RUSI TVRDIA, ŽE ZATKLI VŠETKÝCH STRELCOV A POČET MŔTVYCH STÚPOL NA 143

Rusko zatklo 11 ľudí, vrátane "všetkých štyroch" podozrivých strelcov, v súvislosti s piatkovým teroristickým útokom v koncertnej sále v Moskve, kde bolo zabitých najmenej 143 ľudí. V sobotu to oznámil Kremeľ. Rusko tvrdí, že vyšetruje napojenie útočníkov na Ukrajinu, aj keď poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak vyhlásil, že Kyjev nemá s útokom nič spoločné. 

Foto SITA/AP
Dátum 23.03.2024

Rusko zatklo 11 ľudí, vrátane "všetkých štyroch" podozrivých strelcov, v súvislosti s piatkovým teroristickým útokom v koncertnej sále v Moskve, kde bolo zabitých najmenej 143 ľudí. V sobotu to oznámil Kremeľ. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry Reuters. K zodpovednosti za útok, najsmrtiacejší v Rusku za posledných 20 rokov, sa prihlásila militantná skupina Islamský štát (IS).

Rusko tvrdí, že vyšetruje napojenie útočníkov na Ukrajinu, aj keď poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak vyhlásil, že Kyjev nemá s útokom nič spoločné. Ruská bezpečnostná služba FSB uviedla, že "všetkých štyroch teroristov" zatkla, keď smerovali k ukrajinskej hranici, a že mali kontakty na Ukrajine. FSB dodala, že mužov preváža do Moskvy.

Vplyvný ruský zákonodarca Andrej Kartapolov povedal, že ak bola do toho zapletená Ukrajina, potom musí Rusko na to "dať primeranú, jasnú a konkrétnu" odpoveď na bojisku. Šéfredaktorka prokremeľskej štátnej televízie RT Margarita Simonianová zverejnila video jedného z podozrivých, mladého bradatého muža, ako ho vypočúvajú na okraji cesty. Dodala, že počet mŕtvych sa po útoku zvýšil na 143, ale neuviedla zdroj tejto informácie.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie predtým uvádzal najmenej 115 zabitých pri útoku strelcov v maskáčoch, ktorí v piatok spustili paľbu z automatických zbraní na návštevníkov koncertu v komplexe Crocus City Hall na predmestí Moskvy. Výbor doplnil, že niektorí ľudia podľahli strelným poraneniam a ďalší zahynuli v požiari, ktorý v komplexe vypukol. V správach sa uvádzalo, že ozbrojení muži zapálili oheň benzínom z kanistrov, ktoré niesli v ruksakoch. Záchranári stále prehľadávajú trosky koncertnej sály a nachádzajú mŕtvych.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.