RUSI VRAJ V JANUÁRI ZAÚTOČIA NA UKRAJINU: TÁ PROSÍ O POMOC AMERIČANOV, BOJE BUDÚ KRVAVÉ

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Generál Kyrylo Budanov, šéf obranného spravodajstva Ukrajiny uviedol, že čoskoro dôjde k ruskému útoku. Má sa vraj bojovať na zemi, vo vzduchu, ale aj na vode. Ukrajina preto žiada o pomoc Američanov. ,,Nikto okrem nás nemá otvorenú vojnu s Ruskom a preto žiadame Američanov, aby nám pomohli so zbrojením, kým je čas, pretože potom môže byť veľmi neskoro," povedal Budanov. 

Foto TASR/AP/GUR.GOV.UA/EXTRAPLUS
Dátum 26.11.2021

Generál Kyrylo Budanov, šéf obranného spravodajstva na Ukrajine v rozhovore pre Military Times uviedol, že podľa neho Rusko chystá inváziu do ich krajiny. Tvrdí, že by sa tak malo stať už čoskoro, konkrétne koncom januára alebo začiatkom februára 2022. 

Budanov predpokladá, že ak k takémuto útoku dôjde, bude sa bojovať aj na zemi, vo vzduchu či na vode. Pravdepodobné podľa neho je, že Rusi zaútočia v prístavných mestách Odesa a Mariupoľ, ale útoky očakáva aj vo forme náletov, delostrelectva či obrnené útoky, po ktorých budú nasledovať vzdušné útoky na východe. Myslí si, že by mohli využiť aj susedné Bielorusko. 

Pretrvávajúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý trvá na východnej Ukrajine už od roku 2014 nebol zďaleka taký ničivý, ako to čo príde teraz. Tvrdí, že útok, ktorý má prísť začiatkom roka má byť oveľa krvavejší. 

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov vraj nevie, či sa už ruský prezident Vladimir Putin rozhodol, že na Ukrajinu zaútočí. Povedal pre Washington Post. 

Podľa Budanova Rusom nevadia zimné mesiace a hovorí aj o bojoch s proruskými separatistami, ktorý sú vraj podporovaný Kremľom. Počas konfliktu vraj zahynulo už viac ako 14-tisíc Ukrajincov.

Budanov tvrdí, že Rusi budujú kapacity, pričom zvyšujú úrovne jednotiek a zbraní na Kryme. Tvrdí, že zhromažďujú balistické raketové systémy krátkeho doletu a iné zbrane blízko ukrajinských hraníc. Zároveň sa posmieva, že brutálne povetrnostné podmienky v tomto ročnom období odradia Rusov od útoku. 

,,Pre nás a Rusov zimné mesiace nepredstavujú žiadny problém," tvrdí Budanov o bojoch v mrazivom počasí. 

Hovorí aj o destabilizácii Ukrajiny s cieľom podkopať ich schopnosť bojovať. Tieto psychologické operácie už podľa neho v súčasnosti prebiehajú. 

,,Chcú podnietiť nepokoje prostredníctvom protestov a stretnutí, ktoré ukazujú, že ľudia sú proti vláde," tvrdí Budanov. 

Protesty, ktoré sa týkajú napríklad proti očkovaniu proti COVID-19 a očkovaniu má vraj na svedomí taktiež Rusko, ktoré sa tiež snaží vyvolať nepokoje súvisiace s ekonomikou a dodávkami energie. 

Okrem toho Budanov povedal, že Rusko sa snaží vybičovať protivládne názory kvôli incidentu nazvanému „Wagnergate“ – zahŕňajúcej asi 30 členov ruskej súkromnej vojenskej skupiny zodpovednej za útoky na Ukrajine. Členovia Wagnerovej skupiny, ktorí sa dostali do Bieloruska, mali byť privedení späť na Ukrajinu, aby ich tam zadržali, ale namiesto toho ich poslali do Ruska s pomocou bieloruskej KGB.


Ruské psychologické operácie sa používajú na to, aby ukázali, že „naše úrady zradili ľudí,“ hovorí.

Prebiehajúci pohraničný konflikt medzi Poľskom a Bieloruskom, ktoré sa snaží posielať utečencov do Európy cez poľské hranice, je súčasťou tohto úsilia, dodal.

"Chcú urobiť situáciu v krajine stále nebezpečnejšou a vytvoriť situáciu, v ktorej budeme musieť zmeniť vládu," povedal Budanov. "Ak to nedokážu, vojenské jednotky budú robiť svoju prácu."

Budanov povedal, že hodnotenia spravodajských služieb USA a Ukrajiny o načasovaní ruského útoku sú veľmi podobné.

"Naše hodnotenia sú takmer rovnaké ako u našich amerických kolegov," povedal. Ruské veľvyslanectvo v sobotu na žiadosť o komentár nereagovalo. Pentagon v sobotu odmietol komentovať Budanovove hodnotenia o načasovaní a povahe akéhokoľvek potenciálneho ruského útoku, namiesto toho poukázal na vyjadrenia ministra obrany Lloyda Austina v stredu a vo štvrtok.

USA naďalej vraj zaznamenávajú „znepokojivé správanie Ruska“, povedal Austin v stredu novinárom.

"Nie sme si istí, čo presne má pán Putin v pláne," povedal. "Ale tieto pohyby určite priťahujú našu pozornosť." A naliehal by som na Rusko, aby bolo transparentnejšie, pokiaľ ide o to, čo robí, aby podniklo kroky na dodržanie dohôd z Minska.

Po štvrtkovom stretnutí s Reznikovom Austin povedal, že USA budú „pokračovať v presadzovaní našej spoločnej priority v boji proti ruskej agresii a v prehlbovaní našej spolupráce v takých oblastiach, ako je bezpečnosť Čierneho mora, kybernetická obrana a zdieľanie spravodajských informácií“.

Budanov povedal, že v ideálnom prípade by Američania pomohli odradiť akúkoľvek ruskú inváziu dodatočnou vojenskou pomocou a zvýšeným diplomatickým a ekonomickým tlakom, vrátane ďalších sankcií proti Rusku a blokovania ruských bankových účtov.

Okrem už prisľúbenej a dodanej pomoci zo strany USA, vrátane hliadkových člnov Mark VI, protipancierových systémov Javelin a ľahkých protipaľných radarových systémov AN/TPQ-53.

Napriek tomu podľa neho Ukrajina potrebuje ďalšiu pomoc od Ameriky.

"Myslím si, že nám to momentálne nestačí," povedal o prisľúbenej americkej pomoci Ukrajine. "Potrebujeme viac. Žiadne krajiny okrem nás nemajú otvorenú vojnu s Ruskom, preto sme si istí, že USA by nám mali dať všetko, čo sme predtým nedostali. A práve teraz. Je na to správny čas. Pretože potom môže byť veľmi neskoro."

Zdroj

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.