RUSKO-ČÍNSKY RADAR

Systém včasnej výstrahy je určený na detekciu objektov na veľkú vzdialenosť

Foto ARCHÍV
Dátum 07.10.2019

MOSKVA 7. októbra (TASR/Extra plus) - Rusko a Čína uzavreli kontrakt na spoločný vývoj softvérového zabezpečenia pre radary včasnej výstrahy. S odvolaním sa na zistenia denníka Vedomosti o tom v pondelok informovala agentúra Interfax.

"Medzi Ruskom a Čínou je uzavretý najmenej jeden kontrakt týkajúci sa radarov včasnej výstrahy v hodnote 60 miliónov dolárov (približne 54,6 milióna eur). Dohoda sa týka vývoja softvérového zabezpečenia pre radary včasnej výstrahy," uviedol denník Vedomosti.

O tom, že Moskva pomôže Pekingu s vytvorením danej technológie, hovoril podľa agentúry Interfax ešte 3. októbra aj ruský prezident Vladimir Putin.

"Určite neprezradím veľké tajomstvo, aj tak to bude čoskoro známe, keď poviem, že pomáhame našim čínskym partnerom vytvoriť systém radarov včasnej výstrahy - konkrétne systém výstrahy proti raketovým útokom," povedal ruský líder na kongrese Valdajského medzinárodného diskusného klubu.

Zdôraznil pritom, že "ide o veľmi vážny krok, ktorý zásadným a kardinálnym spôsobom zvýši obranyschopnosť Čínskej ľudovej republiky".

Čína je jedným z hlavných partnerov Ruska v sfére vojensko-technologického rozvoja. Dmitrij Šugaev, riaditeľ ruskej Federálnej služby pre vojensko-technologickú spoluprácu (FSVTS), v tejto súvislosti v januári uviedol, že portfólio spoločných projektov Ruska a Číny dosahuje v danej oblasti hodnotu viac ako sedem miliárd dolárov (približne 6,3 miliardy eur). 

Podľa slov riaditeľa ruského štátneho holdingu Rostech Sergeja Čemezova pochádza až 15 percent ruských exportných zákaziek v rámci programu vojensko-technologickej spolupráce z Číny. 

Radar včasnej výstrahy je radarový systém, určený na detekciu objektov na veľkú vzdialenosť, čím dokáže systémy protivzdušnej obrany upozorniť na blížiacu sa hrozbu ešte pred tým, než sa tá dostane do blízkosti svojho cieľa. Tým sa radar včasnej výstrahy odlišuje od sledovacích a streleckých radarov, ktoré majú menší dosah, ale väčšiu presnosť.