RUSKO ĽUTUJE, ŽE EÚ NEOBNOVÍ SAMITY S PUTINOM

Dmitrij Peskov: Prezident Putin mal a stále má záujem na nadviazaní funkčných vzťahov medzi Moskvou a Bruselom.

Foto sita/ap
Dátum 25.06.2021

Kremeľ vyjadril v piatok poľutovanie nad rozhodnutím lídrov EÚ, ktorí odmietli návrh na obnovenie oficiálnych rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Uviedla to agentúra AFP.

"Prezident Putin mal a stále má záujem na nadviazaní funkčných vzťahov medzi Moskvou a Bruselom," povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že rozhodnutie lídrov EÚ "ľutuje". Ukrajina s návrhom na obnovenie summitov EÚ-Rusko nesúhlasila a požaduje v tejto veci vysvetlenie od jeho iniciátorov - Nemecka a Francúzska.

S návrhom na obnovenie summitov EÚ-Rusko prišli nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ich iniciatíva však vyvolala nesúhlasné reakcie, najmä zo strany východoeurópskych členov EÚ, ktorí majú najväčšie obavy z agresívnych krokov Ruska.  Šéfovia vlád a štátov členských krajín Únie, ktorí sa vo štvrtok zišli na summite EÚ v Bruseli, tento návrh odmietli. Moskva predtým vyjadrila nemecko-francúzskej iniciatíve podporu. 

Posledná schôdzka lídrov členských krajín EÚ a Putinom sa konala v Bruseli v roku 2014. Ruský prezident Putin sa minulý týždeň v Ženeve stretol s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba sa v piatok vyjadril, že bude vo veci návrhov na obnovenie summitov EÚ-Rusko žiadať vysvetlenia od Nemecka a Francúzska, ktoré sa snažia pôsobiť ako mediátori v konflikte v Donbase. 

Kulebu zaujíma, aké majú Berlín a Paríž zámery a ako sa ich návrh zlučuje s politikou uplatňovania európskych sankcií voči Putinovmu režimu prijatých po anexii Krymu v roku 2014 a vypuknutí separatistického konfliktu v Donbase. V priebehu piatka bude o tom hovoriť s veľvyslancami oboch krajín v Kyjeve.  Iniciatívy na obnovenie summitov EÚ s Putinom bez toho, aby na ruskej strane došlo k nejakému pokroku v prístupe k sporným otázkam, predstavujú "nebezpečný odklon od sankčnej politiky EÚ," uviedol Kuleba vo videoposolstve zverejnenom na Facebooku. "Rusko nanešťastie neprejavilo ochotu zmeniť svoju politiku, ani voči Ukrajine, ani voči EÚ, a my sa domnievame, že obnovenie summitov by bolo (v tejto situácii) úplne neopodstatnené," vyhlásil Kuleba.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.