ROBERT FICO: PČOLINSKÝ JE VO VÄZENÍ SO SÚHLASOM KOLLÁRA A KRAJNIAKA

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Robert Fico: Dnes si myslím, že voľby vyhráme. Nemáme inú možnosť, ako opätovne zbierať podpisy za vypísanie referenda o predčasných voľbách. Začneme s tým 1. septembra. Ak by si Čaputová opätovne dovolila zmariť aj ďalší pokus o vypísanie referenda, už by to bolo vážne varovanie pre občanov, čoho všetkého je schopná a potvrdí sa tým, že pracuje pre cudzie mocnosti.

Foto EXTRA PLUS
Dátum 27.08.2021

Má za sebou úspešnú tridsaťročnú politickú kariéru. Bol najdlhšie slúžiacim premiérom a ako hovorí, dnes má najlepšie roky na politiku. Po rozkole, spôsobenom jeho najbližším spolupracovníkom v strane sa celkom rýchlo otriasol po údere po krížoch. Upratal v strane a obklopil sa novými podpredsedami Jurajom Blanárom, Erikom Kaliňákom, Ladislavom Kamenickým, Ľubošom Blahom a Richardom Takáčom, o ktorých hovorí, že ich opozícia či médiá nemôžu diskreditovať či škandalizovať. Z odstupom času pripúšťa, že počas vládnutia urobili aj chyby. Hovorí, že ak má niekto byť potrestaný, nech je, ale pri dodržiavaní práva. Nemôžu sa ľudia posielať do väzenia len na základe skorumpovaných kajúcnikov a spolupracovníkov tajných služieb. Politické procesy, ktoré dnes prebiehajú s exnominantmi Smeru, označuje za 50. roky. Fascinuje ho nevídaná pasivita strany Hlas-SD, ktorá je paralyzovaná. SMER - SD realizuje tvrdú opozičnú politiku, ktorá mu môže vyniesť víťazstvo v najbližších parlamentných voľbách. Za dva roky SMER - SD zosilnie, ale štát pod vedením Hegerovej vlády počas dvoch rokov padne na totálne dno. Hoci ho vtedajšia opozícia dostala z kresla premiéra, svojou neschopnosťou mu opätovne pomáha vrátiť sa späť. Robert Fico.

Občianska iniciatíva s podporou opozičných politických strán pod vašou taktovkou vyzbierala takmer 600-tisíc podpisov za vypísanie referenda za predčasné parlamentné voľby. Prezidentka Zuzana Čaputová však referendum zmarila. Aký majú ľudia nástroj na zmenu vlády, ktorej nedôveruje viac ako 80-percent občanov?

Budem hovoriť za SMER - SD, aby nikto nemal pocit, že hovorím za celú opozíciu. V našej politickej strane sme rozhodnutí používať všetky legitímne nástroje opozičného boja. Skúšame to cez mimoriadne schôdze NR SR, cez podania na Ústavný súd SR, kde sme aj úspešní. Podávame ďalší návrh, ktorý sa týka zákona o ochrane a podpore verejného zdravia, ktorý umožňuje ÚVZ SR vydávať ďalšie šialené vyhlášky. Zdá sa však, že slušnosť a legálny postup sa považuje zo strany Matoviča a nešťastníka Hegera za slabosť. Preto sme sa rozhodli, že pôjdeme do ďalšieho štádia opozičného súboja s týmito zločincami na čele štátu, a tým je organizovanie zákonných protestov a demonštrácií. SMER - SD nikdy nemal a nemá záujem, aby sa na zákonných protestoch dialo niečo mimo zákona. SMER - SD podporuje 1. septembra zhromaždenie v blízkosti Ústavného súdu SR, pretože je to v Deň Ústavy SR. Pozývame všetkých a zároveň chceme na tomto podujatí oznámiť ďalšie významné kroky, ktoré chceme ďalej zrealizovať. Pôjdeme veľmi nenásilne, budeme radi za každého, kto príde na protest. Chceme zdôrazniť politické práva občanov, ktoré sú na Slovensku porušované. Ide o deštrukciu právneho a sociálneho štátu, a to je hlavný motív tohto stretnutia.

Vybrané treťosektorové organizácie a mainstreamové médiá však spolupracujú s vládou. Idú jej doslova po ruke. Ako sa dá proti tejto mašinérii bojovať, keď opozícia má prakticky holé ruky?

Nemáme až také holé ruky. Pozrite sa, ako sa nám podarilo každodennou tvrdou robotou nabúrať ich aktivity v rámci likvidácie právneho štátu. Dobre viete, že nemám žiadne blízke vzťahy s médiami, s novinármi si netykám a taktiež nemám dôvod vám pochlebovať, ale pokiaľ vy vydržíte pracovať v takomto tempe, s takým dosahom, ako máte, vo vašej predstave o slovenskej pravde, tak to bude významne pomáhať. Preto kombinácia tvrdej opozičnej politiky a pozostatku aj ďalších skutočných médií, ktoré hovoria pravdu, je pre nás mimoriadne dôležitá. A zároveň nemáme inú možnosť, ako opätovne zbierať podpisy za vypísanie referenda o predčasných voľbách. Začneme s tým práve 1. septembra, verím, že verejnosť je na to dostatočne pripravená.

Neobávate sa, že prezidentka Čaputová cez ÚS SR opätovne nebude rešpektovať vôľu národa a zmarí ďalšie referendum, ktoré je najdemokratickejším nástrojom občana...

Prezidentka Čaputová sa ukázala, na ktorej strane je, keď zmarila referendum, a tejto nálepky sa už nikdy nezbaví. Kladiem si dnes otázku, ako sa mohol prezidentom SR stať taký človek, ako je Kiska alebo Čaputová. V podstate sú to ľudia no name. Nič v živote nedokázali. O Čaputovej nevieme nič, len to, že bojovala za svojho otca, ktorý riadil vlastnú skládku, a ona sa starala o to, aby ho konkurencia nepoškodila. Tretí sektor, Západ majú Slovenskú republiku v paži, my nie sme pre nich zaujímaví ekonomicky ani vojensky. Sme nejakou symbolickou krajinou, ale nemajú nás v paži, keď môžu použiť vrcholného predstaviteľa štátu na špinavú robotu. Kiska a Čaputová boli veľmi starostlivo vybraní na to, aby boli použití na špinavú robotu a špinavé vyjadrenia. Treba zlikvidovať Bielorusko? Tak prezidentka SR poslúži, keď porozpráva, ako ju trápi porušovanie ľudských práv v Bielorusku, ale to, že sú porušované občianske a ľudské práva Slovákov, ju netrápi. Neoliberáli a sorosovci si dali veľký pozor na to, koho budú podporovať finančne a mediálne, pretože keď príde čas, splnia svoju úlohu v tých najšpinavších záležitostiach z pozície hlavy štátu, a toto je mimoriadne nebezpečné pre SR. To, že sa na to dal Kiska, ma neprekvapuje, ale zarážajúce je, že sa touto zlou cestou vydala Čaputová.

Prezidentka SR nestojí na strane občanov, či už je to pri postoji k plošnému testovaniu, pri podpore Matovičovej, Hegerovej vlády, pri nátlaku na očkovanie alebo pri zmarení referenda. Komu teda slúži?

Mám čisté svedomie v tom, že sme do petičnej akcie dali otázku, ktorá už bola dvakrát v minulosti akceptovaná a na základe toho boli vyhlásené referendá o predčasných parlamentných voľbách. To, že prezidentka zneužila svoje postavenie a zmarila referendum, mňa osobne mimoriadne prekvapilo, pretože som nečakal, že táto panička z paláca zájde takto ďaleko a dovolí si zahodiť 600-tisíc podpisov do koša. To len potvrdzuje, že je riadená úplne niekým iným, ako je slovenský národ. A dookola budem opakovať, že ide o osobu, ktorá má veľmi blízko k americkej ambasáde. Prepojenia sú dnes viac ako evidentné. A ak nás chce Amerika poučovať o svojej dokonalosti, nech sa radšej pozrie do svojich radov. Stačí sa pozrieť, čo dokázali v Afganistane. Môže vari niekto dôverovať armáde USA? Za 20 rokov nie je schopná poraziť 60-tisíc bradatých chlapov. O fungovaní NATO sa ani nebudem vyjadrovať. Ako je možné, že armáda USA a NATO dohromady, najvýznamnejšia vojenská sila, nebola schopná poraziť bojovníkov Talibanu? O niečom to vypovedá. To je podstatné a nie to, čo sa tam bude diať ďalej. To už o týždeň nik nebude riešiť. Teraz všetci kričia, lebo odtiaľ utekajú. Vypočul som si prejav Bidena a najsilnejšie posolstvo, ktoré odznelo, bolo, že prečo by Američania mali bojovať a zomierať v krajine, keď ani vlastná armáda a obyvateľstvo Afganistanu nebojuje proti Talibanu. Do afganskej armády bolo vložených 83 miliárd dolárov a americké zbrojovky si 20 rokov mädlili ruky. Ide o neschopnosť a totálne zlyhanie vojenskej sily NATO a armády USA.

Ako prezidentke zabránite, aby opätovne nezmarila vôľu nespokojných občanov?

Musíme dať dokopy všetky múdre hlavy, musíme sa presne pozrieť, čo hovorí nález ÚS SR vo veci referenda, pretože ústavný súd povedal, že dnes si NR SR nevie skrátiť volebné obdobie, čo je úplne zvláštne, ale ja tu nie som na to, aby som kritizoval ÚS SR. Dôsledná analýza jeho rozhodnutia o referende umožňuje postaviť otázku tak, aby ju nik nemohol spochybniť. A možno požiadame o radu aj významných ústavných právnikov, ktorí sa pasujú za znalcov ústavného práva. Priznám sa vám, že ak by si opätovne dovolila zmariť aj ďalší pokus o vypísanie referenda, už by to bolo vážne varovanie pre občanov, čoho všetkého je schopná a potvrdí sa tým, že pracuje pre cudzie mocnosti.

Kto v skutočnosti ovláda a riadi štát?

Vláda dnes neriadi nič. Nezávidím žiadnemu premiérovi, že je premiérom. Pozerám sa na Hegera, budem k nemu úctivý, lebo sa zdá, že z hľadiska súkromného života to bude slušný chlapec, ale to, že po ňom pokrikovali ľudia v Kališti, si zaslúžil. Ak si vypočujete jeho prejav z Kališťa, pochopíte, kto je Heger. To je taká duševná a intelektuálna prázdnota, že to musíte dlho hľadať. Heger neovláda historické súvislosti, keď rozpráva o bojoch v Kališti, veď tam sa nebojovalo, Nemci dedinu vypálili. Zrejme si v Kališti myslel, že je v kostole a prihovára sa svojim farníkom. Tento štát ide samospádom vo veciach, ktoré nie sú dôležité pre neoliberálov a slniečkarov. V prípade, že sa treba vyjadriť o situácii v iných štátov, sú mimoriadne aktívni. Zaujímavé však je, že Čaputovú a Hegera nezaujímajú osudy ľudí, ktorých táto vláda poslala do väzenia, kde porušujú ich ľudské práva. Matoviča dnes drží v politike len jeho pomstychtivosť a veľmi dobre vedia, že bez neho by sa koalícia rozpadla, ale je len otázka času, kedy príde k rozkolu v jeho hnutí. Fakt je, že Matovič od vnútorného vplyvu v rámci koalície nemá žiadny dosah na chod štátu. Je to blázon, a to nehovorím ja, to už o ňom otvorene všetci hovoria. Existuje jedno ruské porekadlo: Pošli blázna, príde blázon. Počas jeden a pol roka spôsobili totálnu deštrukciu sociálneho a právneho štátu. K moci sa dostali ľudia, ktorí klamali o Smere - SD. Naša strana držala stabilnú vládu 12 rokov, hoci aj s chybami, ktoré priznávam, ale nehnala právo a ekonomiku ku dnu. Štát sa nedá riadiť formou volebnej kampane, toto na vládnutie nestačí. Veď občana by malo zaujímať, aké bude mať ceny energií, aký bude štátny rozpočet, čo sa bude diať s čerpaním eurofondov, ktoré je mizerné. Na moje otázky odpovede nemám, ale vidím, že pani Remišová na sociálnej sieti rieši pečenie palaciniek, pri ktorých sa spotila. Dnes opozícia pri tomto neriadení štátu nemá právo váhať, musíme brániť posledné zvyšky demokracie, právneho a sociálneho štátu. SMER - SD je dnes na ceste vyhrať parlamentné voľby. Pred polrokom by som to nepovedal, myslel som si, že voľby by sa mohli skončiť remízou medzi Hlasom a Smerom, ale neskončia sa, SMER - SD ich jednoznačne vyhrá. Pri všetkej úcte, ak nám Pán Boh dá zdravie, tak prevalcujeme nielen Hlas, ale aj ostatné politické strany. Voláme len po návrate k normálne fungujúcemu štátu, vráťme sa k tripartite, k Zákonníku práce, k obedom zadarmo. Volebný program Smeru - SD by som nazval Návratom k normálnosti.

Ak budú voľby v normálnom termíne, viete si predstaviť, čo táto vláda spôsobí do februára 2024?

Mali by si uvedomiť jeden fakt, že stúpnu ceny energií v priemere 15-20 percent, a tak stúpnu ceny všetkých potravín, produktov a služieb. A vláda s tým nerobí nič, hoci má nástroje na reguláciu energií. Budeme svedkami prudkého nárastu cien, a to sa nebude diať postupne, to budú skoky, ktoré sme zažili v 90. rokoch, keď prebiehala transformácia, a to bude len v dôsledku toho, že súčasná vláda nechce tieto trendy regulovať. Zároveň bude naďalej rozkladať právny štát. Pravicová neoliberálna vláda bude hľadať podporu u veľkých podnikateľov, budú tlačiť na výhodné podmienky pre nich, čím pôjdu prudko dole sociálne podmienky pre pracujúcich. Ja sa im v tejto situácii čudujem, že sa držia pri kormidle. Na ich mieste by som rýchlo išiel do predčasných parlamentných volieb, lebo už sú v ruinách a ak odídu, tak zachránime aspoň tie ruiny. Ak to nezabalia, tak SMER - SD bude o rok alebo o dva podstatne silnejší a pôjde opätovne do víťazných volieb, no pre štát bude ich vláda katastrofou.

Spoločnosť je rozdelená na dve skupiny. V uliciach Bratislavy protestujú ľudia proti vláde, ale aj na podporu zaočkovaných. Nielen občania, ale aj vládni predstavitelia či odborníci z konzília akoby stratili zdravý rozum a rozoštvávajú občanov. Neobávate sa, že môžu prepuknúť občianske nepokoje?

Liberálne médiá píšu, že jediný, kto rozdeľuje túto krajinu, je Fico, čiže ešte aj za hádky medzi občanmi môžem podľa nich ja. Pritom si neuvedomujú, že vládne niekto iný, my sme v opozícii a robíme si len opozičnú politiku. Komentovať to, čo dorobili s týmto štátom, by bolo veľmi náročné. Z parlamentných volieb vzíde nová vláda, ktorá bude musieť ratovať republiku ako takú. Teda verím, že nám tento výdobytok demokracie umožnia, pretože pri týchto pánoch je veľmi ťažko hovoriť o dodržiavaní demokratických princípov. V prvom rade bude potrebné upokojiť občanov, vrátiť sa k normálnemu životu a prestať na dennej báze stresovať ľudí. Musí sa skončiť tlak na občanov, aby sa dali očkovať, to musí byť na dobrovoľnosti a na slobode, ako ľudia naložia so svojím zdravím. Treba sa vrátiť k normálnej, ľudskej komunikácii, lebo len tak sa dá získať dôvera v štát a vládu. Chyba je, že vláda sa nedokázala prihovoriť občanom slušným jazykom a najmä povedať im pravdu. Oni zvolili urážky, nátlak a klamstvo. Nehovoriac o tom, že ceny vakcín sa neustále zvyšujú, hovorí sa o tretej dávke, ale aj o permanentnom očkovaní. Tak na toto naozaj nepotrebujete vysokú školu, aby ste odhalili, o čo tu ide. Kto najviac zarába na vakcínach? Nemci a Američania, no bodaj by EK nenakupovala od Pfizeru vakcíny, keď sú dnes najväčšími prispievateľmi do rozpočtu EÚ, tak si to jednoducho vyberú späť cez predaj vakcín. Verejnosti treba hovoriť o tvrdom návrate k sociálnemu štátu, k rešpektovaniu právneho štátu. Ak má byť niekto zatvorený, nech je za mrežami, ale nie na základe toho, že si to praje Igor Matovič. Politici sa nemôžu k svojim voličom, občanom správať povýšenecky, ale ľudsky.

Koalícia veľmi rýchlo ukázala, že má silu a zvolili si svojho špeciálneho prokurátora, ktorý plní všetky vládne požiadavky, a dokonca poslali do väzenia svojho šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Nevnímate tieto skutočnosti ako fakt, že sa zabetónovali pri moci?

Pčolinského doteraz nezbavili mlčanlivosti, zadržanie a väzba je jasným signálom, že úplne otvorene hovoril o manipulovaní v trestných konaniach. Jedného dňa však Pčolinský vyjde z väzby a jeho prvé kroky budú smerovať na generálnu prokuratúru, kde bude vypovedať o veciach, o ktorých vedel. Myslím si, že Sme rodina obetovala Pčolinského, aby zachránili Kollára a Krajniaka. Vládna koalícia potrebuje Kollára ako soľ, pretože jeho strana drží koalícii chrbát vo všetkých ťažkých situáciách. Neexistuje, že by Kollár a jeho politická strana povedali: Hádam žartujete, že chcete zatvoriť šéfa SIS, ktorého sme nominovali do funkcie? Toto sa mohlo udiať len so súhlasom Borisa Kollára a Milana Krajniaka. Racionálne a pragmatické podmienky fungovania v koalícii by im sťažili tento proces, ale v týchto iracionálnych podmienkach nedáva logiku, aby na to Kollár s Krajniakom nedali požehnanie.

Nezohráva v tejto záležitosti podstatnú úlohu aj špeciálny prokurátor, ktorý je Matovičov nominant?

Nikde na svete nesedí vo funkcii špeciálneho prokurátora právoplatne odsúdený zločinec. Matovič sa môže na Lipšica spoľahnúť 24 hodín denne, veď on je jeho politický otec, na jeho chrbte sa doviezol do parlamentu. Treba si uvedomiť, že keby Lipšic nezabil človeka na priechode pre chodcov, tak Matovič s ním spolupracuje ďalej, Lipšic by sa nevzdal poslaneckého mandátu a dnes by bol ministrom. Lipšic musí Matovičovi nohy bozkávať za to, že ho vzkriesil a posadil do kresla špeciálneho prokurátora, preto urobí čokoľvek, čo bude požadovať Matovič. Netreba zabúdať, že nenájdete bezcharakternejšieho človeka, ako je Lipšic.

Robert Fico sa obklopil novými podpredsedami Jurajom Blanárom, Erikom Kaliňákom, Ladislavom Kamenickým, Ľubošom Blahom a Richardom Takáčom, o ktorých hovorí, že ich opozícia či médiá nemôžu diskreditovať či škandalizovať.

Protesty pred parlamentom a Prezidentským palácom ukázali, že v ľuďoch to vrie. Koalícia, samozrejme, protesty odsúdila a vyzývala ministra vnútra na tvrdý zásah. Počas vašej vlády ste zažili protesty. Čo by sa stalo, keby ste povolali ťažkoodencov, použili slzný plyn alebo vodné delá?

Okamžite by padla naša vláda. Boli sme mimoriadne opatrní, keď prišli nejaké protesty, posielali sme bezpečnostné zložky, ale dávali pozor, aby sa nič zlé nestalo. Neviem si predstaviť, že by som niekedy povedal na adresu demonštrantov také slová, ako používa Šeliga, Remišová, Naď či Mikulec, že sú dezoláti, opice, čvarga, dobytok, extrémisti, bitkári či psychopati... To je nepredstaviteľné. Myslím si, že úder pelendrekom bolí rovnako v Španielsku ako v Bielorusku. Ak policajti bili demonštrantov v Španielsku, tak to bol vraj prejav demokracie, ak vyžadujú policajti poriadok v Bielorusku, už je to porušovanie ľudských práv. To isté sa deje dnes u nás. Ak Fico, tak je to autokracia, ak vyzýva Mikulec a Naď na použitie hrubej sily na Slovákov, je to demokratické a médiá ich v tom podporujú. Navyše v prípade ministra Mikulca si Matovič vybral podobného nominanta ako Lipšica. Ide totiž o človeka s náročnou kriminálnou minulosťou a Matovič mu dal veľmi silný mandát, aby mohol robiť pre neho všetku špinavú robotu.

Vláda si musí byť vedomá, že prekračuje svoje kompetencie a zasahuje do ústavných práv, že raz bude musieť niesť zodpovednosť za svoje konanie. Neobávate sa, že urobia všetko pre to, aby obmedzili ľuďom právo voliť?

Ak sa pozriete na Mikulca, tak vám je jasné, že on a ich vláda majú mentálnu výbavu aj na takýto počin. Mikulec je schopný povedať, že voliť pôjdu iba „demokrati“ a Fico a jeho volič ostanú doma. Situácia je už však taká, že začínajú narážať aj na vlastných ľudí, ktorí im všetko neodobria. Čo však v tejto chvíli potrebuje štát, je upokojenie situácie a občanov. Je vysoká agresivita z neistoty. Na druhej strane, ako vás môže upokojiť Kollár, Heger alebo Čaputová? To vyvoláva averziu, príde však nová vláda, nový prezident, predseda parlamentu a až tí dajú štát do poriadku a prinesú pokojnejšie obdobie, dobrovoľné nakladanie so svojim zdravím, slušnú komunikáciu a najmä návrat k normálnosti.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.