REMIŠOVÁ JE PROTI RUSKEJ VAKCÍNE: TVRDÍ, ŽE JE TO GEOPOLITICKÁ ZBRAŇ

AKTUALIZOVANÉ O VYJADRENIE VERONIKY REMIŠOVEJ: Pandemická komisia práve rokuje o nákupe ruskej vakcíny Sputnik. Z koalície je jediná proti predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová, ktorá tvrdí, že je to geopolitická zbraň a Slováci by nemali byť pokusnými králikmi. Treba sa vraj očkovať len vakcínami, ktoré sú schválené EÚ. 

Foto TASR
Dátum 16.02.2021

K nákupu ruskej vakcíny Sputnik V sa mali vyjadriť všetci z koalície pozitívne, až na predsedníčku strany Za ľudí Veroniku Remišovú, ktorá tvrdí, že ide o geopolitickú zbraň Moskvy. Informácie priniesol portál Aktuality.sk 

Pre Aktuality taktiež povedala, že ľudia na Slovensku nesmú byť pokusnými králikmi a preto trvá na to, aby sa očkovalo len vakcínami, ktoré sú zabezpečené Európskou liekovou agentúrou. „Tak, ako sme týždne čakali na skončenie hodnotenia pri vakcínach iných výrobcov, treba počkať aj teraz," tvrdí Remišová.

ČÍTAJTE TIEŽ: MATOVIČOV PORADCA JARČUŠKA V AUGUSTE 2020 VYHLASOVAL, ŽE SLOVENSKO O RUSKÉ VAKCÍNY NEMÁ ZÁUJEM

K situácii, ktorá momentálne prebieha na rokovaní Pandemickej komisie sa vyjadril na svojom Facebooku aj premiér Igor Matovič. 

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus

 

RUSKÁ VAKCÍNA SPUTNIK V MÁ TAKMER 92% ÚČINNOSŤ

 

Z predbežných výsledkov štúdie v lekárskom časopise The Lancet má ruská vakcína Sputnik V pri zabránení symptomatického priebehu ochorenia COVID-19 až 91,6 percentnú účinnosť. Rusko zaregistrovalo vakcínu ešte v auguste 2020.
Do tretej fázy testov sa zapojilo približne 20-tisíc dobrovoľníkov.  ,,Výsledky sú jasné, Sputnik V je pripravená a môže ísť do boja za zníženie výskytu COVID-19", uviedli v časopise The Lancet virológovia a profesori Ian Jones a Polly Royová z anglických univerzít.

ČÍTAJTE TIEŽ: KRČMÉRY: DAL BY SOM SA ZAOČKOVAŤ RUSKOU VAKCÍNOU

Epidemiológ profesor Vladimír Krčméry:

„Mám svoj vek a z tých desiatich vakcín, ktoré mám v sebe napichaných, je šesť sovietskych. To, že mi neublížili je znakom toho, že tu dnes sedíme,“ vyhlásil Krčméry. 

Príspevok uverejnil na svojom Facebooku Igor Matovič 16. februára 2021:

SPUTNIK V

Už vyše hodiny prebieha na Pandemickej komisii veľmi zaujímavá debata. Všetci špičkoví slovenskí odborníci na infektológiu, imunológiu a epidemiológiu prišli na zasadnutie komisie so stanoviskom, že vzhľadom na katastrofálne meškanie dodávok EÚ registrovaných vakcín ... je namieste, aby vláda začala rokovať s ruskou stranou o dodávke vakcín SPUTNIK V ... a niektorí politici a političky tu už hodinu vedú voči tomuto názoru odborníkov doslova geopolitickú "svätú" vojnu.

Povýšiť politiku nad zdravie a životy ľudí, je hlboko pod úroveň môjho vkusu. SPUTNIK V je vakcína s vynikajúcou účinnosťou a v situácii, v ktorej sa nachádzame by sa ňou dobrovoľne dali zaočkovať milióny ľudí na Slovensku. #ZaZdravýRozum #ZaZdravéSlovensko

K vzniknutej situácii sa vyjadrila na svojom Facebooku aj predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová: 

Ľudia na Slovensku nemôžu byť opäť pokusnými králikmi.

Strana Za ľudí podporuje očkovanie všetkými dostupnými vakcínami bez ohľadu na to, kde ich vyrábajú, ale až po riadnom preskúmaní ich bezpečnosti a účinnosti na rôzne vekové skupiny Európskou agentúrou pre lieky. Vakcíny tam hodnotia desiatky expertov z celej Európy a vďaka veľmi prísnemu hodnoteniu, jednému z najprísnejších na svete, si môžu byť ľudia na Slovensku istí, že sa využívajú iba tie najlepšie očkovacie látky. Tak ako sme týždne čakali na skončenie hodnotenia pri vakcínach iných výrobcov, treba počkať aj teraz. Očkovanie je založené na dôvere ľudí, a akékoľvek skratky sa môžu Slovensku vypomstiť. Výrobca ruskej vakcíny konzultuje s európskou agentúrou svoje postupy a je predpoklad, že v krátkom čase bude začne oficiálne hodnotenie.

Rusko začalo s očkovaním oveľa skôr, vyrába si vlastnú vakcínu, ale má zaočkovaných o polovicu menší podiel ľudí, ako Slovensko (podľa Our World in Data k 10. februáru SK 4,69 % a RUS 2,67 %). Ľudia tam vakcíne moc nedôverujú a preto sa snažia verejnú mienku zmeniť aj využívaním vakcíny v iných krajinách.

Vakcíny dostanú u nás milióny ľudí, je na výber z viacerých možností. Situácia sa preto nedá porovnávať s liekmi na experimentálne použitie, ktoré sú určené zvyčajne pre pár desiatok alebo stoviek ľudí. Vakcína pre milióny ľudí na Slovensku sa nemá schvaľovať na základe jedného článku v časopise, hoci odbornom časopise.

Zdroj

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.