REZNIKOV: UKRAJINA NA ZÁKLADE DOHODY SPOJENCOV MÔŽE VSTÚPIŤ DO NATO

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov povedal, že to však neznamená, že by sme mali zabudnúť na ustanovenia ukrajinskej ústavy, že naším cieľom a úlohou je vstup do NATO, a to nielen v záujme bezpečnosti. NATO nie je len vojenská aliancia, je to otázka rozvoja demokracie.

Foto SITA/AP
Dátum 21.11.2021

Ukrajina by mala pokračovať v implementácii reforiem, ktoré jej skôr či neskôr zabezpečia vstup do NATO, a to aj napriek tomu, že Severoatlantická aliancia zatiaľ nenašla politický konsenzus o členstve Ukrajiny, uviedol počas svojej piatkovej návštevy Washingtonu ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.
      
Podľa korešpondenta agentúry Ukrinform Reznikov povedal, že "rozhodnutie o vstupe Ukrajiny do NATO môže byť prijaté len na základe konsenzu spojencov - a bude to politické rozhodnutie". Takéto politické rozhodnutie však podľa neho zatiaľ nemajú spojenci na programe. "To však neznamená, že by sme mali zabudnúť na ustanovenia ukrajinskej ústavy, že naším cieľom a úlohou je vstup do NATO, a to nielen v záujme bezpečnosti. NATO nie je len vojenská aliancia, je to otázka rozvoja demokracie, ekonomiky, humanitárnych otázok," zdôraznil Reznikov. Úlohou Ukrajiny je preto podľa neho uskutočniť svoje reformy, aby bola fakticky pripravená na členstvo v Severoatlantickej aliancii. "A skôr či neskôr padne politické rozhodnutie," dodal Reznikov.
      
Minister obrany Reznikov uskutočnil v dňoch 18. až 19. novembra vo Washingtone niekoľko dôležitých stretnutí s vedením Pentagónu, ministerstva zahraničných vecí, ako aj na pôde Kongresu. Diskutoval najmä o možnostiach posilnenia strategického partnerstva medzi USA a Ukrajinou, ako aj o praktickom uplatňovaní mechanizmov na podporu Ukrajiny.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.