RUSKO: MISIA EUMA LEN PREHĹBI PROBLÉMY V NÁHORNOM KARABACHU

Rusko vo štvrtok obvinilo Európsku úniu, že vyslaním monitorovacej misie EUMA na spornú hranicu medzi Arménskom a Azerbajdžanom prispieva ku geopolitickej konfrontácii. Od polovice decembra blokuje skupina Azerbajdžancov jedinú prístupovú cestu z Arménska do Náhorného Karabachu. Protestuje tak proti údajne ilegálnej ťažbe, ktorá poškodzuje životné prostredie. 

Foto TASR/AP
Dátum 27.01.2023

Rusko vo štvrtok obvinilo Európsku úniu, že vyslaním monitorovacej misie EUMA na spornú hranicu medzi Arménskom a Azerbajdžanom "prispieva ku geopolitickej konfrontácii". TASR správu prevzala z agentúry AFP. EÚ chce spustením misie EUMA posilniť svoj vplyv v tejto oblasti, v ktorej Moskva po desaťročiach dominantného postavenia postupne stráca svoj vplyv.

Rozhodla sa tak v období, ktoré arménski predstavitelia opisujú ako "humanitárnu krízu", ktorá má negatívne dôsledky najmä na sporný región Náhorný Karabach. Od polovice decembra blokuje skupina Azerbajdžancov jedinú prístupovú cestu z Arménska do Náhorného Karabachu. Protestuje tak proti údajne ilegálnej ťažbe, ktorá poškodzuje životné prostredie.

Táto blokáda spôsobila, že hornatý Náhorný Karabach, v ktorom žije približne 120.000 ľudí, nemá dostatok potravín, liekov a paliva. Podľa ruského ministerstva zahraničných vecí však vyslanie misie EUMA na arménsko-azerbajdžanskú hranicu "len prehĺbi súčasné problémy", ktoré v regióne sú. "Pokusy EÚ o získanie podpory zo strany Arménska za každú cenu a zabrzdenie ruských mediačných snáh by mohlo záujmy Arménov a Azerbajdžancov len poškodiť," vyhlásil ruský rezort diplomacie.

Dodal, že podľa neho je "v dohľadnej budúcnosti kľúčovým faktorom pre stabilitu a bezpečnosť v regióne ruská mierová delegácia". Na jeseň 2020 vypukol medzi Arménskom a Azerbajdžanom ozbrojený konflikt nazývaný aj druhá vojna o Náhorný Karabach, ktorý si za šesť týždňov svojho trvania vyžiadal vyše 6500 obetí. Konflikt sa skončil uzavretím prímeria, ktoré sprostredkovala Moskva. Napriek prímeriu však v regióne naďalej pretrváva napätie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.