RUSI VERIA, ŽE NORD STREAM 2 PRINESIE ÚĽAVU EURÓPSKEMU TRHU S PLYNOM

Prevádzkovateľ ruského plynovodu Nord Stream 2 po dne Baltického mora uviedol, že prvá z dvoch liniek projektu bola naplnená tzv. technickým plynom, pričom stále čaká na schválenie začiatku transportu do Európy. Do potrubia bolo napumpovaných zhruba 177 miliónov metrov kubických technického plynu potrebného na udržanie tlaku pre budúci transport a predaj plynu, pričom sa dosiahol tlak 103 barov.

Foto SITA/AP
Dátum 18.10.2021

Prevádzkovateľ ruského plynovodu Nord Stream 2 po dne Baltického mora uviedol, že prvá z dvoch liniek projektu bola naplnená tzv. technickým plynom, pričom stále čaká na schválenie začiatku transportu do Európy.

Očakáva sa, že plynovod financovaný ruským energetickým gigantom Gazprom a jeho európskymi partnermi získa osvedčenie od nemeckého regulátora na začatie komerčného predaja zemného plynu, hoci schvaľovací proces môže trvať niekoľko mesiacov.

Do potrubia bolo napumpovaných zhruba 177 miliónov kubických metrov (m3) technického plynu potrebného na udržanie tlaku pre budúci transport a predaj plynu, pričom sa dosiahol tlak 103 barov.

„Tento tlak je dostatočný na spustenie prepravy plynu v budúcnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení švajčiarskeho prevádzkovateľa plynovodu. Dodal, že kroky na začatie prevádzky Nord Stream 2 prebiehajú.

Druhá vetva plynovodu, ktorý vedie po dne Baltického mora z Ruska do Nemecka, čelí odporu USA. Washington upozorňuje, že zvýši závislosť Európy od dodávok energií z Ruska.

Rusko argumentuje, že Nord Stream 2 zdvojnásobí ročnú kapacitu exportu plynu cez Baltické more na 110 miliárd m3, čo by mohlo priniesť úľavu európskemu trhu s plynom, ktorý zápasí s obmedzenými dodávkami a prudkým rastom cien.

Moskva tvrdí, že nezohrala žiadnu úlohu pri strmom náraste cien plynu v Európe. Reagovala tak na obvinenia Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) a niektorých poslancov Európskeho parlamentu, že Rusko neurobilo dosť na zvýšenie dodávok do Európy už existujúcimi potrubiami.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.