ROBERT FICO: NIKDY NEBOLA TÁTO KRAJINA TAKÁ KONTROLOVANÁ INÝMI ŠTÁTMI, AKO JE TO DNES

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Robert Fico, predseda Smer-SSD a poslanec NR SR: Nejaká pani redaktorka povedala, že so Spišiakom prichádza do Progresívneho Slovenska zákon. Viete, čo prichádza so Spišiakom? Oszkár Világi.

Foto Jaroslav Novák/TASR, JANA BIROŠOVÁ
Dátum 02.04.2023

V septembri 2023 nás čakajú predčasné parlamentné voľby, hoci ste sa niekoľkokrát snažili o presunutie termínu na jún. Koalícia vás obviňuje, že je to len vaše divadlo. Prečo prezidentka SR nedodržala slovo a nežiadala júnový termín parlamentných volieb?

Verím, že pani prezidentka bude konfrontovaná verejnosťou pre tieto klamstvá a to sa netýka len termínu parlamentných volieb, to sa týka aj stíhačiek MiG-29, kde najprv niečo povedala a potom odsúhlasila pravý opak. Použijem dva termíny – 30. júna alebo 30. septembra, hoci asi nie presne, ten 30. jún by padol na sobotu. Ak to zoberiem škodoradostne, tak poviem, že septembrové voľby sú pre nás lepšie, pretože krajinu devastujú tak, že kým v júni si mohli zachrániť ešte nejaké ruiny svojich politických strán, tak v septembri dávajú skôr priestor novotvarom a totálnemu hnevu verejnosti namierenému proti nim. V júni krajina nebude v dobrom stave, ale nebude v katastrofálnom, ako bude v septembri. Júnový termín som presadzoval nie z pohľadu našej škodoradosti, že čím horšie, tým lepšie, ale preto, že viem, čo obnáša pripraviť zmeny zásadných dokumentov, ako je plán obnovy, rokovania s Európskou komisiou o využívaní fondov EÚ, nový rozpočet na rok 2024, príprava vlády vôbec na zvládnutie druhého polroka. Keď ide niekto do vlády bez skúseností, má pocit, že hop na kravu a bude teľa, ale vládnutie je mimoriadne vážny proces. Preto júnový termín je pre nás z hľadiska prípravy na vládnutie, ale aj pre Slovensko, lepší ako septembrový.

Doc. JUDr. Robert Fico, CSc., sa narodil 15. septembra 1964 v Topoľčanoch. Vyštudoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Stál pri zrode Deklarácie o zvrchovanosti SR, hlasoval za ňu v SNR, ako aj za Ústavu SR a 1. januára 1993 sa tešil zo vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Slovenskú republiku zastupoval ako agent pred Európskym súdom pre ľudské práva a Európskou komisiou pre ľudské práva. Je zakladateľom politickej strany Smer-SSD, ktorá je na politickej scéne viac ako 20 rokov. V politike pôsobí už viac než tri desaťročia a štyrikrát so svojou stranou vyhral parlamentné voľby. Bol trojnásobným premiérom, dnes je lídrom opozície a najhlasnejším kritikom súčasnej amatérskej vlády. Verí, že v septembri 2023 opäť vyhrajú voľby a budú rozhodovať o tom, ako bude vyzerať budúca vláda, ktorá by mala vyviesť SR z ekonomického i politického marazmu. V januári 2023 získal Cenu Extra plus za Prácu v prospech SR za právne i realizačné posilnenie ekonomických i sociálnych základov budovania Slovenskej republiky a ochranu manželstva i rodiny ako evolúciou potvrdeného, principiálne jedinečného zväzku muža a ženy.

A motív prezidentky SR? 

Prvý motív je jasný – vždy súhlasila s tým, aby nás pozatvárali. Keď bolo treba chrániť zločincov, akými sú čurillovci, vyšetrovatelia na NAKA, ktorí pokrivili všetky zákony, stála v prvom rade. Ak však išlo o ochranu opozície a demokracie, tak mlčala a nepovedala ani pol slova. Pani prezidentka schvaľuje, že nás majú do konca septembra pozatvárať. Rovnako potrebuje tento termín, aby umožnila vznik ďalších novotvarov, ako je, povedzme, strana terajšieho premiéra v demisii Eduarda Hegera. A tretí motív, aby bolo Slovensko dovtedy prietokovým ohrievačom zbraní na Ukrajinu. Všetci berú naše vyhlásenia veľmi vážne, pretože v roku 2006 som rozhodol o stiahnutí vojakov z Iraku. Viete, aký mám názor na posielanie zbraní na Ukrajinu. Všetci veria, že ak bude Smer súčasťou vlády, etapa vyzbrojovania Ukrajiny zo Slovenska sa skončí. Dovtedy však Slovensko môže byť užitočné, nielen pokiaľ ide o vlastné zbrane, ale aj krajina, cez ktorú sa môže obrovské množstvo zbraní prevážať na Ukrajinu. To je asi hlavný dôvod, pre ktorý prezidentka obľubuje termín 30. september.

Poznáte dôvod, ktorý vedie Zuzanu Čaputovú páchať politickú samovraždu podporou deštrukčnej vlády?

Aj ja som sa pýtal, čo to je za daň, akú musí Čaputová zaplatiť za toto správanie. Každý, kto má politický pud sebazáchovy, by povedal, že stačilo povedať: Hegerovu vládu už nikdy. Mohla postupne odoberať poverenia členom vlády alebo celej vláde, mohla sa s nami, s opozíciou dohodnúť, pokojne mohli byť voľby na konci júna a my by sme našli nejakú formu podpory úradníckej vláde, pretože takáto úradnícka vláda by reálne iba svietila a kúrila, kým táto vláda si vymohla, po tom, ako stratila dôveru, ešte desaťmesačný mandát a robí najzávažnejšie rozhodnutia. Prezidentka je uzrozumená s tým, že jej popularita klesá, na druhej strane asi dostala veľké prísľuby. Buď jej niekto sľubuje, že pôjde do nejakej významnej medzinárodnej organizácie, alebo jej hovoria, robte všetko, čo od vás očakávame na Západe, a za to bude odmena v podobe nekritickej podpory v prezidentských voľbách vrátane finančnej, mediálnej atď. Možno tu budú preteky predstaviteľov západných krajín, každý sem bude chodiť a podávať si kľučku na dverách Prezidentského paláca, aby Čaputovej deklarovali veľkú podporu. Verím však, že ľudia na Slovensku nemajú krátku pamäť. Čaputová si nezaslúži nič iné ako osud pána Kisku, pretože nikdy neobhajovala slovenské národné záujmy a dôsledne obhajuje záujmy cudzích štátov. Ľudia na Slovensku jej to nezabudnú a je to o to je smutnejšie, že máme 30. výročie vzniku Slovenskej republiky.

Robert Fico s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom, poslancom NR SR Dušanom Muňkom a Annou Belousovovou v Primaciálnom paláci počas odovzdávania Ceny Extra plus za Prácu v prospech SR 13. januára 2023.

Pred pár dňami ste v RTVS zverejnili nahrávku, ktorá jasne usvedčuje Eduarda Hegera, že súhlasí s likvidáciou strany Smer-SSD. Môže sa toto diať v demokratickom štáte?

Na povrch vyšli nahrávky, ktoré potvrdzujú, že Heger od začiatku, od mája 2021, keď bolo slávne tajné stretnutie na SIS, vedel, čo sa deje, ako sa zneužíva trestné právo. Potom 26. mája 2021 prišla utajená správa SIS do parlamentu a máme rôzne nahrávky, ktoré potvrdzujú, že chodili za premiérom Hegerom a informovali ho, čo sa deje. Takýmto človekom, ktorý ho informoval, bol aj šéf operatívcov na NAKA pán Ján Kaľavský, ktorý išiel priamo za ním. Nechápem, prečo to stretnutie bolo v kancelárii šéfa Tiposu, blízkeho priateľa Hegera, Mareka Kaňku, obvineného zo závažnej trestnej činnosti. Ten príbeh sa dá krásne opísať. Kaľavský prišiel a povedal: Pán Heger, stačilo, toto, čo sa deje, nemá rámca. Podľa mňa zavolal hneď nato Heger Matovičovi, Mikulcovi a Lipšicovi, rýchlo spískali akciu a ráno bol Kaľavský zadržaný a vzatý do cely policajného zadržania. A bol to aj Heger, ktorý urobil verejné vyhlásenie, že do 30. septembra musia mať OČTK dostatok priestoru na dokončenie svojej špinavej roboty. Heger sa tvári ako svätý za dedinou, ale dobre vieme, že je postavený z takých istých parametrov ako Matovič.

Jaroslav Spišiak, ktorý je úzko prepojený s Danielom Lipšicom, rokuje s Michalom Šimečkom a chystá sa do Progresívneho Slovenska. Znamená to, že páni otáčajú kabát, pripravujúc sa na novú situáciu, aby neostali mimo hry?

Jaroslav Spišiak má veľa silných rečí. Viete, že robil Romanovi Mikulcovi poradcu na Ministerstve vnútra SR, ale nikdy sa neozval, keď vyšli na povrch dôkazy, že minister vnútra Mikulec je podozrivý z úplatku 100-tisíc eur, alebo keď špinavo kúpil vrtuľník, ktorý je momentálne uzemnený, pretože súd rozhodol, že ho štát nemôže používať. Nejaká pani redaktorka povedala, že so Spišiakom prichádza do PS zákon. Viete, čo prichádza so Spišiakom? Oszkár Világi. Ja sa nechcem k tejto téme vracať, pretože pán Világi je veľmi citlivý, keď sa spomína jeho meno, ale všetci dobre vedia, ako blízko má k Spišiakovi, ktorý robil šéfa bezpečnosti v Slovnafte. Roman Mikulec je tiež jeho blízky človek. Kladieme si inú otázku – či sa po krachu myšlienky maďarskej Aliancie nerozhodli niektorí ísť inou cestou a podporovať akýchsi favoritov volieb. Takých istých ako Matovič s Lipšicom a Mikulcom, ktorí budú likvidovať opozíciu. Tu si zrejme chce táto časť slovenských oligarchov nájsť svoje pôsobisko, preto by ma vôbec neprekvapilo, keby z nejakého pudu sebazáchovy ušiel Daniel Lipšic zo špeciálnej prokuratúry a objavil sa na kandidátke Progresívneho Slovenska. Robia chyby, lebo Jaroslav Spišiak zďaleka nie je zákon. Je to človek, ktorý niekomu verne slúži a znovu sa odkrývajú karty, aký oligarcha stojí za akou politickou stranou.

Odpor zo strany „koalície“ proti strane Smer-SSD je nevídaný. Ako vnímate vyjadrenie generála Pavla Macka, ktorý vyzval generálneho prokurátora na prešetrenie možností, aby zakázala vašu stranu?

To povedal, myslím, aj Marián Leško, že sme zločinecká organizácia. Pozdravujem ho, mám pekné fotografie z roku 1994 z mítingov SDĽ, kde spolu so mnou kandidoval vo Východoslovenskom kraji, ale jeho nevolila ani vlastná rodina a on sa vtedy veľmi urazil, lebo si myslel, že je najmúdrejší a najkrajší na svete, tak sa otočil na pravicového komentátora. Keď už nevedia, čo majú robiť s opozíciou, z pohľadu jej aktivít, tak ju zatvárajú, to je ich vnímanie demokracie. K Pavlovi Mackovi sa vyjadrovať nebudem.

Policajný prezident Štefan Hamran sa vyjadril, že v prípade vášho návratu do vlády odíde do civilu. V ostatných dňoch vám odkázal, že ste prekročili rubikon, keď ste povedali, že v NAKA pracujú niektorí, ktorí sa správajú ako zvieratá a nie ako ľudia. Podľa prezidenta PZ to v demokratickej spoločnosti nemôže ostať bez povšimnutia. Viete, čo to znamená?

To, že sme niektorých vyšetrovateľov NAKA, Čurillu a spol., označili za zvieratá, vyplýva z ich interných rozhovorov, ktoré boli legálne nahrávané, kde oni sami seba nazývajú chránené zvery. Všetci ich chránia, lebo vedia, akú špinavú robotu robia. Toľko špiny vyšlo na povrch, že ľudia ako Ján Čurilla a spol. už nikdy nemali byť v policajnom zbore. Lenže oni boli povýšení, dostali vyššie platy, zostali im právomoci a ako obvinení naďalej stíhajú opozíciu. A stojí za nimi nielen celá vládna garnitúra, ale aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá ich chránila vlastným telom. Policajný prezident Hamran sa vyhráža tým, keď hovorí, že v demokratickej spoločnosti by ľudia ako ja nemali pôsobiť. Tak sa pýtam, kde v demokratickej spoločnosti robí prezident policajného zboru politiku tohto typu? Prečo sa prezident policajného zboru nevyjadruje k nahrávkam typu zapálime jej auto kanistrom? Nakopeme ju do p...? Keď chcete, môžete vystrieľať deti tohto človeka? Bude srať krv ako Lajo? Všetky tieto nahrávky už verejnosť počula. Namiesto toho, aby sa venoval očiste policajného zboru, hlavne NAKA, ktorá je prepchatá zločincami, ktorí sú schopní urobiť akúkoľvek špinavú robotu, robí obyčajnú politickú prácu. Nechcem nikoho s nikým spájať, ale nie je Štefan Hamran náhodou odniekiaľ od Dunajskej Stredy?

Váš podpredseda a poslanec Ľuboš Blaha v svojom statuse na Telegrame uviedol, že NAKA plánuje na členov vašej strany robiť razie v bytoch a domoch a zastrašovať vaše rodiny. Máte o tom nejaké informácie?

Na NAKA je veľmi zlá atmosféra. Niektorí policajti sa už nemôžu pozerať na brutálne zneužívanie trestného práva a likvidáciu opozície, a potvrdzujú to nahrávky, kde Ján Kaľavský povedal, že bol predstavený prokurátorovi Ondrejovi Repovi práve Čurillom, a Repa si rovno pýtal na mňa dôkazy, že treba ma zlikvidovať. Sú aj ďalšie vyjadrenia vyšetrovateľov NAKA, ktoré tvrdia, že treba zo Smeru urobiť zločineckú organizáciu. Veď to robili, nás reálne v apríli 2022 obvinili zo založenia organizovanej zločineckej skupiny a chceli nás pozatvárať. A vzhľadom na to nám prichádzajú ďalšie informácie, ktoré sú na 99 percent pravdivé. Vieme, že sa znovu rozbehla obrovská iniciatíva po tom, čo generálny prokurátor zrušil naše obvinenia na základe paragrafu 363, keď konštatoval, že tieto obvinenia boli také neurčité a zmanipulované, že my sme ani nevedeli, proti čomu sa máme brániť. Majú jasné pokyny, tí istí vyšetrovatelia NAKA, tí istí prokurátori Špeciálnej prokuratúry – musíte ich dostať do väzby. Máme informácie, že sa pripravuje útok v podobe prehliadok priestorov, ako je centrála Smeru, našich bytových priestorov. Neviem, čo ich k tomu vedie, pravdepodobne len to, že chcú niečo podhodiť a potom sa tváriť, že toto sme našli a treba ich pozatvárať. Títo ľudia sa nezastavia pred ničím. Nepoznajú hranice právneho štátu. Na pokyn, ktorý dostávajú s plným krytím prezidentky Čaputovej a ďalších, robia túto špinavú robotu a myslím si, že čoskoro príde neprávny a nedemokratický úder.

Poslanci parlamentu za stranu SMER-SSD: Juraj Blanár, Robert Fico a Ľuboš Blaha počas tlačovej konferencie strany SMER - slovenská sociálna demokracia v NR SR k rozhodnutiu vlády SR v súvislosti so schválením poslania slovenských stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu 17. marca 2023.

Neustále poukazujete na prešľapy ministra vnútra v demisii Romana Mikulca. Hovoríte, že plní najšpinavšie úlohy od Matoviča. Zároveň ste uviedli, že prezidentka kryje jeho zlodejstvá. Môžete byť konkrétnejší?

Predovšetkým je niekoľko vecí, kde by som chcel skonštatovať, ako takýto človek môže byť ministrom vnútra. Po prvé: spomeňme si, ako súhlasil s prerušením policajného zásahu, to sa tu ešte nikdy nestalo, že inšpekcia ide zadržať troch ľudí podozrivých z trestnej činnosti a policajný prezident so súhlasom ministra prerušia tento policajný zásah a im sa podarí ujsť a chytia potom iba jedného. Stretávajú sa dvaja svedkovia, v tom čase neboli ani vo väzbe, boli vo funkciách. Hovorím o Františkovi Imreczem, ktorý bol vtedy šéfom finančnej správy, a Branislavovi Zurianovi, ktorý bol šéfom NAKA. Stretli sa dvaja ľudia, ktorí netušili, že budú niekedy stíhaní, nemali žiadny problém, nikto na nich netlačil, bavili sa ako dvaja funkcionári a hovorili o 100-tisícovom úplatku pre Romana Mikulca. To znamená, že tam, kde sú klebety, kde to hovoria udavači, ktorí majú milión dôvodov klamať, tam sa ľudia zatvárajú. Tu, kde sú dvaja dôveryhodní ľudia, ktorí to hovoria bez tlaku, je to nahraté, tak tam sa nedeje nič. Kauza vrtuľník: Mikulec dostal ponuku na dva vrtuľníky v celkovej hodnote 15 miliónov eur, on kúpil jeden za 13 miliónov eur, napriek tomu, že mu ÚVO zrušil súťaž, kúpil ten jeden za 13 miliónov a urobil to v deň, keď vláda padla. Nie sme všetci úplní idioti, čo iné ako úplatok v tom mohlo byť? Potvrdzuje to rozhodnutie okresného súdu v Malackách, ktorý na základe žaloby spoločnosti, ktorá ponúkala dva vrtuľníky za 15 miliónov, rozhodol o vydaní neodkladného opatrenia, že vrtuľník sa nemôže používať. A všetci sú spokojní, lebo odvolať ho nemôžeme, prezidentka ho kryje a hovorí, že odvolá vládu, alebo im zoberie poverenie len vtedy, ak dôjde k fatálnemu zlyhaniu. Čo to je to fatálne zlyhanie? Čo má Mikulec niekoho zarezať na námestí a nechať ho vykrvácať? Čo ešte sa má udiať? Jednoducho prezidentka bude tejto vláde až do 30. septembra držať palce, aby nás pozatvárali, aby ešte veľa zbraní išlo na Ukrajinu, aby sa povytvárali politické strany, ktoré by pomáhali jej Progresívnemu Slovensku.

Všetko teda vyprázdnime, pošleme na Ukrajinu, môžeme sa cítiť bezpečne?

Nehrám sa na žiadneho experta na vojnu. Skúste ako novinári osloviť slovenské sklady, nech vám dajú presný stav munície. Tam podľa mňa nič nie je. A to nie je iba náš problém, mnohé východoeurópske krajiny, ktoré sú členskými štátmi NATO, hovoria, že pozor, sme na takej hranici, že keby sa niečo udialo, nebudeme mať čím strieľať. Odovzdali sme všetko, čo sme mohli odovzdať a len počúvame, ako sme perfektne chránení. Nebo nám kontrolujú Česi s Poliakmi, hlásia sa k tomu Maďari, bodaj by sa nehlásili, ja by som tiež bol rád, keby slovenské stíhačky kontrolovali vzdušný priestor Poľska alebo Česka. Americké batérie Patriot sa sťahujú zo Slovenska, zostali tu dve batérie Patriota, ktoré obsluhujú nemeckí alebo holandskí vojaci a má prísť alebo montuje sa taliansky systém Mamba. Nechcem nikoho urážať, ale porovnávať Mambu a S-300 je neporovnateľné. Tak ako sme chránení, akú máme istotu? Okrem toho je tu ešte dohoda s Američanmi o obrannej spolupráci, ktorá umožňuje Američanom robiť si na našom území, čo len chcú. A Heger a Naďom budú hovoriť, že nikdy táto krajina nebola lepšie chránená. Nie, nikdy nebola táto krajina taká kontrolovaná inými štátmi, ako je to dnes.

Od začiatku ste proti dodávaniu zbraní, munície, protivzdušnej ochrany S-300 na Ukrajinu. Navrhujete, že treba poskytovať humanitárnu pomoc a riešením je, aby si Rusko a Ukrajina sadli za rokovací stôl a hovorili o mieri. Hegerova vláda sa však rozhodla, že dodá stíhačky MiG-29 prezidentovi Zelenskému. Boris Kollár zároveň uviedol, že dodávanie zbraní na Ukrajinu nie je vmiešavanie sa do konfliktu. Nie je to naopak?

Ak pošlete niekam štyri bojaschopné stíhačky MiG-29, nemôžu nič zmeniť na priebehu vojny na Ukrajine. Jediné, čo to zaslanie spôsobilo, že sme prejavili akt otvoreného nepriateľstva voči Ruskej federácii. Pýtam sa, prečo? Aký je dôvod prejavovať niekomu akt otvoreného nepriateľstva? Veď urobím akt otvoreného priateľstva tým, že budem tým Ukrajincom pomáhať, ako sa dá, pokiaľ ide o humanitárnu pomoc. Toto je hlúpa zahraničná politika EÚ. Vlastne toto ani nie je zahraničnopolitická orientácia EÚ, je len tupé sledovanie toho, čo hovoria USA. Spôsobili, že všetci takto sedia a pozerajú s otvorenými ústami na návštevu čínskeho prezidenta v Moskve. Svojím konaním USA a EÚ dotlačili Rusko s Čínou do ešte užšej spolupráce. Chceme Východ a Západ oddeliť železnou stenou? Čo bude po vojne? Ak sa skončí vojna, nebudeme môcť cestovať do Ruska? Nebudeme môcť s nimi komunikovať, prerušia sa dlhoročné historické väzby, hospodárske väzby, sociálne väzby? Ja to nechcem. A keď teraz poviem, poďme normalizovať vzťahy po skončení vojny, nájdime nejakú cestu, za to ma treba zatvoriť? EÚ má fantastickú vlastnosť: dokáže sa od rána do večera zamilovať sama do seba a je presvedčená, že nič múdrejšie a krajšie na svete neexistuje. A do toho je tu ešte slepá láska k USA. Rátajte so mnou, EÚ spolu s USA majú okolo 700 miliónov obyvateľov. Ale len Rusi a Číňania majú dohromady 1,6 miliardy. Čo hráme za hry?

Na jednej tlačovej besede ste uviedli, že poverená vláda nás môže dodaním migov Ukrajine zatiahnuť do konfliktu a Moskva bude reagovať negatívne, čím sa môže SR dostať vojnového stavu. Ten môže ohroziť aj predčasné parlamentné voľby. Naplní sa tak vízia Matoviča, že tu už budú navždy, ak zabránia voľbám?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že keď začne Čína podporovať Rusko vojensky, bude 3. svetová vojna. Neviem o tom, že by na Ukrajine rozhodoval Zelenskyj, to pravdepodobne komentoval len nejaké reči, ktoré počul za stolom od nadriadeného. Zatiaľ, našťastie, je nejaká miera opatrnosti z oboch strán. Neverím, že je tu záujem na nejakej obrovskej eskalácii napätia typu atómovej vojny. To však neznamená, že nemôže dôjsť k obrovskej eskalácii napätia, pokiaľ ide o konvenčnú vojnu. Prečo mám v televízii počúvať, že v Rusku o nás rozprávajú ako o nepriateľskej krajine? Ja nechcem byť nepriateľská krajina ani voči Rusku, ani voči USA, chcem sa správať racionálne, ale niekto nás tlačí do toho, aby sme ten svet opätovne rozdelili, no cena, ktorú za to zaplatíme, bude obrovská.

Od neopodstatnenej invázie USA do Iraku uplynulo 20. marca 20 rokov. Konflikt sa začal na základe informácie, že na území Iraku sa nachádzajú zbrane hromadného ničenia. To sa nikdy nepotvrdilo. Bývalý americký prezident George W. Bush namiesto toho, aby sa ospravedlnil a uznal chybu, oznámil, že svetu sa ľahšie dýcha bez bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna, hoci uznal, že „pred vojnou v Iraku došlo k zlyhaniam tajných služieb a iným chybám“. Toto nebol útok na suverénnu krajinu, to bolo v záujme demokracie?

Vymysleli si dôvody a zaútočili na Irak. Irak je príkladom toho, ako ďaleko sa dostala politika Európy, pokiaľ ide o podporu amerických nápadov. Pamätám si na vystúpenie ministra zahraničných vecí na bezpečnostnej rade OSN, kde ukazoval také maľované obrázky, že to sú zbrane hromadného ničenia. Ale poslúžilo to ako zámer na útok na Irak. Neviem, koľko to bolo presne ľudí, hovorí sa, že v Iraku zomrelo až milión civilistov. Lebo tam sa plošne bombardovalo, nehľadelo sa na civilné obete. Prečo sa vtedy celý svet nepostavil na stranu Iraku? V prípade Ruska tiež nie je mandát na použitie vojenskej sily, ale vidím jasné príčiny, prečo Rusi konajú tak, ako konajú. V prípade Iraku neboli žiadne dôvody, neohrozovali sa záujmy USA, tie zámienky na útok boli vymyslené. Prečo celý svet nedodával zbrane Iraku, prečo neboli sankcie proti USA, prečo nebol George Bush rovnako vystavený zatykaču ICC ako Vladimir Putin?

Medzinárodný trestný súd nie je uznaný USA, Ruskom, Čínou ani Indiou. Čo to pre hlavu Kremľa teda znamená?

Teba za tým vidieť veľa politiky. Zvyšuje to popularitu prezidenta Putina doma v Rusku, ktorá je dnes obrovská. Postavenie Putina je momentálne neotrasiteľné a tieto kroky, ktoré Západ robí, mu popularitu ešte zvyšujú. Ja som sa pýtal na stretnutí veľvyslancov, ktorý idiot vymyslel poslať nemecké tanky s premaľovanými krížmi na Ukrajinu? Pre Rusov je tragédia druhej svetovej vojny posvätná vec. Nie v Nemecku, nie vo Francúzsku chodia ľudia 8. mája na prehliadku s fotografiami svojich rodinných príslušníkov, ktorí zomreli počas druhej svetovej vojny, pre nich je to dodnes obrovská bolesť. Kto nerozumie ruskej reálii, nemal by sa s nimi púšťať so súboja.

Smer-SSD uvítal čínsky mierový plán, ako vnímate návštevu čínskeho prezidenta v Moskve?

Okamžite som sa stretol s delegáciou u čínskeho veľvyslanca, kde sme žiadali viac informácií o implementácii tohto plánu. Som presvedčený, že návšteva čínskeho prezidenta má obrovský význam. Toto má byť úloha veľkých krajín a inštitúcií ako EÚ. EÚ mala prevziať úlohu mierotvorcu, toto by jej určite imidžovo veľmi pomohlo. Viete, ako by si to ľudia v EÚ vážili? EÚ dnes nemá názor na nič a len čaká, kedy príde telefonát z USA.

Veľmi nerád komentujete prieskumy verejnej mienky, dnes však naznačujú, že ste na prvých priečkach a naplní sa to, čo ste neraz povedali, že vaším cieľom je vyhrať parlamentné voľby. Ľudia sa však pýtajú, s kým budete zostavovať vládu?

Pripravte sa na to, že po posledných prieskumoch, ktoré boli prekvapením, prídu prieskumy, ktoré z nás urobia štvrtú alebo piatu stranu. Nikdy som nekomentoval prieskumy, lebo sme mali v minulosti ponuky, že za každé percento, ktoré by nám umelo dali navyše, si pýtali 10-tisíc eur, takže ja som tomu neprikladal význam. Pre mňa je dôležité, že keď sme medzi ľuďmi, tak podľa energie, ktorá sa nám vracia, vieme predpokladať, kde sa u ľudí nachádzame. Slovensko potrebuje silnú ľavicovú vládu a tá môže vzniknúť len za podpory Smeru a Hlasu.

Vyzvali ste stranu Hlas-SD, aby ste spoločne po voľbách vytvorili mierovú vládu. Čo od toho očakávate, keďže Peter Pellegrini sa od vašej strany a od vás ako osoby dištancuje?

Peter Pellegrini mi napísal milý list. Oslovil ma milý Robert, vieš, aj my v Hlase sa cítime byť sociálnymi demokratmi, ktorí by túto vládu najradšej povalili... Milý Robert, buď taký dobrý a podpor pridružené členstvo Hlasu v Strane európskych socialistov. My sme to urobili, lebo sme nevideli žiadny dôvod na blokovanie ich cieľa a krátko nato vyšiel rozhovor v Novom Čase, v ktorom Peter Pellegrini povedal, že si nedokáže predstaviť spoluprácu so Smerom. A nech sa nevyhovára, že robí rozdiel medzi mojou osobou a stranou. Dobre vie, akú úlohu má v systéme politických strán líder. Keď vylučujete lídra, vylučujete celú stranu. Pellegriniho to ťahá k progresívcom, nepochybujte o tom, že majú jasné konzultácie a komunikuje aj s SaS. Cítim však, že vo voličskej základni Hlasu je iný názor na túto tému. Pre nás je úloha jasná, Smer-SSD musí parlamentné voľby vyhrať, aby sme mali v rukách žetóny, ktoré budú rozhodovať, ako bude nová vláda vyzerať. Ak vyhrá Pellegrini, bude tu vláda Hlas, PS a SaS, o tom nepochybujem. Ak vyhráme voľby my, máme väčšiu šancu presvedčiť ľudí okolo Pellegriniho a aj jeho samotného, že pre Slovensko je najlepšia ľavicová vláda.

Predseda SNS Andrej Danko v éteri dlhodobo vyzýva vašu stranu a Hlas-SD, aby ste vytvorili predvolebnú koalíciu. Plánujete niečo také?

Do predvolebných koalícií nepôjde asi nikto. Na druhej strane vítam iniciatívy, ktoré Andrej Danko vydáva, pokiaľ ide o spájanie síl národného charakteru, to je mimoriadne dôležité. Len mu chcem zaželať, nech prekročí päťpercentnú hranicu.

V politických kuloároch je už verejné tajomstvo, že predseda SNS si vie predstaviť byť na kandidátke strany Smer-SSD. Rokujete o niečom takom?

Tu bola idea, ktorú otvoril on, ja som ju neotváral nikdy. My ideme do volieb samostatne, pokiaľ ide o Smer-SSD, a keď hovorím o spolupráci s Hlasom, nehovorím o koalícii, hovorím o tom, že najlepšie by bolo spojiť sily po parlamentných voľbách. Keby sme dnes oznámili s Hlasom, že chceme po parlamentných voľbách vytvoriť dvojičku a zostaviť sociálnodemokratickú vládu, je možné, že by táto dvojička urobila ohromný výsledok, ale toto Peter Pellegrini nikdy neurobí. Pokiaľ ide o Andreja Danka, on otváral otázku spájania. Nemôžem mu to zazlievať, ale synergia nefunguje, to je omyl politikov. Skúsenosti nás naučili, že keď spojíte strany s rozdielnym počtom percent, výsledkom nikdy nie je súčet týchto percent. V tomto sme opatrní.

V rámci osláv MDŽ ste prešli celé Slovensko. Aká je atmosféra v regiónoch a čo ste sa dozvedeli od nespokojných občanov, čo ich najviac trápi?

Je to až zaväzujúce, niekedy mám pocit, že očakávania verejnosti od nasledujúcej vlády sú obrovské a ľudia budú voliť srdcom a toho, komu veria, nebudú pozerať na reklamy a nezmysly. Ľudia nevnášajú nepodstatné témy od interrupcií po záchod pre toho, kto nevie, či je muž alebo žena. Hlavné témy u ľudí sú zdražovanie a mier. Ľudia to hovoria jasne: zastabilizujte situáciu a nebláznite s vojnou, lebo nedajbože, aby niekto na tieto provokácie súčasnej vlády nezareagoval represívne.

Prezidentka Zuzana Čaputová s českým prezidentom Petrom Pavlom oznámili, že si vedia predstaviť cestovať spoločne na zahraničné cesty. Čo tým obaja sledujú?

Mojou úlohou nebolo a nebude vstupovať do zahraničnej politiky a vnútorných záležitostí iných krajín. Českí občania si vybrali svojho prezidenta a ja to rešpektujem. Český prezident Petr Pavel je veľmi podobný Zuzane Čaputovej a sú ako brat a sestra, rovnako nastavení, pokiaľ ide o zahraničnú politiku. Zuzana Čaputová je výplodom mimovládnych sorosovských organizácií. Povedali si, že potrebujú človeka, ktorý bude poslúchať a urobí to, čo potrebujú a prezidentka je toho typickým príkladom. Je mi ľúto, že tak isto sa správa aj český prezident. Pokiaľ ide o spoločné návštevy, sem-tam sa niečo podobné dá zorganizovať, ale nemôže to vyzerať, že budú chodiť prezident s prezidentkou dvoch rôznych štátov a budú sa tváriť, že hovoria to isté. To nejde, každá krajina má svoje vlastné záujmy, ale myslím si, že pani prezidentka skôr hľadá nejakú barličku v súvislosti s prezidentskými voľbami.

Ako vnímate vyjadrenia českého prezidenta Petra Pavla, že V4 vníma skôr ako konzultačné fórum bez ambície dosiahnuť detailnú koordináciu v otázke zahraničnej alebo bezpečnostnej politiky? Prezidentka Čaputová tiež ignoruje V4, znamená to, že V4 po 30 rokoch fungovania skončí?

Skôr to svedčí o tom, že Petr Pavel nikdy nebol súčasťou jej dôležitých rokovaní. V4 zohrala v modernej histórii členstva Slovenska a Česka veľmi dôležitú úlohu. Vždy pred zasadnutím Európskej rady sme sa stretli a keď sme mali iný názor ako veľké štáty, tak prišli a začali s nami rokovať, lebo dohromady sme reprezentovali asi 65 miliónov obyvateľov. Teraz tieto stretnutia nebývajú. V prípade vstupu do vlády bude jedna z priorít vrátiť vážnosť V4 s tým, že musí seriózne vystupovať v tých veciach, kde máme spoločné záujmy. Je fakt, že vojna na Ukrajine nás dosť rozdeľuje, pokiaľ ide o názory, Česká republika a Poľsko majú určite iné názory ako Maďarsko. A ak tu bude iná vláda, ako je táto, tak pravdepodobne aj Slovensko bude mať iný názor. Červená čiara je pre celú V4 to, že nikdy nebude súhlasiť so zrušením práva veta, lebo kto bude súhlasiť so zrušením práva veta, likviduje v priamom prenose EÚ. Súčasná nefunkčnosť V4 jebrutálna chyba, musí prísť k návratu spolupráce V4, lebo cez to si vieme presadzovať vlastné názory. Suverenita – áno, budeme plne rešpektovať EÚ, lebo tam patríme, ale rovnako aj záujem spolupracovať na všetky štyri svetové strany. Inak budeme hlúpi.

Aké bude východisko pre SR z tohto marazmu a s čím pôjdete do predčasných parlamentných volieb?

Prvá vec, ktorú verejnosť očakáva, je, že nastúpi solídna vláda. Na toto ľudia reagujú mimoriadne zle, keď vidia, akí amatéri nám vládnu. Ľudia nám hovoria, choďte tam a ukážte, že tomu rozumiete a my vám aj odpustíme, keď s vám nepodarí všetko naplniť, ale chceme od vás vidieť profesionálny vládny výkon. Po druhé, neotravujte nás s hádkami vo vládnej koalícii. Na tomto mi veľmi záležalo, keď som bol vo vláde s Andrejom Dankom a Bélom Bugárom, všetko sme riešili za zatvorenými dverami. Tretia téma: zastavte zdražovanie, urobte niečo, aby sme sa cítili bezpečnejšie. Štvrtá téma, neblbnite s tou vojnou. Chceme mať pokoj. Keď toto všetko máte, že ľudia majú na chleba, je tu stabilná vláda, ktorá ich neotravuje a podáva aký-taký profesionálny výkon, a nie sú ohrozovaní vojnovým konfliktom, tak máte priestor na riešenie tých ostatných vecí počnúc zdravotníctvom, školstvom, pretože peňazí je dostatok, ak zrátate európske fondy s vnútornými fondmi. Ľuďom chceme priniesť profesionalitu, pokoj, stabilitu a najmä bezpečnosť.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.