ROZPADNUTÁ SIEŤ

Radoslav Prochádzka sa vzdal poslaneckého mandátu i členstvo v strane, ktorú založil

Foto TASR/FRANTIŠEK IVÁN
Dátum 01.11.2016

BRATISLAVA 1. novembra (TASR/Extra plus) - Poslanec Národnej rady (NR) SR Radoslav Procházka sa v pondelok 31. októbra vzdal poslaneckého mandátu, ako aj členstva v strane #Sieť.

„Rozhodol som sa v plnom rozsahu sa vrátiť k právnej praxi, a to bez ohľadu na to, ako sa pre mňa skončí výberový proces na pôde Súdneho dvora Európskej únie. K 31. októbru sa preto vzdávam mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky aj členstva v politickej strane, ktorú som zakladal," píše vo vyhlásení Procházka. Pri tejto príležitosti zároveň ďakuje občanom za všetky hlasy, ktoré od nich dostal a bývalým kolegom za ich pomoc a podporu.

Jeho rozhodnutie vzdať sa mandátu poslanca NR SR a člena #Siete predseda strany Roman Brecely rešpektuje. "Radovi ďakujem za spoluprácu a prajem mu všetko dobré ako v súkromnom, tak aj profesijnom živote," uvádza Brecely. Strana pritom túto situáciu vníma ako možnosť začať novú etapu, v parlamente chce aj naďalej presadzovať program, ktorým oslovila svojich voličov. "#Sieť bude podporovať konštruktívnu diskusiu a efektívne riešenia ako strana, ktorá podporuje idey silnej spoločnosti a jednoduchého štátu," informovala hovorkyňa strany.

Kandidatúru Radoslava Procházku na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ schválila 19. septembra Súdna rada SR. Procházka tesne, o jeden hlas, uspel v tajnej voľbe, keď ho podporilo desať z celkovo 17 prítomných členov rady. Dvaja členovia boli proti, piati sa zdržali. Za Procházku hlasovalo 10 z celkovo 17 prítomných členov Súdnej rady. Jeho kandidatúru schválila aj vláda 28. septembra.

Procházka by mal obsadiť jedno z dodatočných miest, ktoré sa Slovensku podarilo vybojovať v rámci reformy luxemburského súdu. Obsadené malo byť už k 1. septembru, tento termín však Slovensko nestihlo. Opätovnú voľbu musela predsedníčka rady Jana Bajánková vypísať po tom, ako začiatkom tohto roka neuspela v Luxemburgu pôvodná kandidátka Slovenska Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzštiny, ktorá je na súde pracovným jazykom. V júni potom Súdna rada nezvolila nikoho, keď jedinému kandidátovi Jánovi Mazákovi chýbal jediný hlas.