RUSKO OPÚŠŤA SÝRIU

Podľa V. Putina je krajina oslobodená od Islamského štátu

Foto archív
Dátum 11.12.2017

DAMASK 11. decembra (TASR/Extra plus) - Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval v pondelok ráno na ruskú leteckú základňu Humajmím v Sýrii a nariadil stiahnutie ruských síl z krajiny. Putina na letisku privítali sýrsky prezident Bašár Asad, ruský minister obrany Sergej Šojgu a veliteľ ruských síl v Sýrii Sergej Surovikin.

Putin pred nastúpeným vojenským publikom vyhlásil: "Nariaďujem ministerstvu obrany a náčelníkovi generálneho štábu, aby začali s odsunom ruskej vojenskej skupiny na ich stále základne."

"Ak teroristi opäť zdvihnú hlavu, zažijú také letecké útoky, aké dosiaľ nevideli," varoval ďalej ruský prezident. "Nikdy nezabudneme na smrť a straty, ku ktorým došlo v rámci v boja proti terorizmu v Sýrii a Rusku," dodal Putin.

Podľa agentúry AP ide vôbec o prvá návštevu Putina v Sýrii a uskutočnila sa v čase, keď sýrska armáda s podporou Ruska prevzala kontrolu nad väčšinou krajiny.

Putin 6. decembra oznámil, že teroristická skupina Islamský štát utrpela totálnu porážku na oboch brehoch rieky Eufrat v Sýrii. "Minister obrany (Sergej Šojgu) informoval, že operácie na východnom a západnom brehu Eufratu sa skončili úplnou porážkou teroristov," povedal Putin novinárom v Nižnom Novgorode, kde krátko predtým oznámil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie vo voľbách hlavy štátu v marci 2018.

Základňa Humajmím, 25 kilometrov južne od mesta Lázikíja v rovnomennej provincii, slúžila Rusku ako oporný bod pre letecké operácie proti teroristom v Sýrii, ktoré spustilo 30. septembra 2015 na žiadosť sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Časť tejto základne má Moskva od septembra v bezplatnom prenájme na 49 rokov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.