurofondy musia slúžiť v prvom rade ľuďom na zlepšenie kvality života, podporu pracovných miest, na obnovu škôl, nemocnice, zdravšie životné prostredie. Obnova Slovenska po kríze je veľmi dôležitá a robím všetko preto, aby nám k tomu pomohli aj dobre spravované eurofondy,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.