RUSI ODCHYTÁVAJÚ HLODAVCOV - BOJA SA BUBONICKÉHO MORU, KTORÝ SA ZAČÍNA ŠÍRIŤ

Bubonický mor sa začal šíriť na územie Ruskej federácie z mongolského pohraničia, ktorý sa šíri z konzumácie surového mäsa hlodavcov.

Foto Archív
Dátum 08.07.2020

MOSKVA 8. júla (TASR/extraplus.sk) - Pre riziko rozšírenia bubonického moru z mongolského pohraničia na územie Ruskej federácie začali v Buriatskej republike s odchytom svišťov a ďalších hlodavcov. Informovala o tom v stredu agentúra Interfax. Výsledky analýz odchytených zvierat doteraz nepreukázali morový mikroorganizmus v ich telách. 

Ruské úrady sa domnievajú, že infekciu bubonického moru z Číny alebo Mongolska nie je možné preniesť z dôvodu uzavretých hraníc. Výskyt tohto ochorenia v Rusku však nemožno vylúčiť, pretože v Tuvianskej republike, ako aj Altajskom i Zabajkalskom kraji sa nachádzajú aktívne prírodné ohniská moru. V týchto regiónoch sa totiž niekedy vyskytujú ojedinelé prípady choroby z dôvodu konzumácie surového mäsa hlodavcov, hoci lov svišťov je tam zakázaný.

Úrady v severočínskej autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko vydali v nedeľu varovanie pred bubonickým morom. Stalo sa tak po tom, ako miestna nemocnica zaznamenala prípad podozrenia z nákazy týmto typom moru. Varovanie zakazuje lov a konzumáciu zvierat, ktoré môžu mor prenášať. Ľudia by mali akýkoľvek podozrivý prípad hlásiť príslušným úradom.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v reakcii na túto správu z Číny v utorok uviedla, že situácia v Číne je v súvislosti s výskytom bubonického moru "dobre zvládnutá". WHO ubezpečila, že situáciu monitoruje a nateraz ju nepovažuje za vysoké riziko.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.