RUSI ZAČALI Z BÁNK HROMANDNE VYBERAŤ HOTOVOSŤ

Od začiatku marca vybrali Rusi z bankomatov alebo na pobočkách bánk hotovosť približne za jeden bilión rubľov (12,44 miliardy eur), to je viac ako za celý minulý rok

Foto ARCHÍV
Dátum 25.04.2020

MOSKVA 25. apríla (TASR/extraplus.sk) - Zatiaľ čo spotrebitelia na celom svete minulý mesiac nakupovali do zásoby toaletný papier alebo trvanlivé potraviny, keďže pre pandémiu nového koronavírusu musia zostať doma, Rusi zháňali finančnú hotovosť.
Od začiatku marca vybrali z bankomatov alebo na pobočkách bánk hotovosť približne za jeden bilión rubľov (12,44 miliardy eur). To je viac ako za celý minulý rok, ukázali to údaje centrálnej banky.
„Ľudia sa obávali, že počas karantény nebudú banky k dispozícii,“ povedal Denis Porijvaj, analytik Raiffeisenbank v Moskve. "Vyberali peniaze z rovnakého dôvodu, ako iní ľudia hromadili potraviny."

Denné výkyvy vo výberoch sa zhodujú s pravidelnými televíznymi brífingmi prezidenta Vladimira Putina, v ktorých predstavoval nové opatrenia v boji proti pandémii nového koronavírusu. Napríklad po tom, čo Putin ohlásil daň z bankových vkladov nad 1 milión RUB, došlo k prudkému skoku vo výbere peňazí. Aj po predĺžení izolácie minimálne do mája si Rusi opäť vybrali hotovosť.

Samozrejme, aj v Rusku stúpol v polovici marca dopyt po základných trvanlivých potravinách, ako je napríklad pohánka či konzervované mäso.
Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Rusku sa za 24 hodín do piatka zvýšil o 5849 na 68.622. Putin minulý týždeň varoval, že epidémia stále nedosiahla svoj vrchol.


 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.