REVOLÚCIA ENERGETICKEJ NEZÁVISLOSTI

SunFlow Energy ponúka systém fotovoltaickej elektrárne, vďaka ktorej si dokážete sami vyrobiť až osemdesiat percent elektriny

Foto ARCHÍV
Dátum 22.10.2022

Ceny energií stúpajú do nebies a predpovede na nasledujúce mesiace neveštia nič dobré. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví upozorňuje, že elektrina a plyn môžu pre regulovaných odberateľov v roku 2023 zdražieť až o sto percent oproti súčasnosti, no tam sa to skončiť nemusí. A teraz si predstavte, že by si vaša nehnuteľnosť dokázala sama vyrobiť dostatok elektrickej energie pre každodennú spotrebu. Nielenže by ste ušetrili stovky, či dokonca tisíce eur, získali by ste nezávislosť, ktorá je na nezaplatenie. A práve to je podľa spoločnosti SunFlow Energy najväčším benefitom fotovoltaických elektrární.

Sám sebe pánom

Slnečná energia je jednou z najdostupnejších a najčistejších foriem obnoviteľnej energie a jej využívanie nemá negatívne dôsledky na životné prostredie. „Nevieme, čo nám prinesie budúcnosť, koľko bude elektrina stáť, či bude alebo nebude plyn. Vďaka systému fotovoltaickej elektrárne si však už dnes vieme sami vyrobiť až osemdesiat percent elektrickej energie a verím, že časom dospejeme až k stopercentnej energetickej nezávislosti. Nejde len o ekológiu či šetrenie peňazí. Kto si dokáže sám vyrábať elektrinu, prestane byť v tejto oblasti závislý od geopolitickej situácie či vlády,“ tvrdí majiteľ spoločnosti SunFlow Energy Marek Kaleta. Mnohé európske mestá dnes kvôli šetreniu obmedzujú napríklad kúrenie či osvetlenie v mestských budovách. „Od elektriny závisí väčšina energií, ktoré dnes potrebujeme. Dokonca aj plynový kotol potrebuje elektrinu. V prípade, že sa situácia zhorší, neviem si predstaviť, že by sme našim rodinám nariadili, aby používali elektrinu menej,“ uviedol spoločník a obchodný riaditeľ SunFlow Energy Igor Mariják. Zhodujú sa, že prvým a najdôležitejším krokom k energetickej revolúcii je osveta, o ktorú sa starajú desiatky profesionálnych poradcov a obchodníkov. „Treba ľuďom vysvetliť, že ak sa o seba nepostarajú sami, nepostará sa o nich nik. Mnohí možno ešte majú informácie z minulosti, keď sa solárne panely až tak neoplatili, ale technika poskočila dopredu míľovými krokmi a dnes je fotovoltaika rozhodne najvýhodnejším riešením na trhu v pomere cena – výkon. Energiu dnes už dokonca vieme využívať, aj keď slnko nesvieti – jednoducho sa nahromadí do batériových úložísk FoxESS a vďaka meniču ju možno použiť vtedy, keď treba,“ uviedol Mariják.

Obchodný riaditeľ SunFlow Energy Igor Mariják​

Európske dotácie

V súčasnosti tvoria klientelu SunFlow Energy najmä majitelia rodinných domov či malých firiem. Panelové domy sú administratívne komplikované, postupne by však firma rada pomohla aj ich obyvateľom. Už dnes dostávajú vzhľadom na stúpajúce ceny energií dopyty aj z mestských úradov. A ako celý proces prebieha? „Na začiatku je osobná konzultácia u klienta doma. Nikdy nerobíme ponuky od stola ako niektoré konkurenčné spoločnosti. Ideme za zákazníkom a ponúkneme mu najvýhodnejšie riešenie na základe jeho reálnej spotreby a vízie do budúcnosti. Následne podpíšeme zmluvu a pomôžeme klientovi s vybavením dotácie. S ohľadom na zákazníkov komfort systém nainštalujeme, skontrolujeme a vysvetlíme všetko potrebné,“ vylíčil Mariják. Celý proces trvá štyri mesiace. Počiatočná investícia sa pohybuje vo výške päť- až dvadsaťtisíc v závislosti od veľkosti nehnuteľnosti. „Pokiaľ ide o návratnosť, pýtam sa klientov, či vedia, aké budú ceny elektriny o rok, o dva alebo o päť. Zaujíma ma, či sa pri zveľaďovaní svojej nehnuteľnosti pýtajú aj na návratnosť plota či kuchynskej linky. Primárne totiž nejde o návratnosť, ale o to, že som sám sebe pánom a z toho, čo mám na dome, profitujem ďalšie štvrťstoročie,“ uvádza Mariják. Podľa Kaletu je Slovensko oproti Česku v miernej nevýhode, keďže dostávame omnoho nižšie dotácie ako naši západní susedia. „V Českej republike siahajú dotácie z EÚ na fotovoltaické elektrárne až do výšky osemtisíc eur, takže návratnosť je podstatne vyššia ako v prípade Slovenska, kde môžu občania dostať príspevok tisícpäťsto eur. Verím, že vyššie dotácie prídu aj na Slovensko, veď ste takisto členom EÚ,“ uviedol. Zákazník môže o dotáciu požiadať sám a SunFlow Energy mu pomôže s jej vybavením. Podľa Mareka Kaletu sa však so zákazníkom už neraz dohodli aj na tom, že mu výšku dotácie odpočítali rovno z ceny elektrárne.

Cena nesmie rozhodnúť

Cieľom SunFlow Energy je stať sa lídrom na trhu a to aj vďaka sieti kvalitných poradcov a predajcov, ktorí problematike rozumejú a vedia, čo klientom ponúkajú. Marek Kaleta a jeho firma Energy Revolution otvárajú dvere mladým ľuďom, ktorí majú chuť vrhnúť sa do etického podnikania. „Je to skvelá príležitosť. Prináša to hneď tri výhry: vyhráva klient, ktorý ušetrí peniaze a stáva sa nezávislým. Vyhráva ekológia, pretože slnečná energia je skutočne najčistejšia a dnes sa už pracuje aj na možnostiach recyklácie použitých panelov. A po tretie, vyhráva obchodník a poradca, ktorý získa za predaj slušnú províziu,“ vysvetlil Kaleta. Zároveň apeloval na spotrebiteľov, aby sa pri výbere fotovoltaickej elektrárne nenechali nalákať na nízku cenu, ale stavili na odbornosť a profesionalitu. „Je to investícia na dvadsaťpäť rokov, človek si musí dať pozor na to, čo kupuje. Ak si vyberie len na základe ceny, riskuje nespokojnosť,“ dodal na záver. Fotovoltaike hrá v súčasnosti do karát aj prechod na elektromobilitu a plánovaný zákaz predaja áut so spaľovacími motormi od roku 2035. Svet sa dnes skrátka točí okolo elektriny ako nikdy predtým a ešte dlho sa bude.

Majiteľ spoločnosti SunFlow Energy Marek Kaleta

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.