REPUBLIKÁNI MLČIA O VÝSLEDKU VOLIEB

Republikánsky senátor za americký štát Missouri Josh Hawley v tvíte napísal: "Médiá nie sú na to, aby určovali, kto je prezidentom. O tom rozhodujú ľudia." A dodal: "Keď budú spočítané všetky legálne hlasy, keď sa dokončí prepočítavanie hlasov a vyriešia sa obvinenia z podvodov, vtedy budeme vedieť, kto je víťaz."

Foto EXTRA PLUS
Dátum 08.11.2020

WASHINGTON 8. novembra (TASR/extraplus.sk) - Republikánski lídri v americkom Kongrese boli nápadne ticho po sobotňajšom oznámení médií, že víťazom prezidentských volieb je demokrat Joe Biden. Niekoľko spojencov prezidenta Donalda Trumpa medzi republikánmi však spochybnilo takýto výsledok. Bidenovi a aj novozvolenej viceprezidentke Kamale Harrisovej zagratuloval len republikánsky senátor Mitt Romney. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Republikánsky senátor za americký štát Missouri Josh Hawley v tvíte napísal: "Médiá nie sú na to, aby určovali, kto je prezidentom. O tom rozhodujú ľudia." A dodal: "Keď budú spočítané všetky legálne hlasy, keď sa dokončí prepočítavanie hlasov a vyriešia sa obvinenia z podvodov, vtedy budeme vedieť, kto je víťaz."

Radoví republikánski zákonodarcovia zaujali podobný postoj a trvali na tom, že treba počkať na overenie niektorých výsledkov. "Voliči rozhodujú, kto vyhral voľby, a nie médiá," napísal na Twitteri Markwayne Mullin, republikán za štát Oklahoma v Snemovni reprezentantov (dolnej komore Kongresu). "Plne podporujem prezidenta Trumpa, ktorý pokračuje v boji za započítanie každého legálneho hlasu," doplnil. Trump zatiaľ odmietol uznať porážku v prezidentských voľbách a sľúbil právne bitky. Je prvým prezidentom USA od roku 1992, ktorému sa nepodarilo dosiahnuť znovuzvolenie - v spomínaný rok podobný neúspech zažil George H.W. Bush.

Republikánsky senátor Romney, ktorý sa v roku 2012 uchádzal o Biely dom, však zablahoželal novozvolenému prezidentovi Bidenovi a viceprezidentke Harrisovej. Senátor za štát Utah v sobotu v tvíte uviedol, že on s manželkou poznajú Bidena a Harrisovú "ako ľudí dobrej vôle a s obdivuhodným charakterom". Romney dodal: "Modlíme sa, aby Boh požehnal ich dni a roky, ktoré prídu." Romney je najhlasnejším kritikom prezidenta Trumpa vo vnútri republikánskej strany. V piatok povedal, že Trump "škodí slobode" a podnecuje "ničivé a nebezpečné vášne", keď bez opodstatnenia vyhlasuje, že voľby boli zmanipulované a ukradli mu ich. Senátor už v priebehu roka povedal, že nehlasuje za Trumpa. Nepovedal však, komu patrí jeho hlas.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.