RUSI MAJÚ LIEK MIR 19 PROTI COVID 19

Liek MIR 19 je určený na prevenciu alebo liečbu koronavírusovej infekcie inhaláciou alebo intranazálnym podaním. Liečba je založená na mikro-RNA, ktorá blokuje určité časti vírusovej RNA. Podľa autorov výskumu ide o novú molekulu, ktorá je patentovaná a nemá obdobu.

Foto PEXELS/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 12.04.2021

Federálne lekárska a biologická agentúra Ruska (FMBA) oznámila prijatie patentu na MIR-19, čiže liek na prevenciu a liečbu covidu-19, uviedla to webová stránka FMBA. Rospatent udelil štátnemu výskumnému centru - Inštitútu imunológie - Federálnej lekárskej a biologickej agentúre patent na kombinovaný liek (MIR 19) s antivírusovým účinkom na nový koronavírus SARS-CoV-2, vyvinutý na pokyn šéfky ruskej FMBA Veroniky Skvorcovovej. Liek je určený na prevenciu alebo liečbu koronavírusovej infekcie inhaláciou alebo intranazálnym podaním.

Liečba je založená na mikro-RNA, ktorá blokuje určité časti vírusovej RNA. Podľa autorov výskumu ide o novú molekulu, ktorá je patentovaná a nemá obdobu. Šéfka ruskej Federálnej lekársko-biologickej agentúry Skvortsovova vysvetľuje pôsobenie lieku: „Mikro-RNA je pre ľudí úplne bezpečná, neovplyvňuje ani ľudský genóm, ani imunitu, ale je vysoko efektívna pri zameraní na vírus. Pokusy na zvieratách preukázali, že prenos vírusu sa znížil 10-tisíc krát. Okrem toho zabraňuje najťažším formám ochorenia“, uviedla Veronika Skvorcovova. Liečivo súčasne zastavuje replikáciu vírusu a zabraňuje najťažším formám vývoja koronavírusovej infekcie, ako aj pneumonitíde a syndrómom akútnej respiračnej tiesne na pozadí. V súčasnosti je ukončená prvá fáza klinickej štúdie o lieku, ktorá preukázala jeho bezpečnosť a dobrú znášanlivosť. Začína sa druhá fáza štúdie o lieku u ľudí infikovaných SARS-CoV-2. Liek by mal byť dostupný koncom zimy alebo najneskôr na jar 2022.

SPUTNIK V VO FORME KVAPIEK PRE DETI

Vakcína Sputnik V vo forme kvapiek je vyvinutá a patentovaná, teraz prakticky začínajú klinické testy. Samozrejme ide o veľmi jemnú a pohodlnú formu očkovania detí (formou kvapiek), najmä malých 3-4 ročných, uviedol riaditeľ strediska Gamalejovho ústavu Alexander Gincburg. Prvá vakcína proti koronavírusu v Rusku, ale aj na svete bola zaregistrovaná 11. augusta minulého roka. Sputnik V bol vyvinutý špecialistami z Gamalejovho ústavu.

Podľa údajov lekárskeho časopisu The Lancet bola účinnosť lieku proti tejto chorobe 91,6 percenta, po analýze údajov od 19 866 dobrovoľníkov. Pritom indikátor v skupine dobrovoľníkov starších ako 60 rokov predstavoval 91,8 percent. 31. marca Rusko tiež zaregistrovalo ako prvý na svete jedinú vakcínu proti covidu-19 pre zvieratá s názvom Karnivak-Kov. Preparát bol vyvinutý Federálnym centrom pre zdravie zvierat, ktoré spadá pod dotyčný rezort.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.