REMIŠOVÁ: RAŠI DOSTAL VŠETKO NA ZLATOM PODNOSE

Poslankyňa NR SR Veronika Remišová: Príprava európskej legislatívy a jej presadenie bol náročný proces trvajúci celé mesiace a žiadny racionálne zmýšľajúci človek neuverí Richardovi Rašimu, že to dokázal on za dva mesiace v novembri a decembri, dokedy bolo potrebné dočerpať eurofondy.

Foto sita/braNislav bibel
Dátum 09.07.2024

Minister Richard Raši dnes po rokovaní vlády opäť nehorázne klamal, tvrdí exministerka a dnes poslankyňa NR SR Veronika Remišová (Za ľudí). Podľa nej v roku 2020, keď jej odovzdával eurofondy, po siedmich rokoch z nich dokázal vyčerpať len jednu tretinu a v čerpaní preto bolo Slovensko na poslednom mieste v EÚ.

„Vo viacerých programoch boli zastavené platby a skrachoval mu celý operačný program na vedu a výskum, ktorý sa musel kvôli korupcii zlúčiť s programom na betónovanie ciest a doteraz naši vedci a vysoké školy pociťujú obrovské škody, ktoré Smer a Hlas napáchali. Museli sme zaviesť krízový manažment, urobiť po nich poriadok, zaviesť protikorupčné opatrenia a dnes je regionálny program IROP, ktorý som mala na starosti vyčerpaný na viac ako 100%, čo je najlepší výsledok v histórii Slovenska,“ tvrdí Remišová.

Zároveň bývalá vláda presadila na úrovni EÚ zmeny európskej legislatívy, aby Slovensko mohlo preplatiť náklady za migračnú krízu a za pomoc ľuďom s cenami energií. „Presun 450 miliónov eur v oblasti životného prostredia, ktorý spomína pán Raši, bol možný iba vďaka zmene európskej legislatívy, ktorú som presadila a bol dlhodobo plánovaný od začiatku energetickej krízy. Práve vďaka reformám a zmenám európskej legislatívy, ktoré sme dokázali presadiť v Bruseli, sa prvýkrát v histórii Slovenska podarilo využiť všetky eurofondy 2014-2020. A neprepadla miliarda eur ako vláde Roberta Fica v roku 2016. Na tom však nemá pán Raši absolútne žiadnu zásluhu, zo starého programového obdobia nevypísal jedinú výzvu,“ zdôraznila exministerka.

Príprava európskej legislatívy a jej presadenie bol náročný proces trvajúci celé mesiace a žiadny racionálne zmýšľajúci človek neuverí Richardovi Rašimu, že to dokázal on za dva mesiace v novembri a decembri, dokedy bolo potrebné dočerpať eurofondy. Pri príprave eurofondov 2021-2027 bolo Slovensko medzi prvými šiestimi krajinami, ktoré mali schválené základné dokumenty pre svoje operačné programy. Kvôli pandémii koronavírusu meškala legislatíva na európskej úrovni a partnerskú dohodu s Európskou komisiou Slovensko podpísalo v júli 2022 v rovnakom čase ako napríklad Estónsko. S výnimkou Grécka podpísali všetky krajiny EÚ partnerskú dohodu až v roku 2022 alebo 2023.

Pokiaľ ide o čerpanie eurofondov, Raši dostal podľa Remišovej všetko predpripravené na zlatom podnose, boli vypísané rôzne výzvy. „Uvediem len jeden príklad za všetky: vypísali sme výzvu na obnovu škôl a telocviční, bolo to vôbec prvýkrát, čo sa vôbec mohli stavať a obnovovať takéto zariadenia z eurofondov, pretože sme to dohodli s Európskou komisiou. A Richard Raši minulý rok, hneď po nástupe na ministerstvo túto výzvu zrušil. Keby ju nezrušil, tak v septembri by sa žiaci už mohli vracať do vynovených škôl a telocviční. Pán Raši, je načase, aby ste konečne začali pracovať a prestali sa neustále na niekoho vyhovárať. Ľudia sa daňami neskladajú na váš desaťtisícový plat, aby za to počúvali výhovorky,“ odkázala ministrovi Remišová.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.