RUSI POVOLILI PREVOZ NAVAĽNÉHO DO NEMECKA

Kremeľ želá skoré uzdravenie ruskému opozičnému politikovi a ostrému kritikovi ruského prezidenta Vladimira Putina Alexejovi Navaľnému, ktorého údajne vo štvrtok otrávili, v dôsledku čoho upadol do kómy a je v ohrození života.

Foto RIA NOVOSTI
Dátum 21.08.2020

MOSKVA  21. augusta (TASR/extraplus.sk) - Ruskí lekári povolili v piatok popoludní prevoz kritika Kremľa Alexeja Navaľného z nemocnice v ruskom meste Omsk, kde je od štvrtka hospitalizovaný z dôvodu možnej otravy, do nemocnice Charité v nemeckom hlavnom meste Berlín. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na ruských zdravotníckych predstaviteľov.Zástupca primára jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocnici v Omsku Anatolij Kaliničenko uviedol, že prevoz Navaľného je už možný, keďže jeho stav sa stabilizoval a bude transportovaný počas piatka."Nie sme proti jeho prevozu do inej nemocnice. Nestane sa to okamžite, stane sa to dnes," dodal Kaliničenko, ktorého citovala agentúra TASS.

Nemecko vyslalo v piatok ráno do ruského mesta Omsk záchranárske lietadlo, ktoré malo Navaľného vyzdvihnúť. Lekári v nemocnici v Omsku prevoz opozičného politika doteraz odmietali s tým, že nie je v možný z dôvodu jeho nestabilného zdravotného stavu. Nemeckí lekári však po tom, ako ich k Navaľnému pustili a vyšetrili ho, skonštatovali, že jeho prevoz je možný. "Nemeckí lekári nemajú žiadne pochybnosti," povedal podľa agentúry DPA v súvislosti s prevozom do Nemecka filmový producent Jaka Bizilj z organizácie Cinema for Peace, ktorá lietadlo s lekármi do Ruska vyslala. Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová na Twitteri napísala, že vďaka vybaveniu lietadla môžu nemeckí lekári Navaľného previezť do Nemecka "okamžite a bezpečne".

Kremeľ želá "skoré uzdravenie" ruskému opozičnému politikovi a ostrému kritikovi ruského prezidenta Vladimira Putina Alexejovi Navaľnému, ktorého údajne vo štvrtok otrávili, v dôsledku čoho upadol do kómy a je v ohrození života. Informovala o tom vo agentúra AFP. "Vieme o týchto informáciách a tiež to, že je vo vážnom stave. Tak, ako v prípade každého ruského občana, mu želáme skoré uzdravenie," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.