RUSI NEPOVOLILI UŽ TRI LETY, KTORÉ SA CHCELI VYHNÚŤ PRELETU NAD BIELORUSKOM

Agentúra Interfax uvádza, že ruská strana z daného dôvodu doteraz nepovolila celkovo tri lety. Okrem letov spoločnosti Austrian Airlines a Air France bol ešte v stredu zrušený ďalší let spoločnosti Air France z Paríža do Moskvy.

Foto ARCHÍV
Dátum 28.05.2021

Let spoločnosti Austrian Airlines z Viedne do Moskvy vo štvrtok zrušili, pretože ruská strana neschválila jeho novú trasu, ktorej cieľom bolo vyhnúť sa bieloruskému vzdušnému priestoru. Z rovnakého dôvodu bol vo štvrtok zrušený aj let spoločnosti Air France z Paríža do Moskvy, informovali agentúry AFP, TASS a Interfax.

"Zmenu leteckej trasy musia odsúhlasiť úrady. Ruské úrady nám svoj súhlasil nedali," píše sa vo vyhlásení Austrian Airlines. Informáciu potvrdilo aj rakúske ministerstvo dopravy.

Letecká spoločnosť Austrian Airlines tiež uviedla, že v súvislosti s odporúčaním Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA) pozastavila lety v bieloruskom vzdušnom priestore, a preto bola zmena trasy letu Viedeň-Moskva nevyhnutná.

Z rovnakého dôvodu vo štvrtok zrušili aj let spoločnosti Air France z Paríža do Moskvy. Ruská letecká spoločnosť Aeroflot vo štvrtok tiež oznámila, že svojím letom dopraví z Paríža do Moskvy časť pasažierov, ktorí mali pôvodne letieť letom spoločnosti Air France.

Agentúra Interfax uvádza, že ruská strana z daného dôvodu doteraz nepovolila celkovo tri lety. Okrem letov spoločnosti Austrian Airlines a Air France bol ešte v stredu zrušený ďalší let spoločnosti Air France z Paríža do Moskvy. Interfax tiež uvádza, že nešlo o regulárne lety, ale o osobitý druh nákladno-osobných letov, ktoré údajne potrebujú pri každom odlete osobitné povolenie Moskvy.

Európska únia sa už v pondelok na summite dohodla, že zakáže lety bieloruských aerolínií do EÚ, a vyzvala letecké spoločnosti so sídlom v Únii, aby nelietali cez bieloruský vzdušný priestor. Dôvodom je zadržanie opozičného novinára a aktivistu Ramana Prataseviča na letisku v Minsku, kam nútene presmerovali let spoločnosti Ryanair medzi Aténami a Vilniusom.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.