RIADI BLACK ROCK BIELY DOM?
Black Rock preberá kontrolu nad štátmi a centrálnymi bankami. Vo všeobecnosti táto situácia naznačuje stratu finančného vplyvu vlád a posilnenie úlohy investičných fondov a nadnárodných spoločností. Vlády sa menia na formálne ulity, ktoré využívajú TNC na presadzovanie svojich záujmov.
Médiá občas spomenú americkú spoločnosť so zaujímavým názvom Black Rock, čo znamená v preklade „Čierna skala“. Väčšine občanov je tento názov známy oveľa menej ako napríklad banky z Wall Street alebo IT korporácie zo Silicon Valley.
Black Rock je však úplne najväčšou svetovou spoločnosťou z hľadiska spravovaných aktív. Na konci roka 2022 predstavovala výška týchto aktív celkovo 8,6 bilióna dolárov. Ide o investičnú spoločnosť, ktorá poskytuje správu fondov svojich klientov. Okrem Black Rock existujú ešte ďalší traja podobní giganti v približne rovnakej „váhovej kategórii“. Sú nimi Vanguard Group, Inc., Fidelity Investments (FMR LLC) a State Street. Vanguard s ďalšími tromi spoločnosťami pritom ovládajú významnú časť americkej ekonomiky prostredníctvom svojej účasti na americkom kapitáli. Sú prítomní najmä v hlavných mestách v celých Spojených štátoch amerických (SŠA), popredných bankách na Wall Street, v IT korporáciách zo Silicon Valley, veľkých farmaceutických spoločností, spoločností vojensko-priemyselného komplexu (MIC) apod. Black Rock a ostatná „Veľká štvorka“ sú však tiež v ekonomikách iných krajín, prostredníctvom finančných podielových listov. Black Rock je však spomedzi tejto Veľkej štvorky úplne najväčšou investičnou spoločnosťou.
Aktuálne dochádza k čoraz užšiemu spájaniu investičných spoločností Veľkej štvorky a amerického štátu. A to sa obzvlášť podarilo práve firme Black Rock. V roku 2020 sa Joe Biden stal prezidentom Spojených štátov a už začiatkom roka 2021 vznikol nový tím v prezidentskej administratíve a vláde, kde sa objavilo množstvo ľudí práve zo spoločnosti Black Rock.
Najdôležitejšou postavou spomedzi týchto administrátorov Black Rocku v Bielom dome je Brian Deese. Bol vymenovaný za riaditeľa Národnej ekonomickej rady (NEC). Brian Deese má rozsiahle skúsenosti v oblasti verejných služieb aj veľkých podnikov. Bol hlavným poradcom prezidenta Obamu a zástupcom riaditeľa a riaditeľom Úradu pre riadenie a rozpočet. A počas prezidentovania Donalda Trumpa pracoval v spoločnosti Black Rock, kde viedol divíziu udržateľného investovania a posudzoval projekty na základe indikátorov ESG (environmentálne, sociálne a podnikové riadenie).
A je tam aj ďalšia postava menom Wally Adeyemo. Toho vymenovala Janet Yellenová za svojho zástupcu ministerky financií. Rodák z Nigérie bol od roku 2019 šéfom Obamovej nadácie, zástupcom poradcu prezidenta USA pre národnú bezpečnosť v oblasti medzinárodných ekonomických záležitostí a zástupcom riaditeľa Národnej ekonomickej rady. Predtým pôsobil ako námestník ministra financií pre medzinárodné trhy a rozvoj. Na začiatku bol však senior poradcom v Black Rock.
Za zmienku stojí určite aj Michael Pyle, ktorý bol vymenovaný za hlavného ekonomického poradcu viceprezidentky Kamaly Harrisovej. Má skúsenosti s prácou vo vládnych agentúrach. Za čias Baracka Obamu pôsobil päť rokov v prezidentskej administratíve. Potom odišiel do Black Rock, kde pôsobil ako hlavný investičný stratég.
Vidíme teda, že medzi Black Rockom a štátnym aparátom sa pohybuje množstvo dôležitých ľudí (v politicky korektnom jazyku Washingtonu sa tomu hovorí „rotácia personálu“). Môžete vymenovať množstvo ľudí, ktorí boli ešte včera v službách vládnej moci a dnes už pracujú priamo v Black Rocku. Najvýznamnejšou postavou z nich je nepochybne Thomas E. Donilon. Ten pracoval už vo vláde Jimmyho Cartera, Billa Clintona ale aj Baracka Obamu, vrátane šéfa štábu amerického ministerstva zahraničia. Svojho času bol považovaný za kandidáta na post riaditeľa CIA. Za Obamu pôsobil v rokoch 2010 až 2013 ako poradca pre národnú bezpečnosť. Aj on napokon odišiel do Black Rocku. Už desať rokov vedie Black Rock Investment Institute, hlavné analytické centrum finančnej holdingovej spoločnosti.
Preklad textu: Robert Merva, autor je riaditeľom vydavateľstva TORDEN
Zdroj: https://fondsk.ru/news/2023/11/27/blackrock-beret-pod-svoy-kontrol-gosudarstva-i-centrobanki.html
V posledných rokoch sa vybudovali úzke vzťahy aj medzi Black Rock a americkou centrálnou bankou – americkým Federálnym rezervným systémom. Za zmienku stojí najmä rok 2020, keď bola americká ekonomika v stave blokovania, ktorý vyvolala takzvaná pandémia covidu. V marci tohto roku americké menové orgány (Fed a ministerstvo financií) po dohode s Kongresom a prezidentom oznámili program pomoci v hodnote niekoľkých biliónov dolárov. Federálny rezervný systém SŠA prisľúbil vytlačiť v krátkom čase približne 4 bilióny dolárov a ministerstvo financií SŠA prisľúbilo, že poskytne rozpočtovú pomoc vo výške 2,2 bilióna dolárov. Zo 4 biliónov dolárov vydaných Federálnym rezervným systémom sa predpokladalo, že približne polovica bude poskytnuté do štátnej pokladnice vo forme úveru a druhá polovica bude použitá priamo na poskytnutie úverovej podpory najviac postihnutým odvetviam a spoločnostiam.
Americký Federálny rezervný systém tradične požičiaval americkej ekonomike podľa klasickej schémy, teda poskytovania úverov spoločnostiam nie priamo, ale prostredníctvom komerčných bánk. A v roku 2020 sa zrodila nová schéma podpory spoločností od americkej centrálnej banky. Vznikli špeciálne spoločnosti s názvom Special Purpose Vehicle – SPV. Zakladateľom týchto spoločností bolo americké ministerstvo financií, ktoré vytvorilo ich autorizovaný kapitál (z pokladnice bolo vyčlenených 454 miliárd dolárov na kapitalizáciu SPV). Najzaujímavejšia na tom je však skutočnosť, že oficiálne menové orgány SŠA rozhodli o tom, že aktivity týchto SPV bude riadiť investičná spoločnosť Black Rock.
Black Rock teda získal prístup k riadeniu SPV spoločností, prostredníctvom ktorých boli z tlačiarní Federálneho rezervného systému SŠA čerpané miliardy a dokonca bilióny dolárov. Podrobne som o tomto príbehu písal pred tromi rokmi. Black Rock nielenže zarobí na týchto operáciách obrovské peniaze. V skutočnosti bude riadiť peňažné toky. To znamená, že spoločnosť nie je jednoduchým sprostredkovateľom, získala moc a stala sa súčasťou menových orgánov SŠA. Peňažný duumvirát (FED plus Treasury - Štátna pokladnica) sa transformuje na triumvirát (FED plus Treasury plus Black Rock). Niektorí experti dokonca nevylúčili scenár, v ktorom sa americký Federálny rezervný systém zmení postupne na technický prívesok Black Rocku. Prvý bude len vydávať peniaze a druhý bude rozhodovať o tom, komu ich dá a za akých podmienok.
Medzinárodná odborníčka na financie Ellen Brownová v roku 2020 napísla v článku s názvom: „Zoznámte sa s BlackRockom, novou veľkou upírskou chobotnicou“nasledovné: „V čase, keď verejnosť rozptyľovali protesty, nepokoje a blokády, BlackRock sa nečakane vynoril z tieňa a stal sa „štvrtou zložkou vlády“, ktorá prevzala kontrolu nad papierovými peniazmi centrálnej banky. Black Rock je globálny finančný gigant s klientmi až v 100 krajinách sveta a chápadlami v hlavných triedach aktív po celom svete.“
Donedávna bol finančný holding Black Rock prítomný aj v Rusku. Založil tam veľký fond ruských cenných papierov obchodovaný na burze, Russia ETF. Po spustení SVO na Ukrajine a západných ekonomických sankciách voči Rusku, však začala ruská ETF procedúru zatvorenia spomínaného fondu (do konca tohto roka by mal úplne zaniknúť). Black Rock vytvoril podobné fondy v mnohých iných krajinách a fungujú.
Najdôležitejšou oblasťou investičnej činnosti Black Rock je spätný nákup štátnych dlhopisov iných krajín. Je zrejmé, že menové orgány iných krajín sú nútené pozerať sa do úst šéfov finančného holdingu. Ale toto je neviditeľný vplyv Black Rocku. Je tu totiž ešte niečo oveľa viditeľnejšie.
Black Rock už nejaký čas začal aktívne zasahovať do činnosti menových orgánov a finančných regulátorov v iných krajinách. Predovšetkým v súvislosti s normami ESG (environmental, social, governance). Ide o normy environmentálneho, sociálneho a podnikového riadenia. História vzniku týchto noriem je dosť temná. Seriózni odborníci sa domnievajú, že svetová finančná elita („majitelia peňazí“) ich potrebuje na prerozdelenie aktív v globálnom meradle v ich prospech a na vytvorenie efektívnej kontroly nad svetovou ekonomikou.
Black Rock sa stal kritickým hráčom pri napredovaní ESG po celom svete. Finančná holdingová spoločnosť oznámila, že nenadobudne aktíva alebo sa zbaví aktív tých spoločností a organizácií, ktoré nespĺňajú normy ESG. S ohľadom na túto skutočnosť začala spoločnosť Black Rock konzultovať s finančnými regulátormi v iných krajinách, aby monitorovali dodržiavanie noriem ESG účastníkmi národných finančných trhov. V skutočnosti Black Rock začal tlačiť na ostatné štáty, aby prijali príslušné nariadenia ESG a monitorovali ich implementáciu.
A tu sú najnovšie správy z Veľkej Británie, ktoré naznačujú, že Black Rock plánuje zasahovať do vládnych rozhodnutí tohto štátu. Zástupca Black Rock sa už čoskoro zapojí do výberu kandidáta na pozíciu zástupcu guvernéra Bank of England zodpovedného za menovú politiku. Ben Broadbent pôsobil na tejto pozícii dve funkčné obdobia, no jeho funkčné obdobie vyprší v júni 2024.
Šéf Black Rock pre Európu, Stredný východ a Afriku Stephen Cohen je súčasťou päťčlenného panelu, ktorý bude viesť pohovory a rozhodovať o kandidátoch. O postupe pri výbere zástupcu guvernéra Bank of England a zložení komisie sa rozhodlo na Ministerstve financií Spojeného kráľovstva.
Viacerí experti sa „politicky korektne“ vyjadrili, že rozhodnutie britského ministerstva financií o postupe pri výbere zástupcu šéfa centrálnej banky obsahuje „konflikt záujmov“. Carsten Jung, hlavný ekonóm z Inštitútu pre výskum verejnej politiky, ktorý predtým pracoval v Bank of England, uviedol, že dohoda o štátnej pokladnici vytvorila „zdanie konfliktu záujmov, keďže banka je zodpovedná za monitorovanie finančného systému a vyvodenie zodpovednosti voči osobe, ktorá v procese prijímania zamestnancov zastupuje jedného z najmocnejších hráčov na finančných trhoch.“
Na sociálnych sieťach mnohí upozornili na správy zo Spojeného kráľovstva. Tu je jeden z komentárov k tejto veci:„Vo všeobecnosti táto situácia naznačuje stratu finančného vplyvu vlád a posilnenie úlohy investičných fondov a nadnárodných spoločností. Vlády sa menia na formálne ulity, ktoré využívajú TNC na presadzovanie svojich záujmov.“
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.