RÓMOVIA BY PODĽA KUSEJ NEMALI BÝVAŤ V OSADÁCH

Kusá: Nemožno pomôcť ľuďom, aby sa posunuli na vyššiu úroveň, ak budú nútení naďalej žiť v extrémne preplnených príbytkoch, bez dostatočného prístupu k vode a energiám.

Foto ARCHÍV
Dátum 10.10.2020

BRATISLAVA 10. októbra (SITA/extraplus.sk) – V súvislosti s marginalizovanými rómskymi komunitami (MRK) je otázka bývania a infraštruktúry na prvom mieste. Nemožno pomôcť ľuďom, aby sa posunuli na vyššiu úroveň, ak budú nútení naďalej žiť v extrémne preplnených príbytkoch, bez dostatočného prístupu k vode a energiám. Tiež, ak budú vzdialení od verejných služieb a ak nebudú mať možnosť poradiť sa vo veciach, ktoré presahujú ich bežnú skúsenosť. Zároveň im nemožno pomôcť, ak v ich bezprostrednom okolí nebudú bezpečné priestory pre hry a športovanie a rozvíjanie záujmov detí. Pre agentúru SITA to uviedla sociologička Zuzana Kusá.

Z pohľadu Kusej sú deti kľúčovou skupinou. S ohľadom na ne a ich budúce šance by bolo potrebné pripraviť všetky programy, ktoré sa môžu nejako dotknúť ich podmienok a možností. V národnom integrovanom reformnom pláne Moderné a úspešné Slovensko, ktorý by mal neskôr smerovať k plánu obnovy, sa vláda zmienila o projekte „Terénni domovníci.“ Jeho úlohou je pomoc pri obnove priestorov bývania či komunikácia medzi obyvateľmi a inými zúčastnenými stranami. Zároveň sa programy na podporu integrácie MRK rozšíria o obce, v ktorých chýbajú komunitné centrá, zdravé komunity, terénna sociálna práca či miestna občianska poriadková služba.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.