ROZKOL V NÁRODNÝCH VODÁCH

Predsedníctvo strany Národná koalícia vypovedalo memoranda o spolupráci národných a kresťanských politických strán so stranou Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 30.11.2019

BRATISLAVA 30. novembra (SITA/Extra plus) – Predsedníctvo strany Národná koalícia vypovedalo memoranda o spolupráci národných a kresťanských politických strán so stranou Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko. Rozhodlo o tom v piatok 29. novembra v Bratislave. Ako ďalej agentúru SITA informoval prvý podpredseda Národnej koalície Peter Sokol, predsedníctvo strany zároveň rozhodlo o zrušení členstva v strane jej predsedníčke Slavěne Vorobelovej a Petrovi Oremusovi. Obaja sú na kandidačnej listine ĽS Naše Slovensko pre budúcoročné voľby do Národnej rady SR.

Podľa memoranda v prípade, ak ĽS Naše Slovensko odmietne kandidátov navrhnutých pre parlamentné voľby, musí požiadať stranu, ktorá ich navrhla o zmenu a doplnenie jej návrhu. Vyplýva to zo zápisnice z piatkového rokovania predsedníctva Národnej koalície, ktorú SITA poskytol Peter Sokol. Ešte 21. novembra Predsedníctvo Národnej koalície predložilo ĽS Naše Slovensko návrh kandidátky, v ktorej kotlebovci odmietli dvoch navrhovaných kandidátov. Následne Národná koalícia schválila zmenu v návrhu kandidátov, už bez namietaných dvoch osôb, a ĽS Naše Slovensko ho predložila s podmienkou, že akýkoľvek zásah do tohto zoznamu bude viesť k vypovedaniu Memoranda. Napriek tomu, ĽS Naše Slovensko „predložila kandidačnú listinu, ktorá predstavuje neprijateľný zásah do zmeneného a doplneného zoznamu kandidátov Národnej koalície“, píše sa okrem iného v zápisnici. Kotlebovci svoju kandidačnú listinu do februárových parlamentných volieb predstavili v piatok 29. novembra.

Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko podpísali memorandum o spolupráci národných a kresťanských politických strán so zástupcami mimoparlamentných strán Priama demokracia, Doma dobre, Národnákoalícia a KDŽP - Aliancia za Slovensko 13. novembra v Ružomberku. Memorandum obsahuje 15 bodov, ktoré chcú strany presadzovať. Sú medzi nimi aj obnova štátnej suverenity, potravinovej sebestačnosti, návrat strategických podnikov do rúk štátu či zriadenie jednej zdravotnej poisťovne.